Megérett az idő a közvetlen demokráciára?
Gondoljátok el, hogy minden nap népszavazáson vesztek részt. Athénban működött, és jelenleg minimális költséggel járna az internetnek köszönhetően.
Nem lenne többé pár ember, aki ránk erőlteti, amit nem akarunk, és azok is végre részt vennének a politikában, akik nem mennek el ma szavazni, mert "nincs kire".
Persze szükség lenne valamiféle parlamentre, ahol képzett emberek megbeszélik, hogy mi legyen a holnapi kérdésben, milyen válaszlehetőségek legyenek, és persze egy kormányra mindenképpen szükség lenne így is. Csak a törvényhozó testületet váltanánk ki személyesen.
Tegyük fel, hogy senki nem akar majd visszaélni ezzel, nincsenek kiskapuk. Ti benne lennétek?
Nem lenne rossz, de ennek is meg lennének a maga hátrányai.
Így például az embereket vagy magas szinten kellene oktatni közgazdaságra és politikára ( közgazdaságtanra és politológiára ha úgy tetszik ) vagy teljesen független híradásoknak, amik leírnak mindem válasz lehetőségről mindent. Előnyök, hátrányok.
Nos, utóbbi mint tudjuk lehetetlen, sokszor csak akkor jön ki valaminek a rejtett hátránya ( ritkán az előnye ), miután kipróbáltuk.
Tehát ha most el kezdenék erre oktatni a generációt, a fiatalokat, lehetséges lenne. ( Persze így is lennének, akiket megvesznek kilóra, de ezt lehetetlen kikerülni. )
Na és te hogyan látod, ez a cél? Nem. A cél az emberek lebutítása, hogy ne értsenek semmihez, csak a szóra hallgassanak. Az értelmiségiek mindig is szerették magukhoz ragadni a hatalmat: eleinte az egyház oktatott, a papok voltak a tanult emberek, ők ( és a legnagyobb nemesek ) alkották az értelmiséget. És szinte végig a középkorban ők foglaltak el vezető pozíciókat. Azután jött a nemesség: kisnemes, nagy nemes, gróf, báró, herceg, csak ők tudták kifizetni az iskolát, ők alkották az értelmiségi réteget. Valahogy nem is nagyon ismerős a jobbágyból lett királyi tanácsadó / politikus ( Táncsics Mihály volt az első jobbágyi származású politikus, a 19. Század első felében ).
Ekkor eljöttek a politikusok: a mai világban bárki lehet politikus: aki elér 450 pontot a középiskolában és az érettségivel ( ami szinte lehetetlen, ugyanis az érettségi nagyon nehéz, ami pár éve emelet szintű példa volt, jelenleg a középszint, a középiskolákban pedig túl sok órán túl sok mindent tanítanak, lehetetlen mindenre megtanulni akár egyik napról a másikra ). Tehát igen, jelenleg is a nép butítás a cél, amit pedig leírtál... hát igen, oda tudás kell.
Athénban sem szavazott mindenki. Plusz a eléggé gyerekcipőben jár az általános választópolgár internetbiztonsága is, nem kéne ráhagyatkozni. Egy okosabb botnet bedönti az országot...
(és akkor arról nem is beszéltem, hogy az általános választó síkhülye)
Athénban is csak azért működött, mert rengeteg cenzus volt(vagyoni, értelmi stb)
Plusz a nép hülye, simán feláldozza a hosszútávú sikert a rövidtávúért
Akkor mi legyen helyette? Éljünk birkaként egész hátralevő életünkben, az emberiség kipusztulásáig? A technológiai problémákat egyszer át lehet hidalni (ügyfélkapuval egyébként kb ma is lehetne szavazni), a NASA-t, pentagont se könnyű feltörni... Persze nem lehetetlen.
Az oktatás pedig folyamatosan fejlődik (ha lassan is), egyszer biztos (majdnem) mindenki érett lesz erre. Egy felelős társadalom pedig olyan politikusokat válasz, akik nem torzítják el a kérdéseket...
(Az a konzultáció egy szégyen, komolyan mondom.)
"Tegyük fel, hogy senki nem akar majd visszaélni ezzel, nincsenek kiskapuk."
Az a helyzet kérdező, hogy legyen bármilyen rendszer, mindig lesz olyan, aki vissza akar vele élni, meg a kiskapukat keresi. Mert ha például megvalósul, amit mondasz, akkor ugyebár a nép szavazna interneten keresztül, ha jól értem. Mi garantálja, hogy mindenki csak egy voksot ad le és mindenki szavaz, aki szeretne? Mi garantálja, hogy valaki nem esetleg kényszer hatása alatt, befolyásolás alatt szavaz a számítógép előtt? Jelenleg nem teljes az internet lefedettség, azaz nem mindenkinek van nete. Ők hogyan szavaznának? Mi garantálja, hogy senki nem tudja manipulálni a végeredményt? Mi a garancia, hogy ezt senki nem is teszi meg, ha esetleg neki nem tetsző végeredmény jönne ki? Biztos mindig "jó" (előrevivő, az országnak előnyös) döntések születnének ezzel a módszerrel?
"Nem lenne többé pár ember, aki ránk erőlteti, amit nem akarunk"
Érdekes megközelítés ez, mert egy demokráciában az emberek nem is hagyják, hogy kihagyják őket a döntésekből. Sőt! A demokrácia eszközeivel a nép még tudja is bizonyos mértékben befolyásolni a döntéseket!
"Előző: külföldön már van, ahol működik a netes szavazás, ők is megoldják ezeket valahogy.."
Külföldön sokkal fejlettebb az infrastruktúra és az internetlefedettség is jobb...én Magyarországon ezt még hanyagolnám. Egyelőre elég lenne az is, ha engednék a népszavazásokat.
Na, ez jó kérdés.
Sajnos a válasz nem. Sose volt valós működő közvetlen. Vagyonalapon, nyomásgyakorlással, szavazásvásárral.
Benne lennék, hogyne, különösen egy olyanban, ahol: (példa)
igényled-e a közegészségügyet? Jelenlegi ára 1000000 Ft / 18453 fő / hó, tehát fejenként x Ft
Azaz amihez akarsz, csatlakozol, nem pedig a tetszőleges összegre (jutalékért) párszázan igent szavaznak 10 millió nevében és terhére.
Evolúciós demokrácia: érdemi dolgokra mindenki rácsapna, halott dolgokból mindenki kiszállna.
Pl. akarod-e fizetni Viktorék tokáját? 1000 milliárd / év, mely az igent szavazók között kerülne behajtásra.
"Benne lennék, hogyne, különösen egy olyanban, ahol: (példa)
igényled-e a közegészségügyet? Jelenlegi ára 1000000 Ft / 18453 fő / hó, tehát fejenként x Ft
Azaz amihez akarsz, csatlakozol, nem pedig a tetszőleges összegre (jutalékért) párszázan igent szavaznak 10 millió nevében és terhére. "
Igen! Csak aki nem igényli a közegészségügyet, az ne is akarjon azon keresztül gyógyulni!
Sokan a demokráciában csak a jogokat látják, a kötelességeket meg nem. Ez itt a baj!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!