Nem működne-e jobban a politika pártok nélkül?
Hogy mi a párt funkciója, azt természetesen értem, de a létezésüket is inkább károsnak tartom. A népképviselet klasszikus formájában úgy valósulna meg, ha az országgyűlési képviselők ténylegesen választókerületüket képviselnék, azt a (mondjuk) 50-60 ezer embert, aki őket megválasztotta. Ez azonban nem így van, gyakorlatilag csak a pártjukat szolgálják. Ezzel több egyértelmű probléma is van. Egyrészt az mélyíti legjobban az árkokat egy társadalmon belül, ha tagjai mégcsak nem is ideológia, hanem pártállás szerint különböztetik meg egymást. Másrészt, aki valamelyik vesztes pártra szavaz, azt támogatja, akárhogy nézzük, nem jut ugyanakkora képviselethez, mint aki a győztes pártot. Ez már önmagában ellentétes a demokrácia alapelveivel. Harmadrészt - és ez a legfontosabb - a pártpolitika az elidegenedés melegágya. A polgárok nem emberekre, hanem pártokra szavaznak, még olyan rendszerekben is , ahol csak egyéni mandátumok vannak (pl. Nagy-Britannia). Így a választópolgároknak nincs valódi lehetőségük ellenőrzést gyakorolni a képviselőkön, ami hamar egy elit kialakulásához vezet. Ebből következik, hogy a pártpolitika a korrupciót is nagymértékben segíti elő (ez különösen igaz a rengeteg demokráciában uralkodó kétpárti váltógazdálkodásra).
Mindez nyilván hipotézis, mivel megvalósítani valójában egy államnak sem sikerült, legfeljebb abszolút monarchiáknak, ahol, ha egyáltalán összehívják a parlamentet, a képviselőknek semmi hatalma. De ha eljátszunk legalább a gondolattal: biztosan nem lenne igazságosabb és működőképesebb egy pártok nélküli, valamennyire közvetlen politikai rendszer?
Teljesen mindegy, hogy mi lenne jó, mi lenne rossz, egy dologban biztos lehetsz: nem fog megtörténni, a rendszer fent fog maradni, csakis egy hatalmas katasztrófa(szó szerint) ingathatná meg a rendszert, pl hatalmas természetkatasztrófa, háború(k), ha egy ország népének 80% minimum a kormány ellen indul ( ez Magyarországon nem fog sohasem megtörténni, mert már szét van osztva a társadalom jobbikosokra, fideszesekre, MSZP-sekre, meg vagy még 3-4 felé, szóval összetartás 0 lenne).
Ha ezek nem teljesülnek, akkor marad a rendszer, mert Orbánnak kényelmes, és nem akarja lemondani kényelmes életét, a többi politikussal egyetemben sem.
A legnagyobb demokráciának nevezhető rendszer az ókori Athéni demokrácia. De még az is megbukott...
kedves kérdező!
erre én már rég rájöttem, és örülök, hogy te is így gondolkodsz
én annyiban gondolkodom máshogy, hogy szükség lenne a mai magyar politikai helyzetben egy két kamarás parlamentre, aminek az alsó háza egy független területi képviselő testület (lakossági képviselet), a felső háza pedig a pártlistás képviselő testület lenne (pártképviselet)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!