A szocializmusban milyen gyakran esett meg ténylegesen, hogy egy rendőr csak úgy random igazoltatta az embert az utcán, hogy ellenőrízze, dolgozik-e valahol?
Én '82-es vagyok, tehát nem sokat éltem abban a rendszerben. Ugyebár akkor, aki nem dolgozott, azt lecsukták, mint KMK-st, a személyibe bele volt írva, hogy épp dolgozol-e valahol. Idősebbektől többször hallottam, hogy ha rendőr igazoltatott, és az adatok alapján már legalább 1 hete munka nélkül voltál, akkor már morogtak rád.
De mennyire volt ez gyakori, hogy csak úgy leállítottak bármi ok nélkül, hogy igazoltassanak? Napközben, csak úgy az utcán sétálva tényleg csak úgy megtörténhetett?
88-ban születtem, és még kiskoromból emlékszem, hogy sokkal több strázsáló rendőr volt a városban a 90-es években is, akkor a szocializmusban még több. Közúti igazoltatás is gyakoribb volt. A faluban idegen elemekre rögtön rászálltak. Gyalogosan is jártak akkor(lószarrugdosó volt a csúfnevük saját berkekben is). Pályaudvarokon, forgalmas helyeken, aluljárókban többször feltűntek.
Munkatársam mesélte, aki akkor hosszú hajú hippi volt, 70-es években Székesfehérváron a Piac téren rávagdosott a lányok fenekére, 10 percen belül begyűjtötte a rendőr Zsiguli, kivitték a városhatárba,belevagdostak ollóval a hajába, és kapott Kádár-kolbászt. Aztán otthagyták.
Elég gyakran megesett. Különösen akkor, ha késő este futottatok össze. Akkor szinte garantált volt az igazoltatás.
Akkor még nem volt nehéz gyaligosként rendőrbe futni, vomtak gyalogos járőrök. Ma már a fegalmuk is ismeretlen.
Engem anno télen olyan 7 óra felé állítottak meg. 8-10 éves lehettem. A varázsunk 5 oerc sétára volt a lajásunktól és a szüleim beleegyezésével előrementem, mert puslantanom kellett. A suli mellett állítottak meg és tudakolták, hogy mit keresek egyedül az utcán? Tisztáztuk és mentem.
Nem volt ez minden esetben olyan rossz dolog ám! Ma már az se üti át az ingeküszöböt, ha egy 10 éves kölök éjjel egyedül mászkál az utcán.
Télen 19 órakor ugye már sötét van, és valóban nem volt ritka, ha a sötétben egyedül lévő gyerektől megkérdezték a rendőrök, hogy mit keres ott, hová megy egyedül.
8-10 éves gyerek esetében még nem igazoltatásról volt, 14 évesen kaptuk meg a személyi igazolványt.
Teljesen más világ volt akkoriban, az igazoltatásoknál nézték, hogy van-e bejelentett munkahelye, vagy melyik iskolába jár.
A szórakozóhelyeken 22 óra után nem nagyon voltak 18 éven aluliak, persze, kivételek voltak, lebukás esetén örülhettek, ha csak simán haza zavarták őket.
Ez nem azt jelentette, hogy tinédzserek otthon kuksoltak, délután jártak szórakozni.
Rendőrök mesélték, hogy az ismert problémás személyeket igazoltatás nélkül is megemlítették a jelentésekben.
Feljegyezték, hogy mikor, hol látták, és ha netalán valami esemény történt (betörés, lopás, stb), fel is használták a jelentésekben lévő adatokat.
#17#
Miért kellett beöltözni?
A rendőr civilben is rendőr volt, nem kellett neki egyenruhába bújni, az meg, hogy meg is várták, amíg vissza megy, kb arra utal, hogy ki lett színezve a történet.
A civilekről jut eszembe, engem kétszer igazoltattak a '80-as évek elején, közepén önkéntes rendőrök.
Egyszer horgászat közben, kérték a horgászengedélyt, másik alkalommal meg egy üdülő telepen, ahol akkor jártam először.
Volt nekik jelvényük, pecsétes, igazolványuk, és nem is volt probléma, odaadtak kért dokumentumokat, megnézték, kérdeztek, ezt-azt, és mentünk a dolgunkra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!