Mit írjak az alábbi esszémbe?
Szükségem lenne néhány tippre az alábbi esszémhez, köszönöm a válaszokat!
A törvény(esség) szerepe a modern demokráciák kialakulásában.
Esszéd megírása során vesd össze és értékelve elemezd John Stuart Mill és Körösényi András alábbi gondolatmeneteit.
Esszédben emellett kapjanak helyet saját érveid, gondolataid is!
A modern demokráciák kialakulását megelőzte a liberalizmusnak az abszolút monarchiákkal szemben folytatott 18-19. századi küzdelme. Ebben egyrészt az egyén jogait kívánták garantálni az állammal szemben (Bill of Rights), azaz másképpen fogalmazva: az állam hatalmát kívánták korlátozni. Az állami hatalommal és az önkényuralommal szembeni legfontosabb intézményi garanciának a hatalmi ágak – törvényhozás, végrehajtás, bíráskodás – elválasztását tekintették. Ugyanis ha ugyanazok hozzák a törvényeket, mint akik végrehajtják őket, akkor semmi sem szab korlátot hatalmuknak, s a hatalom önkényuralommá válhat. (Körösényi András: Kormányzati rendszerek)
Mindaz, ami értékessé teszi egy ember számára az életet, korlátozza mások cselekvését. Bizonyos viselkedési szabályokat ezért elő kell írni – mindenekelőtt törvények segítségével, más dolgokban pedig, melyek törvényes beavatkozására nem alkalmasak, a közvélemény segítségével. Az emberi viszonyok alapvető kérdése, hogy melyek legyenek ezek a szabályok; ám ha kiemeljük a legkézenfekvőbbeket, azt találjuk, hogy ezek épp azok, amelyek elfogadásában nemigen jutottak előre az emberek. Nem volt két korszak, s aligha volt két ország, amelyik hasonló módon határozott volna ebbe a kérdésben; s az egyik korszak vagy ország döntését mindig furcsállja egy másik. (John Stuart Mill: A szabadságról)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!