Mi a különbség a bal és jobb oldal között (az ülésrenden kívül)?
Beírod drágám a Google-be és mindkettőnél kidobja legelsőnek a wikipédiás cikket.
Nem hiszem, hogy annál jobban el tudnánk magyarázni.
Régen a jobboldaliak voltak azok akik hűek voltak az uralkodóhoz, a baloldaliak meg akik változást szerettek volna.
Milyen változások lehetségesek? (Ezek tehát baloldaliak)
-Szocializmus / Kommunizmus: Ők azt akarták hogy a társadalmon belül szűnjön meg minden különbség. Erőszakkal meg akarták valósítani hogy mindenki dobja be mindenét a "közösbe", ahonnan mindenki egyenlően vehet.
Igazi szocialisták és kommunisták ma már nem igazán vannak. Az ő mérsékeltebb formájuk a szociáldemokraták, akik azt szeretnék hogy ha jobban keresel akkor többet is adózzál, cserébe az állam minél több segítséget nyújt a népnek.
-Liberálisok (szabadelvűek): Ők eredetileg a király hatalmát akarták visszaszorítani, és küzdöttek a vallásszabadságért, gyülekezési jogért, szabad véleménynyvilvánításért, a szabad választásokért, stb.
Ma már ezek (elvileg) adottak.
A mai liberálisok mottója hogy "csinálj azt amit akarsz, amíg nekem nem ártasz vele". Így tehát küzdenek a homoszexuálisok házasságáért, szívesen látják ha a társadalom multikulturális, a börtön fő feladata szerintük nem a büntetés hanem hogy a bűnöző vissza tudjon illeszkedni a társadalomba, támogatják a kábítószerek/prostitúció legalizációját, stb...
A jobboldaliak azok akik nem akartak változást. Ma már nincs királyság, tehát azok a hagyományos értékek amit a mai jobboldaliak (konzervatívok) amit fontosnak tartanak: nemzeti öntudat, családok, hagyományok őrzése, bevándorlást ellenzik, stb...
Illetve a jobboldaliak gazdaságilag a (a szociáldemokrácia ellentéteként) szabadelvűek (liberálisok). (Gazdasági értelemben tehát a liberálisok jobboldaliak). Ők a kapitalizmust támogatják, ahol az állam minél kevésbé szól bele a gazdaságba és a te egyéni boldogulásodba, annál boldogabbak. Tehát az állam ne szedjen sok adót, cserébe nem is hiányoznak nekik az állam által nyújtott szolgáltatások.
Akkor beszéljünk a szélsőséges formákról:
-Említettem már a kommunizmust, ahol erőszakosan elvesz az állam minden magántulajdont, és elvileg egyenlően osztja szét az emberek között. A gazdaságot sem vállalkozók / cégek irányítják, hanem az állam központilag mondja meg hogy ki mit csináljon.
-A liberalizmus szélsőséges formája az anarchia. Az anarchisták fel akarják számolni az államot, szerintük az a jó ha mindenki azt csinál amit szeretne, és a társadalom majd magának eldönti hogy mit szeretne.
-A liberalizmus másik szélsőséges (viszont az anarchiánál jóval mérsékeltebb) formája a libertarianizmus. Szerintük szükség van egy államra, de az ne szóljon bele túl sok mindenbe, csak legyen "éjjeli őr". Az embereknek legyen joga bármit tenni amivel másnak nem árt, és a gazdaság is hadd működjön úgy hogy az állam minimális adót szed, nem szabályozza törvényekkel, cserébe mivel az állam csak "éjjeli őr", nem is osztogat.
-Nemzetiszocializmus (becenevén nácizmus): Annak ellenére hogy szocializmusnak hívjuk, a szélsőjobboldalhoz soroljuk, mivel a nemzeti öntudatot olyan magas szinten művelik, hogy más fajokat (vagy éppen más vallásokat, vagy a homoszexuálisokat) lenézik, őket elkülönítenék, vagy éppen kiirtanák. Olyan értelemben viszont szocialista, hogy az állam működteti a gazdaságot, és csökkenteni akarja a különbséget a gazdagok és szegények között.
Meg léteznek kombinációk is:
Például ilyen ha valaki szociálliberális. Ő társadalmilag szabadelvű, gazdaságilag viszont szociáldemokrata.
Vagy az előbb említett nemzetiszocializmus is egy ilyen kombináció.
Vagy ha valaki konzervatív-liberális. Egy ilyen ember nem ítéli el a szabadelvűséget, de jobban szereti a hagyományos értékeket, gazdaságilag pedig inkább kapitalista.
-----
Ez volt az elmélet. Magyarországon a pártokat nem lehet ebbe beskatulyázni. Már csak azért sem mert gyakran mást tesznek / tennének mint amit mondanak.
Ilyenkor egybeírjük ezeket, kérdező (baloldal, jobboldal).
A jobboldal a társadalmi szolidaritáson (a nyugdíjat pl. jobboldaliak hozták létre) felül nemzetben gondolkodik, fontosak számára a hagyományok, a nemzet, a vallás, a hazafiság. Hisz abban a láthatatlan kapocsba, amely a nemzett tagjait összeköti.
A baloldal számára nem létezik nemzet, csak emberek, mindenki tökéletesen egyenlő, egyenlően értékes. Egyenlősíteni akar, elvenni a gazdagoktól, és adni pl. az utolsó, lusta, tanulatlan élősködőnek, aki csak azért vállal 6 hozzá hasonló gyereket, hogy abból éljen, és nem óhajt dolgozni. Hiszen ő is ugyanolyan értékes. Akár kölcsönöket is felvesz, hogy egy ideig ingyenebédet osszon, nyugdíjat emeljen, stb., már középtávon eladósítva a szegényeket. Nemzetellenes, kultúraellenes, hazaáruló (lásd 2004-es népszavazás).
Miért nevezzük a jobboldalt jobb, a baloldalt bal oldalnak?
A konkrét szavak és az ideák kapcsolatára, összekapcsolódására lennék kíváncsi.
A jobboldalon az egyén van a középpontban
Egyformán kivetett adók, kevesebb piaci korlátozás ami szabadabb(liberálisabb) piacot teremt.
Előnyei: Elsősorban elősegíti a vállalkozások beindítását megkönnyítve a karrier építést.(Felső középosztálynak és céltudatos egyéneknek kimondottan előnyös).
Hátrányai: A társadalmi csoportok szétszakadása, középosztály megszűnése.
A baloldalon a csoport van a középpontban
A társadalmi rétegek kiegyenlítésére törekszik. Amit több adósávval és adókedvezményekkel próbál elérni
Előnyei: kissebb külömbség a társadalmi csoportok között (kis keresetűeknek kimondottan előnyös)
Hátrányai: Az adósávok miatt nehezebb vállalkozások beindítása/kissebb haszon miatt kevésbé versenyképes piac.
Persze a valóságban tisztán jobb és baloldali politika nem létezik gyakran keveredik a kettő. Mint pl.: a családi adókedvezmény egy baloldali dolog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!