Politikailag hová sorolnátok engem?
Természetesen én is sorolom magam valahova, de érdekelne, hogy egy kívülálló hová tenné inkább a nézeteim.
(Össze-vissza haladva, a teljesség igénye nélkül.)
-A magántőke szükséges rossz, amit fel kell számolni, de nem fejjel a falnak államosítva, hanem lassan.
-Az állam aktív gazdasági szereplő, szabályozó, a feladata a tőke megregulázása, a gazdasági körök politikai hatalmát megelőzi, megtöri, elveszi, állami vállalatok formájában aktív piaci szereplő is.
-Az államosítás nem végcél, hanem csak egy állomás. Az államosított vállalat vezetésébe fokozatosan be kell vonni a szakszervezetet, a dolgozókat és végső soron valóban közösségi tulajdonná tenni őket.
-Az állam elsődleges feladata és kötelessége az állampolgárok minél magasabb életszínvonalát garantálni és folyamatosan javítani.
-Az állam lehetőségei szerint és egyre szélesebb körben gondoskodik az állampolgárokról, hatósági árakkal, jegyrendszer formájában gondoskodik az állampolgárok alapvető szükségleteiről (élelem, gyógyszer, egészségügy, oktatás). Az alapvető szükségletek köre folyamatosan bővül, idővel állami nyaralások, ruházkodás és a többi következhet.
-Az adózás progresszív, a gazdag többet fizet.
-Hiszek az erőskezű vezetőben, akinek olyan széles hatalma van, mint a francia, amerikai, orosz vagy kínai vezetőknek.
-A hatalmuk viszont csak a leválthatóságig tart. Ha a nép szereti őket és elégedett velük, ötven évig is a helyükön maradhatnak, ha nem, pár év után el lehet őket kergetni.
-A karizmatikus vezető több legyen egyszerű vezetőnél. Legyen sztár akit rajonganak, beszédeket mondd, a bulvárlapok tudósítanak a magánéletéről.
-Más szempontból viszont sokkal demokratikusabb vagyok. Kacsingatok az izlandi és a svájci részvételi demokrácia felé. Állandó, ingyenes és anonim állampolgári panaszvonalak, telefonon, interneten, levélben. Mi a baj a KRESZ-szel, hova kéne több járda, melyik járat járhatna másfelé és a többi. A kormány és az erős kezű elnök elsődleges kötelessége ezen tömegigényeknek megfeleli minden lehető eszközzel. Rengeteg népszavazás.
-A demokrácia viszont véget ér a szakmai kérdéseknél. Arról, hogy mi legyen az egészségüggyel az orvosok, hogy hol menjen a vasút a közlekedésmérnökök, hogy kell-e atomerőmű vagy nem a fizikusok és a mérnökök döntenek. Itt nem csak a népnek, de a jogász diplomás politikusnak is kuss a neve. Ők csak felfogják a nép igényeit, aztán a szakemberek eldöntik, hogy ezt hogyan lehet megvalósítani.
-A tudomány prioritás a társadalomban. A jólét minden létező formája tudósok, mérnökök, fizikusok, orvosok, biológusok munkájának eredménye. Az állam minden erővel támogatja az egyetemek, a tudományt, a tudósokat, a mérnököket, különösen a műszaki-és természettudományok művelőit. Ezen embereknek kivívjuk az általános megbecsülést is.
-Nincs munkanélküliség. Nem kapun belüli munkanélküliséget akarok, de akinek nincs munkája, annak kötelező közmunkaprogram jár. Olcsó munkaerő, mellesleg mindig lehet találni átfestendő hidat, kitakarítandó csatornát, etc. Ezek a munkaprogramok persze nem alkalmasak hosszú távú karrierre, de akinek egészségi állapota engedi, az dolgozzon.
-Az őshonos nemzeti kisebbségeket minden jog megillet. Kulturális, területi autonómia, anyanyelvhasználat, minden.
-Ugyanez nem igaz a bevánndorlókra. Ha ide akarnak jönni, tanulják meg a többség nyelvét, szokásait, aszerint éljenek.
