Szerintetek nem lenne egyszerűbb, hatékonyabb és olcsóbb egy összevont kommandó?
Nem értek hozzá, de tudom, hogy van számos kommandó egysége a rendőrségnek, a kormánynak, a NAV-nak és a Honvédségnek. Amit, és ahogy tesznek az nagyon hasonló. Azt is tudom, hogy legtöbb ilyen egység (szerencsére) ritkán kerül bevetésre, és inkább csak várakoznak meg gyakorlatoznak.
Nem lenne egyszerűbb létrehozni egy összevont kommandót, ami kisebb létszámmal, ezért felszereltebben és szervezettebben, de nagyobb bevetési területtel, és aktivitással látná el azokat a feladatokat, amit most ez a rengeteg kicsi kommandó lát el?
Nem vagyunk mi akkora ország, hogy ne lehessen bárhova időben odaérni (főleg, ha van pl: helikopter is), és nem hiszem, hogy ne lehetne a sok különböző szervezet jogköreit ilyen szempontból egy kalap alá hozni (lásd: brit SAS)
A SAS az angol, mi meg magyarok vagyunk.
ne hasonlítsd össze őket!
Meg lehetne tenni, de sok értelme nem volna.
Az állománynak sem lenne jó, mert egy kecskeméti rendőrnek, aki bekerült az ottani különleges egységbe, mai körülmények között nem kell költöznie, amúgy meg igen. Ha van családja, akkor meg már eléggé nehézkes ez a dolog.
Bp-ről még helikopterrel is 40-60 perc (vagy akár több)eljutni messzebb fekvő városokba, úgyhogy akkor is decentralizáltan helyeznék el őket.
A feladatok pedig nem teljesen fedik át egymást.
Ezen kívül külön szervezetet kellene létrehozni, ami rengetegbe kerülne, és nem tenné olcsóbbá az egészet.
Nem lenne jó ötlet, és a brit SAS nem kimondottan jó példa.
Katonai egység, rendvédelmi feladatokat nem igen látnak el arra kint is megvan a "másik" kommandó.
Az SAS azért jó példa, mert kifejezetten híres az észak-írországi (tehát Nagy Britannián belüli) tevékenységéről, és legendává is a londoni iráni nagykövetség túszdrámájában vált. Tehát, igen, a dolog működik.
Egyébként az elv nálunk is létezik. Például a tiszai árvizeknél bár tuti, hogy a katasztrófavédelmet ezért hozták létre, mégis a katonáink pakolták a homokzsákokat. Pedig az árvíz elleni védekezés nem az ország szuverenitásának védelme.
Én egyébként inkább arra gondolok, hogy mind a rendőrség, mind a karhatalmi szervek, mind a katonaság kommandói lényegében ugyanúgy hajtanak végre pl. túszmentést. Tehát, ha az országban tegyük fel, hogy mondjuk napi 5 alkalommal van ilyen feladat bármilyen szervezetnél, és össz-vissz van mondjuk 25 ilyen kommandó, akkor az azt jelenti, hogy ötször annyi kommandós van az országban, mint amire szükség van. Tehát ebben az esetben, erre a célra ötször annyi adót kell fizetnem nekem és NEKED is.
De nincs annyi.
A Honvédségnek meg nincsen "kommandós" egysége.
Van egy KMZ, de az emellett, amit említettél milliomegy más dologra is ki van képezve, és teljesen más a profilja.
A rendőrségi kommandók meg jobban fel vannak készítve a túszszabadításra és a hasonló rendőrségi műveletekre, mint a KMZ.
Nyugodj meg, a "kommandók" rendben vannak Magyarországon, és csak töredékébe kerülnek a teljes rendőrségi és honvédségi költségvetésnek.
Ha a Rendőrség és a Honvédség egésze rendbe lesz majd rakva egyszer, majd akkor ráérünk arra, hogy hogyan osztogassuk a "kommandósokat".
Tudod a "kommandós" az jön valahonnan, általában nem az utcáról sétál be, hanem van komoly múltja a szervezetben, és beválogatják addigi teljesítménye miatt. Ő a konyakos meggy a habostorta tetején.
Ha a torta sz.r és a hab is megkeseredett, hiába nyomod a tetejébe a legszebb konyakosmeggyet, attól az még egy szép kupac sz.r marad.
A katonai egységeket és a rendvédelmi egységeket még mindig nem jó keverni. Túszmentésnél mondjuk hogy igazad van, viszont egy elfogásnál vagy ép egy veszélyes bűnöző börtönből bíróságra szállításánál már nem ilyen egyszerű a helyzet, mint ahogy a rendőrségnél se mennének sokra a kézi páncéltörő rakétákkal.
Itthon és bárhol a világon ha komoly ellenállásra kell számítani már rendőrségi bevetési csoportot küldenek a helyszínre és nem Kovács 2 főtörzs fogja biztosítani a droglabor felszámolását.
Amire ki akarok lyukadni az az hogy a túsz szabadításon kívül a rendőröknek millió és egy más feladatuk van, mint ahogy a hadsereg különlegeseinek is.
Az hogy a SAS miért rossz példa A 70-80 as években az IRA elleni harc szerintem közel sem rendőrségi ügy volt így logikus hogy a hadsereg különlegeseit vettették be. Egyébként ha megnézed a történetüket szerintem kategóriákkal több a katonai művelet mint a rendőri (vagy amit egy rendőrségi különlegesnek kellene elvégeznie.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!