Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Mitől függ, h egy párt jobb...

Mitől függ, h egy párt jobb vagy baloldali? És egyáltalán miért épp jobb és baloldal van?

Figyelt kérdés
szóval nem arra lennék kíváncsi, hogy mely pártok melyik oldalhoz tartoznak, hanem mondjuk egy vadiúj pártnál mi dönti el, hogy melyik oldalra kerül... és honnan ered egyáltalán a jobb és baloldal "kultusza"?
2009. okt. 13. 19:30
 1/9 anonim ***** válasza:
64%
Ez az adott párt által követett eszmétől függ. Hogy ez a jobb-bal összefüggés hogyan alakult ki, azt nem tudom neked megmondani.
2009. okt. 13. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
26%

jobboldal kultusza az olaszok németek és a japánok II. világháború előtti időiből amikor kezték tervezni a birodalmaikat.


baloldal pedig a marxáltal kitalált terv vagy kísérlet ebből lett leninizmus abból sztálizizmus és maoizmus

msá téma hogy mindkettő borzalmas diktatúra volt

2009. okt. 13. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
22%

A jobboldalra inkább a családpolitika a jellemző, nagyobb családi pótlék, stb.

A baloldalra pedig inkább adóemelések jellemzők, illetve másképp közelítik meg a mezőgazdaságot.

Én speciel jobbos vagyok.

2009. okt. 13. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
2009. okt. 13. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
89%
A jobb- és baloldal kifejezések a francia forradalom (1789-1792)keletkeztek, amikor a törvényhozásban a radikális változtatók az elnöktől balra, a mérsékeltek az elnöktől jobbra foglaltak helyet. A jobboldalt a girondiak a baloldalt a jakobinusok (Hegypárt)alkották.
2009. okt. 13. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
85%
Nem mindenhol jobb- és baloldal van. Amerikában például másképp nevezik, ott ha jól tudom, republikánus, demokrata, meg ilyenek, ott tudtommal nincs olyan elosztás, hogy jobb- és baloldal. Illetve eloszlás van, csak másképp nevezik.
2009. okt. 13. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

"Nem mindenhol jobb- és baloldal van. Amerikában például másképp nevezik"


Ott is van jobb- és baloldal. A republikánusok jobbra vannak, a demokraták balra. Mindkét párt elég összetett, van jobb- és balszárnyuk, ezért előfordulhat, hogy a repuk bal szárnyának véleménye átfedi a demók jobbszárnyának véleményét valamilyen kérdésben.

2009. okt. 14. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
78%

"egy vadiúj pártnál mi dönti el, hogy melyik oldalra kerül..."


Magyarországon pl. pontosan be lehet lőni ezt az alapján, hogy kit hajlandó kormányra segíteni. Ha az utódpártot és kiszolgálóit (MSZP-SZDSZ) akkor a párt baloldali, ha bárki mást, akkor jobboldali. 1990 óta a pártok aszerint oszthatók fel bal- és jobboldalra, hogy ki hogyan viszonyul az MSZP-hez. Ibolyka pártja pl. sült baloldali a lényegét tekintve, noha retorikailag baloldali. 1990-1994-ben egyébként látszólag 3 oldal volt (konzervatívok: MDF, FKGP, KDNP; liberálisok: SZDSZ, Fidesz, VP, KP, ASZ; baloldal: MSZP, MSZMP, MSZDP, HVK, NDSZ stb.), de a '94-es választás után a harmadik oldal (liberálisok) kettészakadtak, az SZDSZ átment a baloldalra a szavazói kb. felével, a Fidesz pedig átment a jobboldalra.


Az új pártok mindig elhelyezhetők, hiába tartják magukat függetlennek. Pl. 2002-ben megjelent a Centrum párt, és egyből besorolódott a baloldalra, mert helyi szinten támogatta az MSZP-t. A mostani LMP-ről még nem egyértelmű, hogy baloldali, de szerintem csak idő kérdése, hogy ez kiderüljön. Érdekesebb a Jobbik, amely gondosan ügyel arra, hogy ne lehessen besorolni. Ők harmadik oldal próbálnak lenni.


Egyébként már régen válaszoltam erre a kérdésre:


"Általában azt szokás mondani, hogy a teljes szabadság és teljes egyenlőség egyszerre nem lehetséges. A baloldal azt mondja, hogy az egyenlőségre kell helyezni a hangsúlyt, mert a szabadságnak csak akkor van értelme, ha nem túl nagy az egyenlőtlenség. A jobboldal ezzel szemben a szabadságot helyezi előtérbe és azt mondja, hogy a baloldal túlzott mértékben beleavatkozik a szerintük "természetes" egyenlőtlenségbe. Ha lefordítjuk virágnyelvről a tények nyelvére ezeket a szlogeneket, akkor azt kapjuk eredményül, hogy a baloldaliság az alsó rétegek, a jobboldaliság a középosztály érdekeit kifejező ideológia. Ilyen értelemben pl. a Fidesz jobboldali, az MSZP baloldali (példa: az MSZP segélyt akar adni ott, ahol a Fidesz adókedvezményt, ld. a vitát a családtámogatásokról 1998-ban.). A különbségek nem élesek, ezen azonban nem kell meglepődni. Általában a baloldali és jobboldali kormányok között az a különbség, hogy az előbbiek kicsit magasabb adókat vetnek ki és több az állami kiadás, míg az utóbbiaknál ez az újraelosztás kisebb mértékű. Amikor bal- és jobboldali politikusok az "igazságosságról" papolnak, akkor a baloldaliak arról szoktak rizsázni, hogy az igazságosság egyenlő a kis jövedelemkülönbségekkel, a jobboldaliak pedig arról halandzsáznak, hogy az igazságosság azt jelenti, hogy a tehetségesebb vagy keményebben dolgozó kapjon többet."

2009. okt. 14. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm a sokféle és részletes válaszokat :) így már teljesen értek mindent
2009. okt. 14. 11:28

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!