-Aki viszont őshonos kisebbségit vagy integrálódott bevándorlót a származása miatt bántalmaz, az a lehető legsúlyosabb büntetésre számítson.
-A pozitív és a negatív diszkrimináció egyaránt elutasítandó.
-Vallásszabadság van. Aki bárkit a vallása miatt bántalmaz, ugyanerre számítson.
-Teljes szekularizmus van. Nincsenek alap-és középfokú egyházi intézmények, minden FELNŐTT ember eldöntheti miben hisz. Vallásokat reklámozni, téríteni tilos.
-A vallásszabadság nem vonatkozik az olyan szektákra, amik a híveik életét vagy egészségét kockáztatják. (Gyógyszer helyett imádkozz, tilos a vérátömlesztés, etc.) Ezeket üldözzük.
-Az államnak kötelessége gondoskodni az állampolgárairól. Kötelező évente szűrővizsgálaton részt venni, aki nem megy el megbüntetik.
-Tilos az alternatív (tudományos nem bizonyított) "orvoslás". A kuruzslókat az állam üldözi.
-Legális az eutanázia. (Gyógyíthatatlan halálos betegek esetén.)
-Legális a könnyűdrog.
-Legális a prostitúció.
-A homoszexuálisokról széles társadalmi egyetértés (min. az emberek 3/4-e) döntsön, különben minden csak provokáció.
-Szélmalomharc 18 alatt tiltani a szeszesitalt és a dohányzást. Ismerek elég ellenpéldát, semmilyen Nemzeti Dohánybolt nem segít. Vigyük le a korhatárt 14 évre (szülői engedéllyel). 14 és 18 között csak korlátozott mennyiség vásárolható. Aki 14 és 18 év közöttinek szülői engedély nélkül, vagy a megengedettnél több italt/dohányt árusít, az akár börtönnel is számolhat. Így oda a tiltott gyümölcs vonzásának is.
-Nem hiszek a mai típusú pártrendszerben. Egy-egy ügyre (homoszexuálisok ügye, keresztény egyházak ügye, mittomén) szerveződhet civil mozgalom, de az oktatástól a külpolitikáig mindenhez értő szervezetekben nem hiszek. Inkább a szakszervezeteket és a társadalom egyéb szeleteit reprezántaló érdekképviseleteket kell bevonni a döntéshozatalba!
-A legsúlyosabb bűnök esetében (szexuális bűncselekmények, különös kegyetlenséggel elkövetett bűncselekmények, csecsemők, idősek, magatehetetlenek kárára elkövetett bűncselekmények) esetében nem ellenzem a halálos ítéletet és a munkatábort sem.
-Az iskolák demokratikusabbak abból a szempontból, hogy a diákok tehetsége és érdeklődése szerint egyénileg vagy kis csoportokban foglalkozik velük.
-Viszont diktatórikusabbak, mert ezeken a területeken "hajtják" őket és mindenkitől elvárják a maximumot.
Ha érkezik elég válasz elmondom, minek vallom magam, milyen 20. századi és kortárs politikusokkal, országokkal szimpatizálok. Addig viszont nem adok semmi kapaszkodót, kíváncsi vagyok, hogy láttok engem :-)
No még várom az esetleges válaszokat, de azért pár megjegyzésre reagálnék, illetve inkább csak kérdezek.
#3 örülök, hogy így gondolod, jól esett :-)
#5-6 miért meglepő ez? A nemzetiségek önrendelkezése szerintem eredendően nem jobboldali vívmány, még akkor is, ha speciális történelmi okok miatt Magyarországon éppen a jobboldali pártok támogatják a (magyar) kisebbségi autonómiát. Nagy átlagban azért a jobboldali kormányok beolvasztani igyekeznek a kisebbségeiket (lásd Anglia, Franciaországm Orosz Birodalom, etc.)
