A demokrácia a leghatékonyabb politikai rendszer?
Disputa versenyre erről a tételmondatról kell érveket gyűjteni. Már vannak ötletek, de gondoltam kihasználom az oldal hasznos funkcióját, és megkérdezem itt is.
FONTOS: nem azzal kapcsolatban várok érveket, hogy más rendszerek pl. a diktatúra miért jobb vagy rosszabb, hanem, hogy A DEMOKRÁCIA miért hatékony vagy nem. :)
Köszönöm szépen előre is a válaszokat!
A demokrácia a hatékonyság önkéntes visszafogása a éppen fennálló hatalom részéről.
Megengedik, hogy problémákat emlegessenek, vezetőket kritizáljanak a balfogsaik miatt, új ötleteket propagáljanak problémák megoldására, sőt, személyi vátozásokat javasoljanak a vezetésben - és intézményeket alakítanak ki, hogy ezek könnyebben menjenek. Mindezt ahelyett, hogy az egyedi erőfeszítéseket egy központi irányban összpontosítanák. Abban a reményben és hitben, hogy a többségi konszenzus ötlete jobb lesz, mint külön-külön bármely egyednek vagy oligarchikus csoportnak az ötlete.
A diktatúra más hitből indul ki (abból, hogy a diktátor ítélőképessége jobb, mint a tömegé, a "csürhéé"), és ennek mefelelően inkább elnémítja azokat a hangokat, amelyek gyengíthetnék pozícióját. A diktatúra egybefogja és a "közös" (a diktátor által megnevezett) célra irányítja az összes egyed erőfeszítéseit, propagandával, megfélemlítéssel és erőszakkal. Ezt teheti hatékonyan - ebben az esetben fennmarad; vagy kevéssé hatékonyan, és ilyenkor forradalmak vagy puccsok következnek be, vagy káosz uralkodik. De egy működőképes diktatúra mindenképpen hatékonyabb, mint egy működő demokrácia. Sőt, ha hatékonyságra van szükség, a demokráciának külön intézményei vannak arra, hogy a hatékonyság átmeneti növelésével időlegesen diktatúrává váljon, majd abból (jobb eseteben) visszaalakuljon - ilyen a rendkívüli és hadiállapot, katasztrófák és háborúk esetére. Háborúzni csak hatékonyan lehet.
A szociálpszichológia alapjában véve mindkét álláspontot támogatja. Bizonyos problémák megoldására, különösen az akut veszélyhelyzetekére, a központilag irányított, diktatórikus megoldások a hasznosak. Más esetben azonban, mint pl. az igazság kérdései, jobban működőnek találták a konszenzusos döntéshozást.
Az összes újkori, íróasztal mellett született politikai fogalom mára - miután számos értelmezési változáson ment keresztül - teljességgel kiüresedett; csak mint a politikai retorika (demagógia) elengedhetetlen eszközei élnek tovább, nem egyebek már, mint nevetséges kitűzőszövegek. Pl. a jobboldal/baloldal, konzervatív/liberális jelzők már szinte értelmezhetetlenek, olykor a valós politikai törekvésekkel teljességgel ellentétesek is lehetnek. Annyi csak a szerepük, hogy a tömegek orra előtt valamiféle felismerhető lobogót lehessen lengetni. Ja és a legfontosabb: hogy velük meglehessen osztani tömegeket...
Az egész modern politikai intézményrendszer súlyos válságban van.
Igazából nincs olyan, hogy "demokrácia": ez csak a plutokrácia (gazdagok uralma) fedőneve. Most, hogy valszeg az egész világ hamarosan egy recessziós spirálba zuhan, és nyilvánvalóan hanyatlani kezd a "fagylattársadalom", mindez le fog lepleződni mindenki előtt...
Egy kis adalék:
Oswald Spengler: A Nyugat alkony II. (1922)
Szellem és pénz (demokrácia). A sajtó. A demokrácia önfelszámolása a pénz révén c. fejezet
akkor lenne hatékony ha nem ilyen idióták lennének az emberek....
egyébként a szó szoros értelmében vett demokrácia nem hiszem hogy létezik bármely országban
"A demokrácia ott veszti értelmét, amikor 100 hülye akarja megmondani 1 okosnak, hogy mit kéne csinálnia."
Soros György Überzsidó-főkancellár von Puruttya
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!