A szocializmusban milyen gyakran esett meg ténylegesen, hogy egy rendőr csak úgy random igazoltatta az embert az utcán, hogy ellenőrízze, dolgozik-e valahol?
Én '82-es vagyok, tehát nem sokat éltem abban a rendszerben. Ugyebár akkor, aki nem dolgozott, azt lecsukták, mint KMK-st, a személyibe bele volt írva, hogy épp dolgozol-e valahol. Idősebbektől többször hallottam, hogy ha rendőr igazoltatott, és az adatok alapján már legalább 1 hete munka nélkül voltál, akkor már morogtak rád.
De mennyire volt ez gyakori, hogy csak úgy leállítottak bármi ok nélkül, hogy igazoltassanak? Napközben, csak úgy az utcán sétálva tényleg csak úgy megtörténhetett?
Teljesen megszokott jelenség volt az igazoltatás, de az, hogy egy konkrét személyt milyen gyakran igazoltattak, sok mindentől függött.
Volt, hogy éveken keresztül egyszer sem igazoltattak, és volt olyan, hogy néhány nap alatt ötször.
Vasút állomáson, szórakozó helyen, az utcán sétálás közben, parkban padon ülve - gondom nem volt belőle, de bárhol előfordulhatott ellenőrzés.
A katonáknak még rosszabb volt, őket a váposok sokszor kitalált okokkal cseszegették (rendezetlen öltözék, hosszú haj, tiszteletlen viselkedés, alkohol fogyasztás stb)
Elvileg mindig nálad kellett legyen a személyigazolványod.
Gyakorlatilag többnyire csak ha valamivel "kilógtál a sorból", pl. hosszú hajad, szakállad volt, stb.
Sorkatonákat a rendőrök csak kivételesen igazoltathattak, viszont a katonai rendőrök (VÁP) meglehetősen gyakran.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!