Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Szükségszerű volt a Szovjetúni...

Szükségszerű volt a Szovjetúnió és a KGST széthullása vagy lehetett volna ez egy sikeresen működő gazdasági modell is ha időben kitaláltak volna bizonyos reformokat?

Figyelt kérdés
2012. szept. 10. 23:57
 1/6 anonim ***** válasza:
32%

Elárulok én neked egy nagy titkot. A KGST egyébként is sikeresen működő gazdasági modell volt. Ez az egész történet teljesen másról szólt. Minden állami kézben volt, így azok a tőkés érdekcsoportok, pénzemberek akik ma kizsigerelik a lakosságot, akkoriban nem tudták ezt megtenni, ezért a rendszert fel kellett számolni.

Elhitették az emberekkel, hogy minden rosszul működik és majd a kapitalizmussal a demokrácia a szabadság és a Kánaán köszönt rájuk.

2012. szept. 11. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
22%
Nem gazdasági okai voltak a Szovjetunió széthullásának, hanem az USA intézte el őket. Mit gondolsz, egy olyan ember, mint Gorbacsov hogyan juthatott volna hatalomra. A hozzá hasonlóakat egy igazi kommunista államban lelőnék, mégis ő került a Szovjetunió élére.
2012. szept. 11. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Mindezek már nekem is eszembe jutottak,csak azt nem értem miért engedték az állami szervek hogy minden számításukat keresztülhúzza Gorbacsov-amennyiben valóban a nyugat bábja volt.Titkosszolgálat,hadsereg stb miért fogadta el a döntést a felbomlásról-vagy hogy hogy nem tudták kivédeni a hatalomra kerülését?Esetleg valóban a nyugati tőke lekötelezettjévé vált a SZU mert hiteleket vett fel tőlük és emiatt?
2012. szept. 11. 00:17
 4/6 anonim ***** válasza:
Jó kérdés, hogy akkoriban mi történhetett ott belül, azonban a végeredmény mégiscsak az lett, hogy meg tudták oldani ezt, mivel újra a KGB volt vezetője áll az Ország élén vagyis Vlagyimir Putyin.
2012. szept. 11. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Egy kicsit azért másképp áll a dolog. A széthullás szükségszerű volt. 1956 Budapest, 1968 Prága, 1981 Lengyelország (továbbá a többi közbülső esemény) nem éppen az összetartást példázza, inkább a szövetségből való távozás szándékát. Az eltiprásuk pedig az erőszakos összetartást.

A szükségszerűségnek alapvetően gazdasági okai voltak. A termelés hatékonysága a berendezkedés módja miatt volt rossz. Ez folyamatos leszakadást eredményezett, amit persze a Nyugat igyekezett gyorsítani. Ebben Reagennek volt nagy szerepe, mivel olyan költséges űr- és fegyverkezési programokat indított, amelyekről tudható volt, hogy a KGST nem fogja bírni a versenyt (hatékonysági okokból esősorban). Sok kisebb nagyobb ilyen akció volt, a Cocom lista is ide tartozott. Az eredményessége éppen azért volt lehetséges, mert mi nem tudtunk olyan technológiákat alkotni pénz hiján. Jó példa a számítógépipar, elloptuk(ták) az OS rendszert, ebből lett keleti rendszer (R10-12-20-32-40-50), amit felosztott egymás között a KGST. A baj csak az volt, hogy mire megcsinálták, az ellopott technológiát annyira továbbfejlesztetté nyugaton, hogy a keleti már (bár jó volt) nem volt versenyképes.

Gorbacsov nem volt nyugatbérenc! Mindössze elég okos ahhoz, hogy felismerje ezeket a negatív jelenségeket. És megpróbálja kijavítani. Nem rajta múlt, hogy nem sikerült a javíthatatlan javítása. Röviden szólva bedarálta a nyugat fölénye és a kelet kitörési (nyugatmajmolási) óhaja. Tessék csak körülnézni főleg nálunk és Oroszországban. De lehet másutt is, ahhoz kicsit jobb szem kell.

2012. szept. 11. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

5-össel teljesen egyetértek!

A többiek meg álomvilágban és gazdasági/történelmi tudatlanságban élnek!


Maga a rendszer "elviekben" működhetne jól! De csak vegytiszta laboratóriumi körülmények között!

Ajánlom a sok okoskodónak hogy olvassa el a Szocialista gazdálkodás fekete könyve című könyvet!

Ott nem kamu félinformációkkal hanem kutatással alátámasztott tények vannak!!



A tényekhez meg hozzátartozik amit már sokan elfelejtettek! Hogy az elsődleges eleme a hatékonyság számokban mérése volt a rendszernek!

Vagyis ha le kellett gyártani 20.000 traktort akkor legyártottak! Aztán annak a fele használhatatlan volt mert kirakták az esőbe vagy akár elfelejtettek(!!!) hozzá alkatrészt gyártani az már más kérdés! Mert nem piacra és igényekhez termeltek hanem végrehajtották az utasítást!

Vagy akár Magyarországon amikor a cél az volt hogy főzőfazekakat gyártsanak az 50-es években. Asszem 20 millió liternyi összkvótát kellett legyártani!

A legolcsóbb volt 20 literes fazekakat legyártani. Így csak 20 literes fazekat lehetett kapni és kész!

És millió ilyen példa van!

Mert a szocialista gazdálkodás nem ismeri a spontán felfedezés és igényekre termelést csak a tervezést és a statisztikát!


És ez a hátránya a kínai gazdaságnak is! Nincs önálló produktuma csak amit ellopnak!


És akkor a gazdasági oldalról nem is beszéltem!

Az egymás közötti kereskedelem úgynevezett cserearányokkal ment!

A magyar ipart arra alakították ki(amit annyira dícsérünk és anyira életképesnek hittünk/hiszünk) hogy a 60-as években a szovjetek a világpiaci értékéhez képest iszonyatosan kedvezményesen szállítottak minden energiahordozót(gázt olajat de az érceket is). A nagy "gazdasági fejlődésünk" is ennek volt köszönhető!

Aztán az olajválságok alatt rájött hogy hatalmasat kaszálna ha nem nekünk hanem a világpiacra adná el a temékeit és a sok sz.rt amit cserébe termelünk neki azt világpiaci áron, olcsóbban venné meg!

És aki figyelemmel követte az láthatta hogy a 80-as évek elejére már annyira eltolták a cserearányokat hogy a mi, Magyarország gazdasági rendszere fenntarthatatlan lett és folyamatosan hitelre szorultunk! De a szovjetek még így is szívtak...


Az oroszok pont nyersanyagokkal és energiahordozókkal voltak ellátva amit nekünk adtak hogy termeljünk nekik ezt azt! Csakhogy azt ő maguk is megtermelhették volna és akkor nem kell olcsón nekünk adni!


De a lényeg hogy a rendszer katasztrófa volt és fenntarthatatlan!


A kapitalistaellenesek meg nulla gazdasági ismerettel és NULLA történelemismerettel szerintem inkább ne nagyon dumáljanak...

2012. szept. 11. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!