#8 a kettő szerintem nem zárja ki egymást. Természetesen én sem azt gondolom, hogy mindenki dögöljön otthon és az állam ingyen dobálja utána a megélhetést és persze az elvégzett munka mennyisége és minősége függvényében az ember gyarapodhat, ötről a hatra juthat. Viszont legyek egy üvegpadló, amit az állam biztosít minden dolgozó embernek és ez az üvegpadló (reális mértékben, nem túlvállalva magunkat) folyamatosan emelkedjen.
#9 liberális. Gondolom a fűre, a prostikra, az eutanáziára és az alkohol-és dohánykérdésben való véleményemre gondolsz. Igen, ezekben valóban liberális vagyok. Viszont mint írtam, a homoszexuálisokkal már például sokkal óvatosabban bánok. (A jelenlegi formájában pl. a felvonulást is provokációnak tartom. Az USA-ban vay Kanadában, ha az embereknek ez szórakozás, akkor vonulgassanak. De ha itt ellenzi a nép, akkor ostoba antidemokratikus dolog átverekedni őket rendőr armadáktól őrizve az Andrássyn.) Ugyanakkor megkövetelném a bevándorlóktól az integrációt (a liberálisok tipikusan a multikultúrát támogatják), támogatom a halálbüntetést és a többi. Azért sem kedvelem egyébként ha liberálisként kell (kéne) hivatkoznom magamra, mert az minálunk egyenlő az USA és az EU bálványozásával, az erősen jobboldali Izrael Állam vérebként való védelmével, valamint a jobboldali politikusok (Ronald Reagen, Margaret Thatcher) szabadversenyes kapitalizmusának mértéktelen imádatával. (SZDSZ, DK, Együtt-PM, stb.)
Vagy más miatt tartasz liberálisnak? És ha igen miért? :-) Őszintén érdekel.
#11 "hiberkocka"-gondolom hiperkocka. Kocka úgy mint aki egész nap a számítógépen molyol, játszik, programozik? Ez honnan jött le?
"nácibérenc" Mik a nemzetiszocialista vonások a gondolataim közt?
"teknoloddzsi" ????? Technology? Magyarázd el kérlek.
"ultrafidesz" Hol vannak átfedések köztem és a Fidesz között?
"managment" Te tudod.
A túlnyomó többség valóban beletalált, baloldalinak tartom magam. Fontos leszögezni, hogy itt baloldal alatt nem az MSZP-t, az Együtt-PM-et, a DK-t vagy az egyéb dísztársulatokat értem, ezek EU-és Amerikaimádó neoliberális csapatok, rosszabb esetben megélhetési politikusok. A Fidesz sem a szívem csücske, a Jobbikról nem is beszélek.
Bár vannak fenntartásaim velük szemben, de Magyarországon talán a Munkáspárt, a 4K! és nagyon esetleg az LMP fedi le a gondolatvilágom. De hangsúlyozom, közülük is mindegyikkel vannak problémáim.
Ezért is nagyon érdekes, ugyanakkor fájó és bántó a számomra, hogy rengeteg, magát baloldalinak valló MSZP-stől, gyurcsányistától és Bajnai-fantól kaptam már meg olyan "kedves megjegyzéseket", mint hogy: "látom a neked megfelelő baloldali párt a Jobbik", vagy hogy: "itt egy újabb zugfideszes". De volt olyan "baloldali" is, aki simán lenácizott.
Ezért gondoltam, hogy felteszem a kérdést, anélkül, hogy leírnám minek vallom magam, pusztán a gondolataimat, aztán ha ez jobboldali gondolkodás én kérek elnézést :-D
Köszönöm mindenkinek a választ, aki még mást vagy többet lát a leírtakban, arra is kíváncsi vagyok :-)
Arról nem tehetünk, hogy a bal és jobboldal felcserélődött Magyarországon.
Egyébként te hol élsz? Magyarországon eléggé megszokottá vált, főleg itt az interneten, a politikai brancsokba sorolás és a szerinti sértegetés. Megszokhattad volna már.
Utoljára azért szeretnélek tájékoztatni, hogy ha te a diktatúrában hiszel, akkor inkább szélső-baloldali vagy.
