Össze lehet hasonlítani a volt KGST-ét az EU-val?
Össze lehet hasonlítani, és az összehasonlításból kiderül, hogy erősen különböztek.
A KGST sohasem volt olyan szoros gazdasági unió, mint a Közös Piac. Míg a Közös Piac nemzetekfeletti döntéseket hozó szervezeteket hozott létre, a KGST nem rendelkezett olyan autoritással, hogy az érintettek akarata ellenére minden országra érvényes rendeleteket hozzon. Ezért a KGST nem jelentette a benne résztvevő országok gazdasági környezetének központi tervezését semmilyen szempontból. Erre volt egy kísérlet (még 1949-ben), hogy kiosszák, melyik országnak mik legyenek a prioritásai stb., de ez a rendszer nem igazán működött. A KGST működése az egyes tagállamok döntéseinek összehangolásán alapult, nem pedig egy közös központból kiadott utasításokon.
A KGST egyáltalán nem volt hátrányos Magyarország számára. A SZU messze a világpiaci ár alatt adott el olajat Magyarországnak. Ezt Magyarország feldolgozta és eladta nyugatra az olajat ill. a termékeket világpiaci áron. Ez jelentős devizabevételt jelentett. Egyes országok, pl. az NDK vagy Bulgária szinte ebből éltek, ha ez a forrásuk nem lett volna meg, fizetésképtelenné váltak volna nyugat felé.
Politikai okokból a KGST erősen támogatta a 3 elmaradott tagját (Mongólia, Vietnam, Kuba).
A KGST abban is eltér az EU-tól, hogy tagországainak tervgazdasága volt, és a tervezéskor, ill. a tervek összehangolásánál nem vették figyelembe a piaci viszonyokat, hanem bürokratikusan állapították meg az árakat és a valutaárfolyamokat. Pl. a forint - cseh korona, forint - zloty, forint - rubel stb. árfolyamokat januárban közölték minden évben, miután kétoldalú megállapodásban meghatározták.
Szemben az EU-val, a KGST nem integráció volt, hanem kölcsönös gazdasági segítségnyújtással foglalkozó szervezet, egy keret, amiben különféle együttműködési programok működtek.
Bár a KGST rossz volt, de az EU ebből tanult. És átvett sok negatívumot. A KGST megmondta, hogy mi nem gyártunk autót, de gyártottunk egy csomó buszt. Az EU megmondta, hogy mi csak kevés cukrot gyártsunk. De cserébe nem gyártunk mást.
A KGST-be bejött az olcsó és vacak dotált vietnámi termék. (bicikligumi) Ezzel támogattuk a szegény vietnámot, de nem ment csődbe a Taurus. (gumigyár)
Az EU a szegény vietnám helyett a gazdag amerikát támogatja a dotált borbehozatallal. (nem igaz, hogy olyan olcsón elő lehet állítani, támogatás nélkül, a permetszer ott is drága, és a mexikói vendégmunkás illegális foglalkoztatását is szigorúa bünteti a törvény) Cserébe döglődik a magyar borászat.
Nem volt jó a KGST, de a mostani EU sem jobb a deákné vásznánál. Az az EU, ami jó volt, és be szerettünk volna kerülni, kb. a 2000 környékén kezdett átalakulni rossz irányba, és ennek nem sok köze van a bővüléshez. Sokkal inkább a Világbank meg a többi terrorszervezet nyomásának.
Szóval nem abban az EU-ban vagyunk bent, amibe annó be szerettünk volna lépni!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!