Gazdaságpolitikailag melyik a jobb- és a baloldal?
Baloldali az összes központosító, állam szerepét növelő intézkedés, például az államosítás, vagy az állami egészségügy.
Jobboldali az állam szerepét csökkentő, vagy ki is iktató intézkedés: a privatizáció, a laissez faire gazdaságpolitika.
Igen, gazdaságilag a Fidesz baloldali, az MSZP jobboldali.
amit a baloldal képvisel az a kritikátlan neoliberalizmus (volt)
a fideszes intézkedések, amik kívülről szociáldemokratának tűnnek (és amúgy ezért rohadtul nem értem a ballibbantakat), pl az állami energiamonopólium egész egyszerű megfontolásból, hogy ne német meg olasz cégek szedjenek kényük kedvük szerint a monopolpiacukon akkor jövedelmet amennyit nem szégyenlenek (mert mit csinálsz a gázszolgáltatóval, átkötteted, mint az internetet lol?!:D)
Hagyományos, általános felfogásban a baloldal az állami szerepvállalás növelését szorgalmazza a gazdaságban, a jobboldal pedig inkább az állam kivonulását a gazdaságból.
Magyarországon természetesen meglehetősen zavaros a helyzet. A Fidesz egyértelműen balos gazdaságilag, hisz rengeteg központosítás, államosítás és egyéb állami beavatkozás történt kormányzásuk idején. Ugyanakkor, az MSZP-t sem hívnám jobboldalinak gazdasági szempontból, mert a gazdasági jobboldal tipikusan ellenzi a segélyeket, állami oktatást és egészségügyet (mivel ezek a gyűlölt "Big Government" részei), ami pedig a magyar baloldalnak mindig is fontos dolgok voltak.
A fentiek alapján sajnos nincs gazdaságilag jobboldali párt Magyarországon jelenleg (most az ismeretlen mikro-pártokat nem számolom). Minden jelentősebb párt baloldali gazdaságilag.
Ez nekem különösen fáj, mert én kőkemény, amerikai-stílusú gazdasági jobboldali vagyok, és nincs kire szavaznom, mert mindegyik párt szélsőbalos az én ideológia pozíciómhoz képest.
örülök, hogy figyelembe vetted amit a fidesz balosnak tűnő gazdaságpolitikájáról írtam
amúgy az USA sem szín tisztán piaci, ott a community college, az mi ha nem állami?
5-ös:
Nem is írtam, hogy maga az USA színtisztán gazdaságilag jobboldali, csupán azt, hogy a legkiforrottabb formában ott jelentkezett ez az ideológia, mivel egészen Trumpig a republikánus párt egyértelműen ebbe a blokkba tartozott.
Szerencsére, Gary Johnson és a Libertarian Party még hűen követi a jobboldali gazdaságpolitikát, tehát nincs minden veszve.
3:
Akiket ballibeztek, azok jellemzően jobboldali-liberálisok, és ezért választják a kisebb rosszat, a szélsőbal-konzervatív helyett az enyhén balos-enyhén liberális pártok egyikét. Ti pedig keményvonalas kommunisták vagytok, nem véletlenül került egy oldalra Thürmerék pártja egy oldalra a Fidesszel.
A jobboldal a fennálló társadalmi különbségek megtartását vagy fokozását, a baloldal pedig a társadalmi különbségek kiegyenlítését jelenti.
Baloldali gazdaságpolitika magas és progresszív adókat alkalmaz, és ebből közszolgáltatásokat (oktatás, egészségügy, tudomány, kultúra) finanszíroz, esélyegyenlőséget teremt.
A jobboldali gazdaságpolitika alacsony és egysávos adókat alkalmaz a pénzt ott hagyja ahol az egyébként is halmozódik, az oktatást, egészségügyet profitorientálttá, fizetőssé teszi, az állami közszolgáltatásokat csökkenti.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!