Mi a véleményed arról, hogy idén szeptembertől az EU nem tilthatja meg a tagállamainak a génkezelt növények termesztését?
Az elmúlt 2 hónapban valahogy nem találkoztam GMO zöldségek áradatával, így olyan hihetetlen dolognak nem tartanám.
A még mindig aggodalmaskodóbbaknak megjegyezném, még a Tákolmány külön rendelkezik róluk,így minket nem etetnek meg a Monsanto által kifejlesztett szeméttel.
A vélemény tömören: győzött a lobbi, veszett az emberiség. Ez egyébként akkora üzlet, hogy valamilyen formában már régóta ezt zabálja mindenki, csak nem tud róla. (Pl. kukorica, szója adalékként mindenben benne.
Az életben nem lehet megállapítani, hogy az az adalék pl. a csokiban, cukorkában, mirelit panírban most GMO, -e vagy sem...) Egy vicc volt, amit ellenőrzésnek neveztek eddig is.
GMO és GMO közt ellenben van különbség! Lehet jól is csinálni, (pl. ízanyagokat kódoló géneket visznek át gyümölcsök között) de sajnos nem ez a jellemző, hanem a turbó-GMO...
Egyik káros esetben azt csinálják, hogy a rovar és gomba kártevők ellen a növény megtermeli azt a toxint, amit permetként szórnál rá. (Pl. burgonya kontra krumplibogár) Azaz megeszed pl. a rovarirtót a növényben, amit az maga termel, hiába "bio" gazdálkodsz, ez rosszabb, mint az idővel lebomló anyaggal való permetezés, mert szinte a fogyasztás pillanatáig termelődhet benne a méreg. (Krumpli ugye csírázik a kamrában is...)
Másik esetben (gyom elleni védelem) a növényt irtózatosan ellenállóvá teszik egy olyan gyomirtóra, ami mindent kiirt, kivéve ezt az egyféle GMO növényt. (pl. szója, kukorica kontra parlagfű) Ilyenkor nem maga a génmódosítás a mérgező, hanem a brutális permetszermaradványok.
Ezen esetek botrányaitól voltak hangosak pl. a nagyvíz túloldalán az újságok, ahol minél nagyobb haszonnal és kevesebb munkával, kisebb területen akarnak hatalmas városokat etetni. Ennek meg ez az ára... Az EU telistele üres földekkel, rengeteg a parlagon hagyott, behasznosítható termőföld. Sok a munkanélküli, aki megművelhetné. Egyszóval nekünk erre még évtizedekig nincs szükségünk, egyébként is fogyunk. Termelhetünk bőven exportra is GMO mentesen. Akkor meg mi a fenének?
Tönkretenni a kisgazdaságokat, akiknek nem telik erre a drága vetőmagra és a vegyszerekre?
A génátvitel, ha már írta valaki (a szerzői-jogi baromságokat leszámítva) akkor érdekes, ha mondjuk egy gyom "eltanulja" a GMO kukoricától a vegyszerállóságot. Mert ettől kezdve túl a mérgező kukoricán születik egy, a természetben sose létezett gyom, ami gyakorlatilag kiirthatatlan és minden, nem GMO jellegű technonógiára is veszélyes. Kiszorítja, kiirtja az őshonos fajokat, az emberiséget belekergeti egy GMO-spirálba, mert csak a mesterségesen erősített fajok lesznek gazdaságosan termeszthetők. Ez lényegében a természetes élővilág halála és a biodiverzitás vége. Márpedig nem tudhatjuk előre, mely növény és állatfajok lesznek a jövőben kulcsfontosságúak pl. orvosi, táplálkozási, vagy egyéb célokra.
Sokan érvelnek a génbankokkal. Pedig ezek sem jelentenek megoldást, mert a tapasztalat szerint egyrészt egy gazdag kisebbség kezébe kerül a felhalmozott hatalmas génállomány, ami ma még az egész emberiség közkincse. Másfelől pedig eltűnik az emberiség szeme elől, így nem tudunk tovább vigyázni se rá. Ha egyszer pl. leég a génbank, vagy csődbe jut, esetleg valami fontosabb dolodnak kell a hely, akkor végleg eltűnnek fajok.
Tömören ezen témák körül megy a vita érdemi része. Minden bizonnyal itt is mammon fog győzedelmeskedni. Csöndesen vagy hangosan, de mindenképpen. Ez a világ márcsak ilyen...
Mit szólok? Volt egy ilyen dal régen - meg nem mondom, ki követte el - :"Mert az emberből közben mű-ember lett,/S ki tőle született,/Műgyerek". Kb. ezt, tettünk egy lépést a "Szép, új világ" felé!
