Kezdőoldal » Politika » Rendőrség » Mi a különbség (ha van egyálta...

Mi a különbség (ha van egyáltalán) az előállítás és az őrizetbe vétel között?

Figyelt kérdés
Ha egy demonstráción valakit pár órára bevisznek a rendőrök, az minek számít?
2011. márc. 11. 09:44
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Alapvetően mindkettő személyi szabadságot korlátozó intézkedés. De, az előállítás az a rendőrségi törvényben szabályozott rendőri intézkedés, valamilyen további intézkedés megtétele céljából, tehát, hogy az illető a hatóság rendelkezésére álljon (pl. előállítás vér- és vizeletvételre, személyazonosság megállapítása céljából, bűncselekmény elkövetésének gyanúja miatt stb.). Az őrizetbe vétel egy büntetőeljárási törvényben szabályozott büntetőeljárás-jogi kényszerintézkedés különféle célokból. Tulajdonképpen az előzetes letartóztatás "kapuja", mivel azt veszik őrizetbe, akivel szemben feltehetően el fogják rendelni az előzetes letartóztatás, mert a feltételek fennállnak. Például, egyszer már megszökött, vagy szökést kísérelt meg, feltehető, hogy jelenléte más módon nem biztosítható, bizonyítékot hamisítana, semmisítene meg, tanúkat befolyásolna, ezáltal akadályozná, megnehezítené vagy meghiúsítaná az eljárást, újabb bűncselekményt követne el stb. Az előzetes letartóztatás elrendelése amúgy a bíróság hatáskörébe tartozó döntés.
2011. márc. 11. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Még egy kis kiegészítés:

Az őrizetbe vétel tehát tulajdonképpen előállítással kezdődik. Az előállítás az intézkedés céljának eléréséig, de maximum 8 óráig tarthat, ami egyszer 4 órával hosszabbítható. Tehát pl. ha vér- és vizeletminta vételre állítják elő, akkor - ha további intézkedés nem szükséges és az őrizetbe vételét se rendelik el az illetőnek - a mintavétel után el kell engedni. Ha személyazonosság megállapítása céljából állítják elő, akkor az előállítás a személyazonosság megállapításáig tart. Ha ez megvan, akkor sem lehet a 8 órás időtartam végéig tovább bent tartani. Ha szándékos bűncselekmény elkövetése közben érik tetten vagy bűncselekmény elkövetésével gyanúsítható és ezért állítják elő, akkor a 8+4 órás időtartamon belül döntenek, hogy őrizetbe veszik-e, aminek feltételét fent írtam. Az őrizetbe vétel maximum 72 óráig tarthat, ez idő alatt kell az ügyésznek indítványoznia a bírónál az előzetes letartóztatás, és ugyancsak ezen 72 órás határidőn belül kell a bírónak (nyomozási bíró) döntenie. Ezért szükséges, hogy az ügyész minél előbb megtegye az indítványát, mert 72 óra után mindenképpen szabadon kell engedni (illetve akkor is, még a 72 óra lejárta előtt is), ha a bíróság elutasítja az előzetesre tett indítványt. Fontos még ezekhez, hogy az őrizetbe vétel idejébe beleszámít az előállítás ideje is.

2011. márc. 11. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Attól függ, hogy mit csináltál a "demonstráció" címszó alatt.

Egyébként közölniük kell, hogy miért állítanak elő, ha előállítás történik. Ha őrizet, akkor azt, hogy mivel gyanúsítanak, vagy ( szerintük) milyen szabálysértést követtél el.

Az előállítást nem feltétlenül követi az őrizet, csak, ha van elegendő bizonyíték az őrizet elrendelésére.

2011. márc. 13. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!