Ha a rendőrség hozzáfér a telefon/SIM kártya helyzetéhez, meg a hívásokat beméri, akkor az adatforgalomhoz is?
Ahhoz közvetlen nem. Azt csak a szolgáltató tárolja, de csak bírósági papírra adja ki.
Pl a VV Fanni ügy kapcsán is megvolt hogy mire keresett rá az illető. Most hogy az speciel a készülékben látták vagy az adatforgalom azt passzolom. De bizonyos esetekben kérvényezhetik.
Sok cuccot amúgy vissza is dob a szolgáltató, mert tiltja a weboldalt. Persze erre is meg van a módszer, bár már inkább illegális ügyleteknél van inkább szerepe, szóval azt nem írnám le.
Meg csak finoman jelezném, neten olyan hogy biztonság és láthatatlanság nincs. Pl darkwebes pedofil oldalnak is adták már ki a felhasználók adatait egy hecker csoport. Lehetetlen nincs, csak nehéz, de az meg tudással kompenzálható. Van aki azzal szórakozik, hogy bankok rendszereit töri fel, majd jelzi a hibákat, hogy javítsák (pozitív hackerek)
Ha lehallgatnak valakit akkor már rég van engedély, nem?
Sokszor olvasni olyat, hogy halála előtt erre keresett rá, vagy gyilkosság előtt erre. Az kijutott a sajtóhoz is, igen. Bár szerintem ekkor már közvetlenül, fizikailag fértek hozzá az eszközhöz, azt meg nem nehéz feltörni. Aszem volt valamelyik országban, hogy terroristák iPhoneját akartál feltörni, de nem engedte az Apple...
Nemzetbiztonsági szakszolgálat, egész pontosan!
Minden letöltött alkalmazás engedélyeket kér amiket megadsz a telepítéssel.
"Elolvastad az apróbetűs részt?"
JEXI
A szolgáltató KÖTELES 3 évig tárolni adatokat - kimenő/bejövő hívások, üzentek címzettei, adatforgalom NAGYSÁGA, cellapozíciók stb. Az hogy milyen oldalt néztél, meg milyen üzeneteket írogattál alapból nem tárolják - nincs rá több hektárnyi szeverparkjuk hogy mindent elmentsenek.
Nyomozás során ezeket az adatokat kérik le. Ha lefoglalják az eszközt akkor annak a böngészési előzményéből már az is látszik mit kerestél a neten (hiába törlöd ki az előzményeket - attól még azok visszahozhatóak amíg nem íródik fizikailag felül az adat, pont úgy mint a file-ok törlése sima számítógépen). Ha megvan az e-mail címed akkor kérhetik a szolgáltatótól a hozzáférést is (a google-től a hotmail-ig mind ki fogja adni). Elég nagy digitális lábnyomod van ahhoz is, hogy még egy rakás dolgot ki lehessen kérni.
A közvetlen adatforgalom akkor ismerhető meg ha előtte kapnak lehallgatási engedélyt. A szolgáltató központjában rögzítik az adatokat. Amit sokan nem tudnak... kiadható ún. operatív felderítés során is ilyen engedély. Ilyen esetben bizonyítékként nem használható fel a megszerzett adat (kivéve súlyos államellenes cselekmények - pl. terrorcselekmény), de ha a hangfelvételt nem is használják fel amikor arról diskurálsz este 8-kor megyek és átveszem a három zacsi kólát tőled attól még odamehetnek pont akkor és lekapcsolnak a 3 zacsi kóláddal együtt.
A szolgáltató fér, hozzá és ő be tudja mérni, a rendőrség a szolgáltatótól kikérheti, aminek 15 nap határideje van.
De indok nélkül nem kéri, kérheti ki a rendőrség.
Indokolni kell, pl, hogy "Tisztelt Magyar Telekom ... utca...házszám, ilyen meg ilyen ügyszámon eljárást folytatunk xy ellen vagy ismeretlen tettes ellen és xy időintervallumban sziveskedjenek a híváslistát + ami még kell, kiadni!
Tehát le kell irni a szolgáltatónak a rövid tényállást és ügyészi aláírás is kell a cellainformáció lekéréséhez.
Láttam már ilyet.
Csak úgy nem kérnek cellainfót, meg sem engedné az ügyészség, még hivatali visszaélés szaga lenne (btk.305).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!