Miért nem kizárólag listás választás van?
van olyan választási rendszer ahol csak egyéni képviselők vannak, pl. a briteké ilyen, meg van ahol csak listás van, ezeket szokták többnyire arányos választási rendszernek nevezni. Mindkettőnek van előnye és hátránya is.
A csak listás rendszer előnye, hogy valóban arányos a képviselet - egy szint felett - a választók számával. Azért nem teljesen, mert a parlamenti küszöb alatt itt sem érvényesül a szavazat képviseletben. Azonban itt nem érvényesülnek a helyi kisebb pártok még akkor sem ha a régióban a legsikeresebbek és legtámogatottabbak, hiszen országos szinten nem érik el a bejutási küszöböt. Vagyis hiába lenne egy választási körzetben egy független jelöltnek 53%-os támogatottsága, mivel 106 egyéni körzet helyett az országos eredmény számítana, az nem érné el az 5%-t és nem kapna mandátumot ha listás választás lenne. Nagy valószínűséggel még csak szóba se kerülhetne az illető, hiszen függetlenként nem is indulhatna - nem lenne párt mögötte aki a körzetek nagy részében tudna jelöltet állítani és így jogosult listájával a választáson indulni.
A csak listás választáson tehát a kisebb, de helyben elegendő támogatottságú jelöltek vagy el sem indulhatnának vagy nem nyerhetnének mandátumot. Ugyanakkor nem is lenne a képviselő felelősségre vonható közvetlenül a választóitól, hiszen nincs olyan választó aki közvetlenül rá szavazott. Mondhatja, hogy a pártnak felelős és az összes szavazójuknak - hiába tesz az adott területnek rosszat, a többiek, akik nem érintettek bene, azok ettől még a pártra fognak szavazni utána is. Pl. nálunk egy fideszes egyéni képviselő van. A városunkhoz akartak telepíteni egy olyan beruházást ami ellen az összes lakos tiltakozott. Országos szinten nem számított volna a fidesznek ha itt veszítenek miatta szavazatokat - ellenben az egyéni képviselő megválasztása már érzékeny pont volt. Ezért a képviselő tudta, hogy akkor lesz csak legközelebb is képviselő (lett is) ha abba az ügyben sikerül közbelépnie és a beruházást a segítségével meghiusítani. Ezért bevetette amit tudott és ami rossz lett volna az itt élőknek azt nem tudták megvalósítani. Ha csak listás képviselője lett volna a fidesznek, akkor a városunk szavazóinak nem lett volna a kezében ilyen ütőkártya.
A másik oldalról a csak egyéni képviselők pedig azért nem jók, mert csak a győztesek vannak képviselve a parlamentben - ha sok párt között 35%-kal győzött a jelölt, akkor a többi 65%.nyi szavazó nem jut képviselethez.
A magyar rendszer, mivel 1990-re hozták létre, próbálta a kettőt ötvözni, egyéni és listás képviselők is vannak, így stabil kormánytöbbség tud kialakulni. Mindkét rendszer érvényesül, ezért mindkettő hátrányai tompulnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!