A bírókat valóban nem lehet megbilincselni?
Akkor sem ha a szonda a megengedett értéken felül mér?
És ő ellenáll a rendőri intézkedésnek. Akkor sem lehet megbilincselni?
/miért kérdezem? Csak egyszerűen érdekel. /
Nem így értem..
Egyáltalán nem lehet őket megbilincselni?
a bíróknak -ahogy az ügyészeknek is- mentelmi joga van, ezért csak akkor tartóztathatók le, vagy bilincselhetik meg, ha azt a jogot felfüggesztik.
tehát alapesetben egy bíró nem bilincselhető meg (kényszerintézkedésnek számít, amit a mentelmi jog alanyával szemben nem alkalmazhatnak, amíg a joga él).
azonban, ha egy mentelmi joggal rendelkező egyént tettenérnek, akkor nem számít ez a jog, letartóztatható.
a példád esetében érdekes a helyzet, mert már megfújta a szondát ami kimutatta az ittasságot, tehát tettenérték, ezért -ha ellenáll- akár meg is bilincselhető.
más lenne a helyzet, ha megtagadja a szondafújást - amit egyébként bárki megtehet, de ebben az esetben a "közönséges" polgárt akár kényszerintézkedéssel is kényszeríteni lehet vérvételre. és itt válik fontossá a mentelmi jog: ha egy bíró tagadja meg a szondafújást, akkor nem intézkedhet a rendőr amíg él a mentelmi jog, azonban annak a felfüggesztése több napos, akár hetes folyamat, tehát mire megvonnák tőle a mentelmi jogot már régen nem aktuális, hogy több nappa azelőtt ivott-e vagy sem.
tehát a rendőr, ha egy bíró megtagadja a szondafújást, nem nagyon tehet mást, mint elengedni az illetőt.
szóval, csak a bíró/ügyész/országgyűlési képviselő lelkiismeretén múlik, hogy iszik-e vezetés előtt.
Nem igaz!
Ha bírót bűncselekmény vagy elzárással is büntethető szabálysértés elkövetésén tetten érik, akkor őrizetben lehet venni.
Bilincs használatára törvényes okok:
Rtv.
48. § A rendőr bilincset alkalmazhat a személyi szabadságában korlátozni kívánt vagy korlátozott személy
a) önkárosításának megakadályozására,
b) támadásának megakadályozására,
c) szökésének megakadályozására,
d) ellenszegülésének megtörésére.
De ha együttműködő, akkor nem valószínű, hogy megbilincselik.
2011. évi CLXII. törvény
a bírák jogállásáról és javadalmazásáról *
....
2. § (1) A bírót az országgyűlési képviselővel azonos mentelmi jog illeti meg.
(2) A Kúria elnöke és az Országos Bírósági Hivatal (a továbbiakban: OBH) elnöke mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában az Országgyűlés dönt, a mentelmi jog megsértése esetén szükséges intézkedést az Országgyűlés elnöke teszi meg.
(3) A bíró mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában az OBH elnökének javaslatára a köztársasági elnök dönt. A mentelmi jog megsértése esetén szükséges intézkedést az OBH elnökének javaslatára a köztársasági elnök teszi meg.
2012. évi XXXVI. törvény
az Országgyűlésről
...
VII. Fejezet
A mentelmi jog
...
74. § (1) * A képviselő ellen csak az Országgyűlés előzetes hozzájárulásával lehet büntetőeljárást, valamint - a mentelmi jogról az adott ügyre vonatkozó önkéntes lemondás hiányában - szabálysértési eljárást indítani vagy folytatni, továbbá büntető eljárásjogi kényszerintézkedést alkalmazni
(2) A képviselőt csak
a) bűncselekmény elkövetésének tettenérésekor lehet őrizetbe venni, vagy vele szemben más büntetőeljárásjogi kényszerintézkedést alkalmazni,
b) szabálysértés elkövetésének tettenérésekor lehet - ha a szabálysértési őrizet elrendelésének törvényben meghatározott feltételei fennállnak - szabálysértési őrizetbe venni, vagy vele szemben más szabálysértési kényszerintézkedést alkalmazni.
(3) * A mentelmi jog felfüggesztésére irányuló indítványt a vádemelés előtt a legfőbb ügyész, azt követően, illetve magánvádas, pótmagánvádas ügyben a bíróság terjeszti elő a házelnökhöz. Az indítványt a képviselő tettenérése esetén haladéktalanul elő kell terjeszteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!