Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » A demokrácia a leghatékonyabb...

A demokrácia a leghatékonyabb politikai rendszer?

Figyelt kérdés

Disputa versenyre erről a tételmondatról kell érveket gyűjteni. Már vannak ötletek, de gondoltam kihasználom az oldal hasznos funkcióját, és megkérdezem itt is.


FONTOS: nem azzal kapcsolatban várok érveket, hogy más rendszerek pl. a diktatúra miért jobb vagy rosszabb, hanem, hogy A DEMOKRÁCIA miért hatékony vagy nem. :)

Köszönöm szépen előre is a válaszokat!


2011. okt. 18. 17:07
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
Attól függ, hogy mi a célja. A II. vh.ban a SZU ban nincs kőkemény diktatúra - igaz, hogy akkor katonai volt - most a nácik cipőjét tisztjuk. Ha a felszabadulás után nincs egypárt rendszer még most is a Hortiék cipőjét nyalogatnánk. Akkor is ahány párt annyi felé huzott, így az egyiknek döntenie kellett. Most is ez van !
2011. okt. 19. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
Olvass Arisztotelészt és Platónt, mindketten elítélik a demokráciát, a csőcselék uralmát.
2011. okt. 19. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:

A demokrácia a hatékonyság önkéntes visszafogása a éppen fennálló hatalom részéről.


Megengedik, hogy problémákat emlegessenek, vezetőket kritizáljanak a balfogsaik miatt, új ötleteket propagáljanak problémák megoldására, sőt, személyi vátozásokat javasoljanak a vezetésben - és intézményeket alakítanak ki, hogy ezek könnyebben menjenek. Mindezt ahelyett, hogy az egyedi erőfeszítéseket egy központi irányban összpontosítanák. Abban a reményben és hitben, hogy a többségi konszenzus ötlete jobb lesz, mint külön-külön bármely egyednek vagy oligarchikus csoportnak az ötlete.


A diktatúra más hitből indul ki (abból, hogy a diktátor ítélőképessége jobb, mint a tömegé, a "csürhéé"), és ennek mefelelően inkább elnémítja azokat a hangokat, amelyek gyengíthetnék pozícióját. A diktatúra egybefogja és a "közös" (a diktátor által megnevezett) célra irányítja az összes egyed erőfeszítéseit, propagandával, megfélemlítéssel és erőszakkal. Ezt teheti hatékonyan - ebben az esetben fennmarad; vagy kevéssé hatékonyan, és ilyenkor forradalmak vagy puccsok következnek be, vagy káosz uralkodik. De egy működőképes diktatúra mindenképpen hatékonyabb, mint egy működő demokrácia. Sőt, ha hatékonyságra van szükség, a demokráciának külön intézményei vannak arra, hogy a hatékonyság átmeneti növelésével időlegesen diktatúrává váljon, majd abból (jobb eseteben) visszaalakuljon - ilyen a rendkívüli és hadiállapot, katasztrófák és háborúk esetére. Háborúzni csak hatékonyan lehet.


A szociálpszichológia alapjában véve mindkét álláspontot támogatja. Bizonyos problémák megoldására, különösen az akut veszélyhelyzetekére, a központilag irányított, diktatórikus megoldások a hasznosak. Más esetben azonban, mint pl. az igazság kérdései, jobban működőnek találták a konszenzusos döntéshozást.

2011. okt. 23. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
Nem ez a leghatékonyabb, mert a cél határozza meg az eszközt, de a politikai paletta tarkasága itt akadály. Ahány párt van annyi felé húz. Igaz, hogy a Fidesz helyesen látja, hogy itt nagylélegzetű stratégiai célokat csak diktatórikus formában lehet érvényre juttatni csak elfelejtették azt, hogy nem rendelkeznek a bölcsek kövével és másoknak talán okosabb véleményük van, de mivel nem akarnak az mszp határozatlansága , megosztottsága hibájában esni, így önfejű és rossz előkészítő politikával olyan döntéseket hoznak, ami már indulásnál nagyon vitás nem vállalható közfelháborodást kelt még azoknál is,akik rájuk szavaztak. Ez nagyon nagy hiba és politikai ostobaság vagy szűklűtókörűségre vall, hiszen az élet másik oldalát soha nem tapasztalták és feltehetőleg nem is tanulták ??!!
2011. okt. 24. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 paradoomer ***** válasza:

Az összes újkori, íróasztal mellett született politikai fogalom mára - miután számos értelmezési változáson ment keresztül - teljességgel kiüresedett; csak mint a politikai retorika (demagógia) elengedhetetlen eszközei élnek tovább, nem egyebek már, mint nevetséges kitűzőszövegek. Pl. a jobboldal/baloldal, konzervatív/liberális jelzők már szinte értelmezhetetlenek, olykor a valós politikai törekvésekkel teljességgel ellentétesek is lehetnek. Annyi csak a szerepük, hogy a tömegek orra előtt valamiféle felismerhető lobogót lehessen lengetni. Ja és a legfontosabb: hogy velük meglehessen osztani tömegeket...


Az egész modern politikai intézményrendszer súlyos válságban van.


Igazából nincs olyan, hogy "demokrácia": ez csak a plutokrácia (gazdagok uralma) fedőneve. Most, hogy valszeg az egész világ hamarosan egy recessziós spirálba zuhan, és nyilvánvalóan hanyatlani kezd a "fagylattársadalom", mindez le fog lepleződni mindenki előtt...


Egy kis adalék:


Oswald Spengler: A Nyugat alkony II. (1922)

Szellem és pénz (demokrácia). A sajtó. A demokrácia önfelszámolása a pénz révén c. fejezet

[link]

2011. nov. 1. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:

akkor lenne hatékony ha nem ilyen idióták lennének az emberek....

egyébként a szó szoros értelmében vett demokrácia nem hiszem hogy létezik bármely országban

2011. nov. 1. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
Hát ha hatékonyságnak azt nevezzük hogy teljesen jól működő rabszolgaság van csak "fizetve" és el tudják hitetni az emberrel hogy szabad, 49% azt teszi amire az 51% szavazott, a 3-4 párt közül aminek lényegében egy és ua a főnöke, akkor azt mondhatom igen nagyon hatékony.
2011. nov. 13. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
A mai rendszer nem demokratikus, maximum 4 évente, amikor választások vannak, egyébként pár száz ember dönt a sorsunkról. A demokrácia jó, mert nem 1 ember irányít, így ha valaki túl nagy őrültséget akar csinálni, akkor a többiek megakadályozzák, khm, ezt nem kéne... Ha viszont vki jó törvényt talál ki, ugyanúgy el kell fogadtatni mindenkivel, ami lassítja a kormányzást → tehát bürokratikus.
2012. ápr. 14. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:

"A demokrácia ott veszti értelmét, amikor 100 hülye akarja megmondani 1 okosnak, hogy mit kéne csinálnia."

Soros György Überzsidó-főkancellár von Puruttya

2013. máj. 9. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!