Kijózanító jobbegyenes, vagy aljas hátbatámadás ez horvát barátainktól?
Az alaphelyzet a következő. Van egy magyar nagyvállalat, ami nemcsak hogy hazánkban életképes a hazai terepen, a nemzetközi elsősorban osztrák és holland konkurencia ellenében, hanem még akár külföldön is képes terjeszkedni, többek között horvát vértestvéreink, de legalábbis barátainknál is szerzünk profitot az INA 1998-as részleges privatizációja óta.
Majd 2009-ben megmentettük őket a világválság közepette és a jelenlegi értékének másfélszeresét pumpáltuk beléjük, most ezt úgy hálálják meg hogy csalással korrupcióval és az olajárak felverésével vádolnak meg minket és a jelenlegi a befektetők által is kedvelt vezérigazgatót rács alá akarják juttatni és feltehetőleg a horvát kormány érdekeit jobban figyelembe vevő vezetőt választanának a többségi tulajdonos, vagyis a magyar nagyvállalat ellenében.
Eddig nincs gond hiszen az elmúlt három évben valami más zajlott nálunk is csak mi nem a horvátokat, hanem osztrákokat németeket és más burzsoá nemzetek vérszívó nagytőkéseinek tettünk alaposan keresztbe szuverenitásunk ürügyén. Ez eddig rendben is volna, illetve mégse, de mi már megszoktuk, de a kormány, aki amúgy 25%-os résztulajdonos a cégben, azt kezdte el emlegetni, ami ellen három éven keresztül, hol hadakozott, hol csak alapvető reformokat vezetett volna be, az uniós versenyjog tiszteletben tartását. Vagyis hogy egy piaci szereplőt, még ha sátáni manifesztációja multinacionális nagyvállalkozás is vagyon, ne szabadjon nyomást gyakorolnia rá az államnak, különösen nem gazdaságon kívüli eszközökkel. Egy koncepciós per ígérete már pedig vaskosan belelóg ebbe a kategóriába. Ami három év unortodoxiája után elég furcsán hangzik, hogy az ilyen (Európa jobbik része számára) szokatlan lépéseket, pont mi panaszoljuk fel az EU-nál. Persze nem szép dolog a káröröm, magát a céggel szemben történő nyomásgyakorlást ellenzem, de akkor is élvezetes a kormányt látni,ahogy a saját ideológiája ellen kell megvívnia, úgy hogy az ő eszköztárában az által ezerszer elátkozott liberális zagyvaságok vannak. A kérdés mi csinál az Unió ezzel az üggyel?
A magyar példából okulva már inkább nem is szól bele csak vigyorog egy csöppet, mert csak a saját renoméját rontaná? Nekik is ingatja a fejét ír egy hosszú körmondatokkal megtűzdelt már már esdeklő levelet az EB néhány üvöltő zölddel megspékelve, hogy viselkedjünk már európai államhoz méltóan.
Kioszt néhány sallert és kokit Horvátországnak? Esetleg nekünk is nehogy már a horvátok, mint új tagok úgy érezzék, hogy kettős mércét alkalmaznak velük szemben és hogy csak tőlük várják el az uniós jogszabályok betartását?
Kíváncsi vagyok, ki hogyan vélekedik erről.
Azon túl, hogy meglehetősen zavaros az előadás, egy fontos dolog: az állam fogalma, feladatai.
A sok közül (melyek létét alátámasztják) ebben a vonatkozásban: az állam alapvető feladata a gazdaság jogi eszközökkel való szabályozása az egyensúlyt és fejlődést szem előtt tartva. Más szóval, a multi tevékenységét az államnak kell jogi és nem gazdasági eszközökkel szabályoznia. Ez nem lehetősége, hanem ezt van. Különben fölösleges.
Az más kérdés, hogy ezt jól, vagy rosszul teszi-e, és hogy mire van lehetősége.
MOL-INA-nak kútjai,
A fekete csövei
Az a magyar királyé.
