Ha a kommunizmus köztudottan nem életképes, akkor miért folytatja ezt a politikai irányvonalat Kína?
A kommunizmus és a diktatúra ellentéte fogalmak. Azaz a kommunista diktatúra oximoron. Mégis minden kommunizmust arra használtak hogy egy diktatúrát építsenek. Kínában ezt a hatalmat nem akarja elengedni a felső réteg, így felülről próbálják átalakítgatni a rendszert. Már rég nincs kommunizmus Kínában, inkább egyfajta felülről szabályozott kapitalizmus.
(azt meg nem tudom értelmezni hogy " leelőzik az USA-t gazdasági irányvonalakban". Ez jelent valamit?)
Valószínűleg a szocialista gazdaságra gondolsz. (A kommunizmus sem életképes, de az nem gazdasági rendszer.)
Kínában a vezetés kommunista jellegű, de a gazdasági berendezkedés egyre inkább kapitalista, szabad piaci. A kettő elvileg ellentmond egymásnak, de nekik valahogy sikerült megtartani az egyensúlyt a gazdaság és az ideológia között. Amúgy azért ragaszkodnak (szerintem) ehhez a felálláshoz, mert a hatalmat nehezen adja ki a kezéből, aki egyszer megszerezte. Sokan túl jól élnek a politikai elitben, és sokan úgy gondolják, hogy csak így tartható rend az országban, máskülönben nem működne ez a növekedés.
Na most hagyjuk ezt, hogy a gyakorlatban megvalósult kommunista diktatúra és az elméleti (marxi) egyáltalán nem ugyan az. Mondjuk Marx is leírta, hogy a kommunizmust proletárdiktatúra előzi meg, szóval nyugodtan lehet a "kommunista" országokat kommunistának hívni, mert a vezetőségük kommunista elveket vallott.
Szóval Kínában az a helyzet, hogy semmi több egy sima diktatúránál, csupán kommunista díszleteket használ ehhez, a gazdasági rendszerük kapitalista, köze sincs a kommunizmushoz. Meg lehet nézni Észak-Koreát, az az utolsó olyan ország ami olyan jellegű gazdaságot tart fenn, ami a kommunistára hajaz. Meg is van az eredménye.
"semmi több egy sima diktatúránál, csupán kommunista díszleteket használ ehhez"
Kb. magát a kommunista diktatúrát definiáltad, ami minden kommunista országra igaz. :D
De amúgy igaz. :)
Olyasmi ez mint a király az alkotmányos monarchiákban. Valaha komolyan vették, a király irányította az országot, aztán kiüresedett a hatalma, de a király és a királyság most már tényleges szerep nélkül is fennmaradt szimbólumnak, esetleg a nemzeti egység kifejezéseként.
Kínában egy valami folytonos, az a diktatúra, egy öröklött hatalmi elit uralma. Ahhoz, hogy ezt az uralmat fenn tudják tartani, célszerűnek látszik a tartalom nélkülivé vált régi kommunista klisék továbbvitele. Ha ebből engednének, attól félnek, hogy a legitimációjukat is elvesztenék, a lázadás szellemét engednék ki, ami az összeomlásukhoz vezetne. Ezért miközben a gazdasági és a társadalmi rendszer döntően megváltozott, és kapitalista lett, az állami és a politikai berendezkedés, és nagyrészt az ideológia is megőrizte az anakronisztikus vonásokat a nélkül, hogy bárki is komolyan venné a kommunista eszményeket. Különösen a gazdaságot nem ezek szerint kormányozzák. De jelszó szinten ott vannak.
A mai Kínát kicsit úgy lehet elképzelni, mint Magyarországot a Kádár-kor végén. Még papíron létezett a szocializmus, de a gyakorlatban már egyre kevésbé foglalkozott vele bárki is. Kína is megpróbál egy gyakorlatias kormányzást megvalósítani, már nem várják el az emberektől az aktív lelkesedést, az a jó, ha senki nem gondol semmire, inkább próbál megélni, gyarapodni.
Kérdés, hogy ez a vonal mennyire lesz tartós. Nálunk pár éven belül megbuktak, mert túllépett az idő a régi gárdán. A kínai kommunista rezsim ugyan stabilizálni tudta magát ebben a fázisban, de nem biztos, hogy ez ott is örökké tart.
Nagyon leegyszerűsítve(!) egy ország politikailag lehet:
- kommunista (diktatúra)
- demokratikus
gazdaságilag pedig:
- szocialista (központi tervgazdaság alapú)
- kapitalista (szabad piaci).
Kína egy kommunista állam (a diktatúra értelemben), központilag irányított kapitalista gazdaságpolitikával.
Szóval elég fából vaskarika az egész, de megoldották. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!