Viszont késő - gondolj bele: mióta a GMO-növényeket (még növényeket!) kiengedték a laborokból, és ide-oda szállitgatni kezdték őket, gyakorlatilag megszűnt az esélye annak, hogy a fejlett világban "originál" termékkel találkozz! Nálunk pl. csak takarmányozás céljára lehet GMO kukoricát használni (ez sem jó). Viszont: egy - akárhol - elszóródott szemből állitólag 4-10 növény keletkezik ,melyek a módositott gént tartalmazzák, Ezek pollenje szerencsétlen esetben beporozza az addig "orig", emberi fogyasztásra szánt kukoricát...
Vagy: gondolj bele egy olyan -sci-fi-be illő, de egyáltalán nem kizárható - lehetőségbe, hogy egy adott rovarkártevővel szemben ilyen technológiával ellenállóvá tett növény addig más fajokra ártalmatlan kártevője sikerrel alkalmazkodik megváltozott létfeltételeihez, és a változásnak néhány, előre meg nem jósolható "mellékterméke" is keletkezik? És még természetes ellensége sincs...
Szóval, szerintem a természet túl bonyolult, és túl erős ahhoz, hogy az ember, mai hézagos tudásával ilyen szinten kurkásszon bele - ha csak nem akar úgy járni, mint az a bizonyos hülye bűvészinas, akit a gazdának hűségesen engedelmeskedő seprű először is alaposan kupán vágott, utána minden lehetséges módon kib.-szott vele!
szegénypatkánykák már feldobták a talpukat a gmo-s cuccoktól, de nem verik nagydobra
győzni fog a mammon :(
Az én véleményem: a génmódosítás nem egy rossz dolog. Ha jól tudják megcsinálni és átgondoltan, akkor nincs belőle baj. Például van egy növény, aminek van egy mesterségesen bevitt genom részlete és ennek hatására rovarírtót kezd termelni. Az még hagyján ha megeszed, de mondjuk kereszteződik egy mondjuk írtó gyorsan szaporodó növénnyel, ami nem tudom, mondjuk spórákkal szaporodik és átadja neki a gént. Ebben az esetben holnapra már fél Magyarország rovarírtót termel, és nem kell ecseteljem, hogy miért lenne rossz, ha az összes rovar kipusztulna Mo-n.
De ha mondjuk egy ízanyagot "programoznak" be valamelyik növénybe, akkor talán nem okoz nagy problémát ha egyik nap arra kelünk, hogy a parlagfű mályvacukor ízű.
Emellett pont a parlagfű az, amitől az ember nem tud rendesen megszabadulni. Képzeljük el mi történne, ha egy rosszul génkezelt növény elszabadulna. Ugyan úgy nem tudnánk kiirtani, mint a parlagfüvet, pedig szerintem azzal is próbálkozunk egy ideje.
Annak idején az USA mindenben támogatta az alga alapú bioüzemanyag termelést. Azóta minden lehetséges módszerrel betiltották, megvonták a támogatásokat stb pont azért, mert bele gondoltak mi lenne, ha egy gyorsan szaporodó algafaj kijutna az óceánba és felborítaná a természet egyensúlyát.
A génkezelt növényeket ezért nem támogatom én sem, habár rejlenek benne lehetőségek. A természet több milliárd év alatt tökéletesre fejlődött. Halnak ki ilyen olyan fajok, de ez a rendje a dolognak, de sok rossz történhet ha mesterségesen belepiszkálunk egy ilyen bonyolult rendszerbe, amit úgy igazából soha sem fogunk teljesen megérteni. Fiatal még ez a tudományág hozzá.
De magát a géntechnológiát támogatom.
De ne értsetek félre, a természetet nem kell félteni, ugyanis megtalálja a maga módját, hogy átalakuljon az új körülményekre tekintettel. Egy-két év alatt az egyik eddig háttérbe szoruló faj, ami eddig a ritka génkezelt növény eredeti példányával táplálkozott hirtelen elszaporodik, mert több kajája lett, egyre többen lesznek és visszaszorítják az adott növényt. Aztán jön egy nagyobb testű élőlény, ami pont ezzel a - mondjuk - rovarral táplálkozott. Aztán a hatás szépen végigmegy a táplálékláncon és újra kialakul az egyensúly. A természetet egy perm kori kihalás sem tudta teljesen kitörölni a Föld színéről, az ember még csak megpiszkálni se fogja rendesen. Csak gondoljunk bele, hogy szeretnénk-e, hogy holnapra más legyen az általunk ismert természet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!