Mennyire jellemző az, ha kényszerítő eszközt(bilincs) kell alkalmazni egy személyel szemben akkor az együtt működik vagy ellenáll az intézkedésnek?
Vannak helyzetek amikor a szabályzat kötelezően előírja a bilincselést, mindegy hogy az illető együttműködő-e vagy sem. Ezért vezetnek ki megbilincselve letartóztatott embereket ahelyett, hogy csak egyszerűen kimennének egy irodaházból, más helyről ahol sokan látják a letartóztatást.
Az már az illetőn meg a helyzeten múlik, hogy ki hogyan reagál. Nyilván sok eset van amikor próbál ellenállni előtte is meg utána is, ezért van már eleve előírva a bilincselés.
Letartóztatni nem helyszínen fognak :) A letartóztatás egy bírói döntés, amihez már adott egy terhelt (büntetőeljárással érintett személy).
Vissza a kérdésre: bilincset általában pont hogy akkor kell alkalmazni, amikor ellenáll valaki az intézkedésnek. Pontosabban:
-aki erőszakos, garázda magatartást tanúsít, és ennek abbahagyására testi kényszerrel nem késztethető,
-aki az intézkedő rendőrt, annak segítőjét, valamint az intézkedésben közreműködőt megtámadja,
-akinek az elfogására bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúja miatt került sor, és szökése bilincs alkalmazása nélkül nem akadályozható meg,
-akinek a jogszerű intézkedéssel szembeni ellenszegülése testi kényszerrel nem törhető meg,
-aki önkárosító magatartást tanúsít vagy ilyen magatartás tanúsításával fenyeget,
-akinek fogvatartása során kísérését rendelték el, illetve - az őrzés idejére - akit az előállító egységen vagy a fogdán kívül őriznek, vagy
- akit egyedül intézkedő rendőr állít elő.
Összegezve, egyszerűbben tehát: a rendőr bilincset alkalmazhat a személyi szabadságában korlátozni kívánt vagy korlátozott személlyel szemben
az önkárosításának megakadályozására,
a támadásának megakadályozására,
a szökésének megakadályozására,
vagy az ellenszegülésének megtörésére.
Ha az intézkedés alá vont személy együttműködő magatartást tanúsít (és a rendőr nem egyedül fogja előállítani), akkor nem kell bilincset sem alkalmazni, hiszen nem lehet mibe ütköztetni annak használatát. Jogszerűtlenné válik a kényszerítő eszköz alkalmazása, hiszen ha valaki szót fogad, az már nem kényszerítés.
Ha ellenáll, az pedig fent már emítésre került, így kétféle jogszabályba is tudja a rendőr ütköztetni az eszköz használatának törvényszerűségét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!