Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Egyéni, listás jelöltek? Ez...

Egyéni, listás jelöltek? Ez mit jelent?

Figyelt kérdés

Valaki legyen oly' szíves, és avasson be abba, hogy mit takar az, hogy egyéni jelölt, illetve a listás jelölt.. :)

Szeretnék tisztában lenni a fogalmakkal, köszönöm annak, aki segít ebben.. :)


16L


2010. máj. 17. 20:13
 1/3 anonim ***** válasza:
30%

Nakérem.

Egyéni jelölt az, aki egyéniben indul, whoa:) De komolyra véve a szót, ők azok, akiknek a képt látod kiplakátolva a választásokkor. 750 ( ez alatti lélekszámú településen emlékeim szerint kevesebb) kopogtatócédula kell nekik, és indulhatnak a választáson. Az első, és a második fordulóban is lehet rájuk szavazni, de a másodikban csak akkor, ha nem ment el a népek ötven százaléka szavazni, és egy jelölt nem kapta meg a szavazatok ötven százalékát, plusz egyet. Tehát ha A, B, és C indul, és 67 százalék a részvétel, akkor a szavazás érvényes, de ha az egyikük nem kapta meg ennek a 67 százaléknyi szavazatnak az 50 százalékát, plusz egyet, akkor érvénytelen. A második fordulóban elég azt hiszem a sima többség, hogy nyerj.

A listás az az, hogy ha sok helyen tudsz képviselőjelöltet állítani, akkor lehetnek területi listáid, ha pedig sok területi listád van, lehet országos is. Az MDF-nek pl az verte bele a szöget a koporsójába, hogy emlékeim szerint voln olyan hely, ahol nem tudott listát állítani.

Amúgy, ennek megfelelően nézd a híreket, mert a választási rendszer átalakításával nagyon komolyan lehet machninálni. Pl, ha nálunk az angol, tisztán egyéni rendszer lenne, akkor most összesen két nem fideszes képviselő ülne a parlamentben, ha meg a szavazatátruházó, akkor lehet nem lenne kétharmad.

2010. máj. 17. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm, így már világos. :D Amilyen leírásokat neten találtam... :)))
2010. máj. 17. 20:57
 3/3 anonim ***** válasza:

Egy kis kiegészítés:

Magyarországon van 176 választókerület. Az egyéni jelölt az, aki egy ilyen választókerület országgyűlési képviselőjének indul.

Vannak továbbá megyék ill. a főváros (20 "terület"), ahol egy párt vagy szervezet akkor állíthat listát, ha az adott megyében ill. a fővárosban a választókerületek egynegyedében, de legalább 2 kerületben egyéni jelöltet tud indítani. E listán szereplő jelöltek az un. (területi) listás jelöltek.

Létezik még az országos lista. Országos listát az indíthat, aki legalább 7 vagy 8 (bocs erre nem emlékszem pontosan) megyében ill. fővárosban tudott területi listát állítani.

Amikor az első fordulóban a "listás szavazólapon" egy pártra szavazol, akkor a pártnak a te megyédben (ill. Bp-en) állított listájára szavazol, a másik szavazólapon pedig a választókerületed egyéni jelöltjeire szavazhatsz. Országos listára közvetlenül szavazni nem tudsz, onnan a mandátumokat a pártok töredékszavazatai alapján osztják.

Bővebben: www.valasztas.hu

2010. máj. 17. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!