Ám ez a Kroácia,
Ez a kutya Kroácia
El akarja venni.
Megállj, megállj, kutya Kroácia!
Nem lesz tiéd soha a MOL-INA!
Mert a magyar nem enged,
Míg a vére megered,
Bármennyit is szenved.
Rajta, rajta, vitézek,
Fiatalok, öregek,
Fegyvert ragadjatok!
Mert nem tudjuk, hogy mikor,
Mert nem tudjuk, hogy mikor
Fújják az alarmot.
Akárhogy is dörög az ágyú,
Nem félünk mi Horvátországtól.
Megrohanjuk a sáncot,
Pusztítjuk a horvátot,
Míg hírmondó marad.
A stratégiai nagyvállalatok minden nyugat-eu országban saját tulajdonban vannak, ők már évtizedekkel ezelőtt leharcolták ezt, csak a rendszerváltás után megjelent a kelet-eu konc, amelyen még lehet marakodni. A szabad piacra a NyEU is csak addig hivatkozik, amíg az az érdeke, utána a nemzeti érdekeikkel érvelnek ők is. Mindenki kettős mércével mér, mindenkinek maga felé hajlik a keze, a franciáknak a franciák felé, a németeknek a németek felé, a magyaroknak a magyarok felé, és a horvátoknak a horvátok felé, ezzel így természetes.
Az INA majd visszakerül horvát tulajdonba így is-úgy is, ahogy a magyar állam is visszavásárol egyes stratégiai vállalatokat.
A horvátok részéről viszont nagyon aljas húzás a MOL vezérét bűncselekménybe keverni politikai alapon, ilyesmi nálunk nem történt. Hernádi nem hülye, hogy odautazzon tanuskodni, azonnal megvádolnák és lecsuknák, és esetleg évekig is ott tartanák, hosszú egy ilyen per. Ha ilyen módszerekkel játszanak a horvátok, akkor arra is képesek lehetnek, hogy visszavásárlás helyett egyszerűen államosítsák az INA-t, mert úgy ingyen van...
Kedves második válaszadó!
"Fordított helyzetben itt köpködnél hogy gonosz kizsákmányoló multi a mol."
Alapvetően nem szokásom az ilyesmi aki ismer az tudja, hogy miért, de a kedvedért; vesszen sz imperialista libsibolsipisti cionista munkásellenes MOL!
Kedves harmadik válaszadó!
"Azon túl, hogy meglehetősen zavaros az előadás, egy fontos dolog: az állam fogalma, feladatai.
A sok közül (melyek létét alátámasztják) ebben a vonatkozásban: az állam alapvető feladata a gazdaság jogi eszközökkel való szabályozása az egyensúlyt és fejlődést szem előtt tartva. Más szóval, a multi tevékenységét az államnak kell jogi és nem gazdasági eszközökkel szabályoznia. Ez nem lehetősége, hanem ezt van. Különben fölösleges.
Az más kérdés, hogy ezt jól, vagy rosszul teszi-e, és hogy mire van lehetősége."
A piaci versenybe nem köteles beleavatkozni az állam, a minden milliárd feletti vállalkozás vezető pozícióiba bepréselni magát, vagy államosítani meg pláne nem. De ha a legális jogi kereteken túl való nyomásgyakorlás kérdésében, ha nem is értünk egyet, azt viszont el kell ismerned, hogy nem túlzottan etikus, hogy egy politikus belföldön kardoskodik azért, hogy szabadabban kezelhesse a cégeket, más államok pedig nem, legalábbis normális kormányok ilyesmit nem szoktak kérni nemzetközi szervektől, különösen nem egy olyantól, amit már ezerszer a pokol fenekére kívántak hangosan és magukban dörmögve is.
A hatodik válaszadó harci indulója, ha nem is adott sokat a témához ezen a nem túl kellemes napon. azért mégis mosolyt csalt az arcomra, amit köszönök neki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!