Az LMP ma tárgyal MSZP-PM-mel a lehetséges visszaléptetésekről a választás előtt - ez mit jelent?
Nem értek a politikához. Azt hittem ezek a visszaléptetések az ajánlások összegyűjtése előtt fontosak. De azokat már összegyűjtötték tegnap.
Akkor most mi ez a visszaléptetés dolog?
Ha egy választókerületben a FIDESZ-KDNP jelöltjével szemben több más párt egyéni jelöltje indul, akkor köztük eloszlanak a szavazatok, egynek-egynek kicsi az esélye a győzelemre.
Ha, például, öt párt értékeli, hogy jelöltjeik közül ki a legesélyesebb, akkor megállapodhatnak abban, hogy a másik négy párt jelöltje visszalép, nem osztódnak meg a szavazatok.
A visszalépésre, azaz a jelölésről való lemondásra lehetőséget ad a választási eljárásról szóló 2013. évi XXXVI. törvény 137. §-a: „A jelölt kiesik, ha a szavazás megkezdése előtt a jelölésről írásban lemond”.
Persze, kérdés, hogy a választók hogyan fogadják ezt. Például, hogy feleslegessé tették az ajánlását, mert nem is szavazhat arra, akinek az ajánlását adta. És, hogy, például MSZP szimpatizáns szavaz-e LMP-sre, és fordítva?
Azért nem az ajánlások gyűjtése előtt teszik, mert így az ajánlásokat is figyelembe tudják venni, például, ki az, aki könnyebben gyűjtött össze a szükségestől akár sokkal több ajánlást.
A már meglévő jelöltek válogatásánál arra is figyelemmel kell lenniük, azzal is taktikázni kell, hogy a pártlista állításának feltétele, hogy legalább 27 elfogadott egyéni jelöltje legyen a pártnak, és nekik legalább 9 megyében és a fővárosban kell eloszlaniuk. Tehát, arra is tekintettel kell lenni a visszalépéseknél, hogy megmaradjon a listaállítási feltétel.
A lista azért fontos, mert a 199 képviselői helyből 93-at a listás és maradékszavazatok alapján osztanak szét. Lista nélkül ebből a 93 helyből egyet sem szerezhetnek. Persze, lista esetén sem, ha nem érik el a küszöbszintet: egy párt önálló listája esetén 5%-ot, két párt közös listája esetén 10%-ot, kettőnél több párt közös listája esetén 15%-ot.
Persze, ha így osztozkodnak, kérdés hogyan alakulnak a maradékszavazatok. Ugyanis, ha egy párt, pártszövetség eléri a listás küszöbszintet, akkor
- amennyiben jelöltjük győz a választókerületben, akkor a győzelemhez felesleges szavazatokat hozzáadják a listájukon kapott szavazatokhoz. Például, ha 1000-rel több szavazatot kapott, mint a második helyezett, akkor 999 felesleges, mert 1-gyel többel is nyert volna. A „felesleges” szavazatok hozzáadódnak a listás szavazataikhoz.
- amennyiben nem győz a jelöltjük, akkor az összes ráadott szavazat felesleges lenne, de nem lesz az, mert az összest hozzáadják az adott párt, pártszövetség listájához.
Namármost, a visszalépett jelölttől a pártja, pártszövetsége nem szerez maradékszavazatot. Persze, másik helyen meg szerezhet többet is, mintha nem lennének visszalépések; nagy kérdés, hogyan alakul ez az mérleg.
Szóval, a sikerhez, elképesztően pontos, gondos elemzések kellenek, és nagyon beváló döntések, amihez a szavazók nagy egyetértése is szükséges. De, mindent semmissé tesz, ha a választókerületek nagyon nagy részében a FIDESZ-KDNP jelöltje kapja a legtöbb szavazatot.
Végre nem egy kétszavas, semmitmondó, odalökött válasz!
Köszönöm szépen, hogy vetted a fáradtságot és leírtad!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!