Hmmm... Számomra egyfajta relatívan demokratikus szocialista nézetnek tűnik. Egyértelműen modernista, mivel a haladásra és a jövőre teszed a hangsúlyt, nem pedig a hagyományra. Van némi liberális elem is, mivel fontos számodra az, hogy az emberek magánélete szabad legyen. A kollektivista-individualista skálán inkább a kollektivista felé húzol, de individualista elemek is vannak. A szakértők fontossága a döntésekben eléggé technokratikusnak tűnik.
Összességében szocialista-technokrata némi limitált liberalizmussal.
Kedves Utolsó! Köszönöm szépen a válaszod, ez igazán érdekes és szimpatikus nekem :-)
Egy pár dolog érdekel, ha nem baj :-)
"Számomra egyfajta relatívan demokratikus szocialista nézetnek tűnik."
Mit értesz pontosan azon, hogy "relatívan demokratikus"?
"Van némi liberális elem is, mivel fontos számodra az, hogy az emberek magánélete szabad legyen."
Igen, ez valóban így van, az eutanázia, könnyűdrog, abortusz, prostitúció, etc. kérdésekbn tényleg elég liberális vagyok. Viszont megkövetelném a bevándorlóktól az asszimilációt és bizonyos esetekben pártolnám a halálbüntetést, vagy a munkatábort, mint büntetési formát. Na most aki ezek közül az elsőt vallja az általában a másodikat nem és fordítva. A liberálisok általában a multikultit pártolják és fel vannak háborodva, ha egy visszaeső többszörös csecsemőgyilkos tíz nap letöltendő luxusszállodánál többet kap, mert szegény újszülöttmészárosnak csorbulnak "az emberi jogai". Viszont aki elvárja a beilleszkedést és a szigorú BTK-t, az általában a (szélső)jobb, aki sikítófrászt kap a drogliberalizációtól és az abortusztól. Ezt az ellentmondást a nézeteim közt még sosem sikerült feloldanom. Te, mint aki szemmel láthatólag járatos vagy az ideák világában erre mit mondasz?
"A kollektivista-individualista skálán inkább a kollektivista felé húzol, de individualista elemek is vannak."
Melyik elemek a kollektivisták és melyikek az individualisták?
"A szakértők fontossága a döntésekben eléggé technokratikusnak tűnik."
Ebben egyetértek. Erről nekem az a hasonlatom, hogyha te például rendelsz egy pizzát, akkor nem állsz ott a szakács felett, hogy hogyan kell sütni, ide tegyen még egy kis feltétet, nem ülsz be a pizzafutár mellé, hogy most kicsit több gázt adjon, én itt már felváltanék kettesbe... Viszont a pizzériának te mondod meg, hogy "egy kis bolognait kérek, paradicsomos alappal, a Petőfi Sándor utca 42-be, lehetőleg minél hamarabb". Aztán megnézzük, ez hogyan sikerül. Ha kevés rajta a hús, ha túlsütötték, ha nyers a közepe, ha eltéved a futár, ha hidegen hozza ki, ha... Akkor legközelebb máshonnan rendelek.
A néppel rengeteget kell konzultálni (népszavazások, közvetlen és anonim állampolgári telefon-és e-mail-kapcsolatok, stb.). Viszont a nép felől érkező igények végrehajtásának a MÓDJÁT már nem adom a nép kezébe. Arra vannak szakácsok és pizzafutárok. Nehogy már hozzá nem értő (de ettől még nagyon fontos munkát végző!) postások, bolti eladók, autószerelők szavazzanak arról, hogy bővítsék-e az atomerőművet, létesítsenek-e duzzasztógátat, merre menjen a vasútvonal, milyen oltások legyenek kötelezők, stb. Erre ott vannak a mérnökök, fizikusok, orvosok. Ők a szakácsok. Ha odaégetik, legközelebb máshonnan rendelünk. De nem állunk felettük és nem pofázunk bele, hogy hogyan vágja a paprikát. Ez a véleményem :-) Szóval igen, technokrata is vagyok, de a szakembereknek cska megrendelésre szabad cselekedniük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!