Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Kadar Janos idejen 1956-1988-i...

Kadar Janos idejen 1956-1988-ig mi volt a miniszterelnok dolga? Kadar volt a fonok, es a miniszeterlnok mit is csinalt?

Figyelt kérdés
Erdelyben lakom es ezt nem tanitottak az iskolaba.

2015. nov. 21. 18:08
 1/6 anonim ***** válasza:
gyakorlatilag semmit. az volt amit kádár mond
2015. nov. 21. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Van itt rengeteg fanatikus, aki visszasírja azt az időt és nosztalgiázik, hogy akkor milyen szép és jó volt minden... Majd ők megválaszolják a kérdést, mert ha annyira visszasírják, biztos Kádár-korszak szakértők. Én nem írok már semmit ez ügyben, mert hiába írnám le neked szakszerűen, engem csak lepontoznak...
2015. nov. 23. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Most ez egyszerűbb,mert Orbán egy személyben Fideszben a párt elnöke,és miniszterelnök is.

Nem kell így másik személy valóban,és egy kézben van minden hatalom ezzel.

2015. nov. 25. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 homo ludensz ***** válasza:
Akkoriban úgy volt hogy Kádár volt a párt első titkára és Fock Jenő a miniszterelnök és Dobi István az elnöki tanács elnöke. A párközpontban(fehér házban) volt a Kádár. 1966-ot írunk! Minden kétséget kizáróan a párthatározatok végrehajtása volt a fő szempont s ebből adódóan a politika mondta ki a végső szót. Azt hogy mennyire volt egy közhatalmi pozíció vagy egy miniszteri kinevezés gyakorlati értéke az abból is sejthető hogy minden párttagra kötelezőek voltak a határozatok egészen a legalsó szintig.
2015. nov. 25. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

A párt első titkára (Kádár János) politikai vezető volt. Az állam irányításában hivatalos jogköre nem volt (jogszabályt nem alkothatott, az állami szervek működését közvetlenül nem irányíthatta, az igazságszolgáltatást közvetlenül nem irányíthatta, a választásokon jelöltet nem állíthatott, nem volt sem kegyelmi, sem kitüntetési, sem engedélyezési jogköre), de az alkotmánynak megfelelően a párt vezető szerepét az államhatalmi szervekben dolgozó párttagokon keresztül, valamint elvi állásfoglalásokkal, irányelvekkel, politikai határozatokkal valósította meg. A politikai vezető az ország tényleges vezetője volt, a reális hatalom alkotmányosan garantált birtokosa, de nem személyesen irányított, hanem az állami apparátuson keresztül. A párt, mint a munkásosztály élcsapata, a munkáshatalom megtestesítője volt. A főtitkár pedig a párt tényleges operatív vezetője.


A miniszterelnök (rövid ideig Kádár János, majd Münnich Ferenc, Kállai Gyula, Fock Jenő, Lázár György, Grósz Károly) az államapparátus technikai irányítója volt. Munkáját a párt bizalmából, és a párt ajánlásainak, állásfoglalásainak megfelelően végezte. Az országgyűlés választotta és annak volt felelős.


Az elnöki tanács elnöke (Dobi István, Losonczi Pál, Németh Károly, Straub F Brunó) az államfő szimbolikus szerepét töltötte be, mint ma a köztársasági elnök. Munkáját a párt bizalmából, és a párt ajánlásainak, állásfoglalásainak megfelelően végezte. Az országgyűlés választotta és annak volt felelős. A pártfőtitkárt rendszerint megválasztották az elnöki tanács 17 tagja közé, így álláspontját közvetlenül tudta kifejezésre juttatni.


Az országgyűlés elnöke (Rónai Sándor, Vass Istvánné, Kállai Gyula, Apró Antal, Sarlós István, Stadinger István, Szűrös Mátyás) a törvényhozás adminisztratív munkáját koordinálta, a ház működését szervezte. Az országgyűlés választotta és annak volt felelős.


A Hazafias Népfront volt az a társadalmi tömegszervezet (szervezetek összefogója, a párt is ennek volt tagja, más társadalmi szervezetekkel együtt) amely

1. kidolgozta az ország választási programját,

2. kizárólagos joggal jelölteket állított a tanácsi és országgyűlési választásokra,

3. Megszervezte és lebonyolította a választásokat.

4. Közreműködött a törvényjavaslatok és más jogszabályok tervezetének előkészítésében

5. Szimbolizálta a társadalom valamennyi osztályának és rétegének összefogását.

2016. márc. 22. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 homo ludensz ***** válasza:

Egy évben meg jó ha négyszer ült össze az országgyűlés.Azt meg hogy kiből állt jól mutatják az akkori felvételek hogy a "demokrácia" nevében békepapok és matyó hímzett ruhát viselő hölgyek is oda lettek ültetve a sajtónak vagy később az egy tv.kedvéért.

Minden párttagnak kötelező volt az aktuális párthatározatot maradéktalanul végrehajtani és az élet minden területét át meg átszőtte a pártfegyelem és aki számított valamicskét azt beléptették tagnak.

2016. márc. 23. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!