Ez bűncselekmény? (kérdésed túl rövid)
le kell adnod a rendőrségen pl. Ha ezzel a telefonnal valaki bűncselekményt követett el (imei), akkor később elővehetnek téged tévesen.
ha valaki elhagyta, akkor jogosan mondhatja, hogy te elloptad, még ha téves feltételezés is.
Tehát olyan talált dolgokat megtartani amik tulajdonjoga igazolható, ami felismerhető, nem biztos, hogy kifizetődő.
Ha mondjuk találsz az utcán egy kakakós csigát és elviszed, akkor abba nem lehet belekötni.
Pénznél ugyanez.
A polgári törvénykönyv (1959. évi IV. törvény) a találásról
A találás
129. § (1) Ha valaki feltehetően más tulajdonában lévő dolgot talál, és annak tulajdonjogára igényt tart, megszerzi a tulajdonjogot, ha
a) mindent megtett, amit a jogszabály annak érdekében ír elő, hogy a dolgot a tulajdonosa visszakaphassa, és
b) a tulajdonos a találástól számított egy éven belül a dologért nem jelentkezett.
(2) Nem szerez tulajdonjogot a találó, ha a dolgot a közönség számára nyitva álló hivatali, vállalati vagy más épületben vagy helyiségben, továbbá közforgalmú közlekedési és szállítási vállalat szállítóeszközén találta. Ilyen esetben a dolgot a hivatal vagy a vállalat három hónapi őrizet után értékesítheti; a tulajdonos a találást követő egy éven belül követelheti a dolog, illetve a vételár kiadását.
130. § Ha a talált dolog nagyobb értékű, és annak tulajdonjogát a találó nem szerzi meg, a találó méltányos összegű találódíjra jogosult, feltéve hogy megtett mindent, amit a jogszabályok előírnak avégből, hogy a tulajdonos a dolgot visszakaphassa.
131. § Ha a talált dolog tulajdonosa az egy évi határidőn belül nem jelentkezik, és a dolgon a találó sem szerez tulajdonjogot, a tulajdonjog, illetőleg a dolog értékesítéséből befolyt vételár az államot illeti.
132. § (1) Ha valaki olyan értékes dolgot talált, amelyet ismeretlen személyek elrejtettek, vagy amelynek tulajdonjoga egyébként is feledésbe ment, köteles azt az államnak felajánlani.
(2) Ha az állam a dologra nem tart igényt, az a találó tulajdonába megy át; ellenkező esetben a találó a dolog értékéhez mérten megfelelő díjra jogosult.
(3) Ha az (1) bekezdésben megjelölt talált tárgy muzeális vagy műemléki értékű, annak tulajdonjoga az államot illeti meg. Az ilyen tárgyak találásához kapcsolódó eljárás szabályait, valamint a találónak járó díj mértékét külön jogszabály állapítja meg.
Nem. Ha talál valamit az ember, az nem bűncselekmény.
Mondjuk én a kártyát tuti nem használnám.
"Ha talál valamit az ember, az nem bűncselekmény."
Ez így van. A bűncselekmény az, ha meg is tartod magadnak, azaz ha nem teszel meg mindent, hogy visszaszolgáltasd az eredeti tulajdonosának.
És bizony ez (elvben) még a kakaós csigára is vonatkozik, hiszen nincs korlátozás, hogy élelmiszerre, vagy alacsony értékű dologra nem vonatkozik. (Az már más kérdés, hogy ha szó szerint betartanám a törvényt, mit is kezdenék egy egy éves kakaós csigával?)
A 11:43-as idézte a törvényt, csak el kell olvasni. :-)
Pedro
Nem a Ptk.-ból, hanem a Btk.-ból kellett volna idézni.
Jogtalan elsajátítás
325. § (1) Aki a talált idegen dolgot eltulajdonítja, avagy nyolc nap alatt a hatóságnak vagy annak, aki elvesztette, nem adja át, úgyszintén aki a véletlenül vagy tévedésből hozzá került idegen dolgot eltulajdonítja vagy nyolc nap alatt vissza nem adja, vétséget követ el, és egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) A büntetés két évig terjedő szabadságvesztés, ha a jogtalan elsajátítást a kulturális javak körébe tartozó tárgyra követik el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!