Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » A kommunisták azért utálták a...

A kommunisták azért utálták a keresztyénséget, mert egy nem állami irányítású tényező volt, ami az embereknek közösséget adott?

Figyelt kérdés
Ennél nyilván többről szól, de ők csak ezt látták benne, vagy miért voltak ennyire érzékenyek a témára?
2017. jún. 26. 15:55
 1/7 anonim ***** válasza:
63%
Inkább azért mert elszedték az emberektől azt a pénzt ami az államé is lehetett volna.
2017. jún. 26. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
87%

A kommunisták nem csak a keresztényeket üldözték, hanem minden vallásos csoportot.

Az eredeti kommunista ideológia kizárja a vallásos életet. "A vallás a népek ópiuma."

Az egyház gyakran a burzsoáziával együtt kihasználta a proletárokat. Ezért "utálták" a kereszténységet.

2017. jún. 26. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 TR75 ***** válasza:
74%
Meg általában is, azért, mert erkölcsi tartást ad(hat)ott, közösségek szerveződtek köré, és mert olyan hatalmat ismer el maga fölött, amilyet egy ateista sosem lenne hajlandó elfogadni.
2017. jún. 26. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
91%
Azért mert az államhatalom mellett az egyház tudott volna nekik ellenszegülni (legfőképp a tőkéjük miatt). Ez ilyen egyszerű. Lengyelországban se véletlen ilyen erős az egyhéz és a nacionalista irányzat a mai napig
2017. jún. 26. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
45%

Nem kell bonyolult elméleteket gyártani.


Annak idején a jókeresztények összefogdosták a kommunistákat és az egyéb nem megfelelő elemeket, másképp gondolkodókat, kivitték a faluszéli kiserdőbe, aztán felhúzták őket a fára. Nyissál ki egy háború előtti anyakönyvet, az emberek neve mellé kötelezően be kellett írni egy vallást. (Igaz, hogy a nagyvárosok lakosságának a zöme már rég vallástalan volt, de az mit se számít.) Ha valaki ezt nyilvánosan meg merte tagadni beírták, hogy népfelkelő, aztán könnyen a zsidók közt találhatta magát valamelyik észak felé tartó marhavagonban. Ez persze csak a huszadik század néhány felfokozott pillanata, de az ezeréves középkorban különb esetek is voltak... Nem ok nélkül alakult ki egy réteg, aki nem csípte az egyházat, ami akkoriban nem meggyőződésből választott tevékenység, hanem melegen ajánlott elfoglaltság volt.


Akik a 20. században a szocializmus vezetői voltak, azok messze nem világnézeti különbségek okán nem szívlelték az egyházat, hanem egyszerűen azért, mert börtönben ültek, vagy megcsonkították a családjukat a korábbi (egyházak által befolyásolt) rendszerek alatt.

2017. jún. 26. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
68%

Több oka is volt.

Egyfelől ideológiai ellenfél. Hiszen előtte eléggé meghatározta a társadalmat a kereszténység. Viszont a marxizmus materialista, ezért szemben áll a kereszténységgel, meg úgy egyébként mindennek, ami "idealista".

Másrészről az is benne van, amit te Kérdező leírtál. Oroszországban még a cár alatt az ortodox egyház gyakorlatilag egy államnak alárendelt intézmény volt. Mikor jöttek Leninék, akkor úgy gondolták, hogy majd az egyház szépen ugyanúgy betagozódik, mint a cár alá. Aztán hát nem ez lett, el is kezdődött az egyházüldözés, mert másképp nem ment. Nyugaton ez máshogy működik, mert a Katolikus Egyház nem az állam alá tartozik, hanem egy szuverén tényező, a Vatikán a központ. Mivel ez egy külpolitikai tényező, ezért nem tudtak vele mit kezdeni, meg kellett próbálni helyi szinten a vezetőket kerékbe törni, hiszen a pápát a Vatikánból nem lehetett elmozdítani. A protestánsoknál meg ugye alulról választás útján nyerik el a vezetők a hivatalukat, ott meg félretették a régieket és beválasztattak újakat.

Aztán persze az egyház által létrehozott közösségeket, pláne a fiatalok közösségei (pl. cserkészet, KALOT) különösen "veszélyesek" voltak, mivel ott a fiatalok nem a megfelelő állami ideológiát kapták.

És nyilván kellett a rendszer fenntartásához egy ellenségkép. Az imperialisták, a klerikális reakció, a kulákok, a burzsoák, stb.

2017. jún. 26. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

6#

Ha valaki nem volt vallásos, nem írtak az anyakönyvbe vallást/azt írták, hogy felekezeten kívüli. Lásd: bármelyik budapesti polgári anyakönyv.

Az egyházi anyakönyvbe nyilván írtak.


A népfelkelő pedig teljesen mást jelent: [link]

2017. jún. 28. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!