Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » A lobbizas erdekervenyesites,...

Relaxed kérdése:

A lobbizas erdekervenyesites, kapcsolatok kiepiteserolszol tobbnyire, nem lehetseges hogy a korrupcio egyik melegagya is egyben?

Figyelt kérdés
Nekem errol a jelensegrol Moricz Zsigmond Rokonok c. konyve jut eszembe...

2015. jan. 6. 21:47
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
100%

Azt hiszem, itt fogalmi problémák vannak.

Először is, az emberi kapcsolatok mindig gesztusokkal alakulnak ki, barátságok, jó kapcsolatok tele vannak lépten nyomon apró "szívességekkel". Aki tud másmilyen kapcsolatépítést, aki el tudja képzelni az emberiség létét kapcsolatok nélkül, az szóljon. Illetve nem szólhat, mert az már kapcsolat.

Másodszor, az érdekérvényesítés alapvető emberi tulajdonság, a cselekvés, az emberi fejlődés alapfeltétele. Minden ember akkor érez késztetést cselekvésre, ha az valamilyen érdekének érvényesülését segíti elő. De ismerünk mértéket. Elég régóta tudja az emberiség, hogy a dolgok, ha elérnek egy megfelelő mértéket, akkor az már egy új dolog. Ha szívességből kisegítelek a boltban, mert nincs nálad elég pénz, az még nem korrupció, mert nem érzel késztetést elvtelen tettekre, csak jó érzésed van. Ha azonban adok neked egy házat egy pazar környéken, akkor már nem teheted meg, hogy ne teljesítsd egy későbbi kérésemet, még ha az csúnya is.

Harmadszor, mindenki dolgozik valahol, munkatársak veszik körül. Vagy megválaszthatja őket, vagy nem. Vagy kijön velük, vagy nem. Természetes emberi érdek, hogy ha tehetjük, kellemes munkatársat válasszunk. Ki lesz kellemes? Akit ismerünk, akivel már van kellemes kapcsolatunk. Semmi kivetnivaló nincs egy rokon alkalmazásában, egy korábbi kellemes ismerős munkatárssá választásában. Kiben bíznánk jobban, mint kit ismerünk. De itt is van mérték! Ha sok, a rokonnál sokkal alkalmasabb jelentkező van, akkor a rokon választása korrupció, ha nincs jobb, akkor természetes emberi reakció. Ha muszáj valakit felvenni, mert korábban akkora "szívességet" kaptunk, akkor az korrupció, ha pont ő alkalmas és más se jobb, akkor nem.


A mérték pontos eltalálása persze nem könnyű és néha nem is lehetséges. Minden azon múlik, milyen a környezet. Több ember jobban észreveszi az apró hibákat is. Ha (kellő kulturáltsággal) mer érte szólni, ha ennek hatása van, akkor minden rendben. Ha az észrevételt lesöprik, az út a diktatúra felé. Ha már szólni sem mernek, nehéz azt mondani, hogy még csak haladunk a diktatúrához. Ésszerűbb megállapítani: benne vagyunk.

De persze mindez szemlélet és igényesség kérdése.

2015. jan. 7. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

[link]


Ezt is ő rendezte.

3,5 értékelést kapott, ami egyet jelent a zs-kategóriával :)

2015. nov. 1. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 ankap1975 ***** válasza:
Igen, lobbizás = legalizált korrupció.
2015. dec. 8. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!