Miben tér el a rendelet és a törvény?
Konkrét példával jövök: a felvilágosult abszolutista uralkodók, mint nálunk Mária Terézia rendeletekkel kormányoztak. Mária Terézia ha nem volt muszáj nem hívta össze az országgyűlést, ugyanis véleménye szerint ez csak lassította volna őt a kormányzásban. A törvényhozáshoz viszont szükség volt az országgyűlés támogatására. Emiatt volt szükség a rendeletekre, mivel ahhoz nem kellett az országgyűlés hozzájárulása, de kötelesek voltak betartani az emberek.
Vagy ma is vannak elnökök ( pl: Erdogan ), akik szükség esetén rendeletekkel kormányozhatnak.
De ez mit jelent? Mi a különbség a törvény és a rendelet között?
A törvény és a rendelet is a jogszabályok egy fajtája. Máshol helyezkednek el azonban a jogszabályi hierarchiában.
A törvény magasabb rendű, mint a rendelet, előbbit az Országgyűlés alkotja, míg utóbbit minisztériumok, a Kormány, egyéb erre jogosult szervek.
Mivel a rendelet alacsonyabb szinten helyezkedik el, így nem mondhat ellent törvénynek.
Rendeleti kormányzás kerülendő, ugyanis ezzel teljes mértékben összeolvad a végrehajtás és a törvényhozás (2 hatalmi ág), ráadásul súlyosan sérti a demokrácia egyes alapelveit.
Úgy ahogy egyes írja.
Viszont Mária Teréziának az országgyűlést össze kellett hívnia, mivel megkoronázták. Azzal elismerte a magyar alkotmányosságot. Utódja, II. József épp ezért nem koronázta meg magát, hogy ne kelljen neki a magyar jogrendszert betartani.
Kvázi abban az időben, amit te hoztál példával a törvényeket az országgyűlésen keresztül - vagy maga az országgyűlés alkotta meg - kellett vinni, a rendeletet pedig nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!