A gazdaság fejlődése szempontjából az alacsony vagy magas jövedelemadók előnyösek?
A jobboldali liberális közgazdászok, újságírók azt szokták írni, hogy az alacsony adók az előnyösek, mivel nő a versenyképesség, több lesz a beruházás, ösztönzi a többletmunkát és ha több pénz marad a tehetőseknél, az a többlet fogyasztás, beruházások, gazdasági növekedés miatt a szegényekhez is lejut, ők is jobban járnak.
A baloldali, balliberális oldalon viszont gyakran hallani, hogy többkulcsos, magas jövedelemadókra van szükség. Ez pozitívan hat a gazdaságra, mivel a jómódúak általában sok pénzt félretesznek, befektetnek, felhalmoznak, ahelyett, hogy fogyasztásra költenék és nőnek a társadalmi különbségek. Ha a jövedelmeket az állami redisztribúcióval átcsoportosítjuk a szegényekhez, akkor ők többet tudnak vásárolni, nő a fogyasztás és a GDP.
Ha lenne egyértelmű válasz, akkor nem vitatkoznának a kérdésről közgazdasági iskolák, sőt, ahogyan tudományos kérdésekben sem a kormány és az országgyűlés dönt úgy ezügy ben is lenne egy mondjuk egy "Gazdaságirányítási Tanács", ami kijelölné a helyes fiskális politikát az országnak.
Mindkettő hathat ösztönzőleg a gazdaságra, önmagában azonban egyik sem okoz gazdasági növekedést vagy visszaesést.
Szerintem a gazdagok nem fogyasztanak, mivel ők a pénzük döntő részét inkább befektetik. Ez inkább munkahelyteremtést eredményez. A szegények viszont nem fektetnek be, ők a teljes pénzület lefogyasztják.
Tehát ha a szegényeknél marad a pénz, akkor lesz igény fogyasztásra, viszont nem lesz annyi munkahely.
Ha a gazdagoknál lesz sok pénz, akkor lesz elég munkahely, viszont nem lesz fogyasztás, így csödbe mennek a vállalkozások és szintén nem lesz munkahely...
A lényeg, hogy szerintem matematikusoknak ki kéne számítaniuk, hogy kit és mennyire érdemes megadóztatni. Tehát a legjobb egy pontos számításokkal kitalált sávos adórendszer lenne. Számítások nélkül(Fidesz kormányzás mellet) jobb az egykulcsos.
A másik kérdés, hogy az alacsony adó jó, vagy a magas. A fentiek alapján nyilvánvalóan az a legjobb, ha nincs adó, de akkor nem lesz oktatás se, ami negatívan hat a gazdaságra. És mi lesz az egészségüggyel és a segélyezéssel.
Szerintem persze egy magas, egykulcsos adó is működhetne, ha nem kéne a kisebbséget és a politikusmaffiát hízlalni. Ekkor ugyanis lehetővé vállna, hogy (a libsi nyugathoz hasonlóan) állami vállalatok jöjjenek létre, amik biztos megélhetést jelenthetnének. A jobboldali gazdaságpolitika szerint persze ez hülyeség.
A kettő rendszer összehasonlításának nincs "minden időben jobb" (gazdasági szempontból) "nyertese".
Úgyhogy nézzük a jelenlegi helyzetben az előnyöket, hátrányokat:
- több lesz a beruházás: ez a megállapítás abból származik, hogy több lesz a megtakarítás, ami beruházás lesz, azaz a tőkehiány ellen jó (amit magas kamatok jeleznének(amiből hiány van annak nő az ára) ez nincs jelenleg
Beruházás akkor van, ha van fogyasztás, felvevőpiac (amúgy mi a francért bővítene bárki): jelenleg nem úgy tűnik, hogy áruhiány lenne ezért ez a funkció nem érvényesül magas infláció lenne az egyik jelzője (amiből kevés van nincs az drága)
"ösztönzi a többletmunkát" Jelenleg munkaerőtöbblet(munkanélküliség) van, ezért ez a funkció sem hasznos
Jelenleg tőketöbblet, munkaerőtöbblet, és alacsony kereslet van, ami miatt jelenleg a progresszív rendszer lenne hasznos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!