Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Mi(k) a fő fokmérői a sikeres...

Gál Gábor 2024 kérdése:

Mi(k) a fő fokmérői a sikeres kormányzásnak?

Figyelt kérdés

Könnyebben szót értenénk szerintem, ha találnánk néhány számszerűsíthető indexet, egy viszonylag tárgyilagos rendszert, amiben egyetértve értékelhetjük az adott kormányokat. Akinek van még javaslata, milyen indexeket vegyünk figyelembe, az kérem kommentben írja meg és csatoljon hozzá feltétlenül és KIZÁRÓLAG Wikipédia-linket, hogy az adatok konzisztensen összehasonlíthatóak maradjanak.


Demokrácia-index (romlott)


2010: 43. hely [link]

2025: 50. hely [link]


GDP/fő nominális (romlott)


2010: 44. hely [link]

2025: 49. hely [link]


GDP/fő vásárlőerőparitáson (romlott)


2010: 44. hely [link]

2025: 45. hely [link]


Gini (romlott)


2013: 5. hely [link]

2025: 23. hely [link]


HDI (romlott)


2010: 37. hely [link]

2025: 47. hely [link]


Ökológiai lábnyom (javult)


2010: 88. hely [link]

2025: 86. hely [link]


Várható élettartam (romlott)


2010: 78. hely [link]

2025: 80. hely [link]


jan. 1. 07:36
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:

Ha komolyan gondolod, nézd meg pár mutató változását. (Ne helyezéseket.) Pl GDP / fő, GDP arányos államadósság, munkahelyek száma, munkanélküliség,

reálbérek, lakossági megtakarítások / vagyon, export értéke, várható élettartam. Hiszen attól, hogy vannak még sikeres országok, nem lesz itt rosszabb. (Ezért nem jó helyezéseket nézegetni.)

jan. 1. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
100%
Érdekes, hogy ha az ember bármit talál ami romlást mutat a fideszesek azonnal azt mondják, hogy "az nem számít". Bezzeg ha a Fidesz azt hazudja javulás van mert javult 0.001 Forintot az euró árfolyam akkor már verik a mellüket 😃
jan. 1. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
0%

12.


Nem számít?

Tudtommal ez nálatok megy, amikor migránsok robbantanak 🤣

jan. 1. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
100%

Ha komolyan gondoljuk, akkor inkább a helyezéseket kell nézni.


A mutatók javultak ugyan, de átlagon aluli ütemben. Ha az életszínvonal javulását nézzük, akkor teljesen igaz, hogy javult 2010 óta. Viszont a leginkább összehasonlítási alapnak vehető országokban lényegesen jobban javult. Más szóval, ha Magyarországot 2010 óta csak átlagos tehetségű kormányok vezették volna, akkor ma jobban, magasabb életszínvonalon élnénk.

jan. 1. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
0%

14.


Hol látod ezt, hogy átlagon aluli ütemben javultak?

Másrészt mit számít a sorrend, amikor Szlovákia azért van 10 hellyel előrébb, mert 3 hónappal élnek tovább az emberek?



Ten

jan. 1. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
100%

aic

[link]


gdp/fő

[link]


hdi

[link]


jövedelem

[link]

jan. 1. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
A demokrácia indexet nem tudom komolyan venni. Olyan országok vannak Magyarország előtt, ahol közösségei média bejegyzésekért kimennek a rendőrök. Ha ez bele fér a demokráciába, akkor az is amit a Fidesz csinál.
jan. 1. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
0%
Kérdező, te olyan hülye vagy, hogy az nem igaz. Egyrészt fel se tűnik neked, hogy egy 2010-es állapota egy Wikipédia oldalnak egyáltalán nem 2010-re vonatkozó adatokat tartalmaz. Másrészt miért is kell, hogy kizárólag Wikipédia forrásokat használhassunk? Mitől lesznek így konzisztensebbek az adatok?
jan. 2. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:

"A demokrácia indexet nem tudom komolyan venni. Olyan országok vannak Magyarország előtt, ahol közösségei média bejegyzésekért kimennek a rendőrök. Ha ez bele fér a demokráciába, akkor az is amit a Fidesz csinál."


Radics Petihez is kimentek a fegyveres kommandósok az 5 éves a Süsü a sárkány szinkronparódiája miatt... Nyilván mindegyik mutató több indikátor súlyozásából tevődik össze, szóval akár azt a kérdést is feltehetnénk magunknak, hogy hol teljesítünk olyannyira rosszul, hogy még azok az országok is beelőznek, ahol egy facebook poszt is büntetést von maga után.


És ezt már nem neked írom, hanem csak általános érdekességként, megnéztem, hogy az UK-ban például milyen esetekben adtak börtönt a közösségi média posztolóknak. Kisült, hogy többségében egyrészt olyan erőszakra való felbujtásért, amiért mostmár nálunk is börtönbe lehet kerülni, vagy olyan dezinformációért, amit a valagadból pattintottál ki és az ottani törvények szerint terjesztésük büntetőkategória pl.: ha hamisan valakit erőszaktevőnek festesz le, vagy bűnözőkhöz hamis neveket, személyazonosságokat társítász, pl.: a helyi sorozatgyilkosol kitalálod, hogy ő a Kis Pista, holott ez nem igaz, ellenben Kis Pistát ezért alaptalanul baj érheti. De értelemszerűen van egy olyan kisebbségi rész is, ahol elvileg gyűlöletbeszédért ítéltek el embereket, itt viszont nyilván örök kérdés lesz, hogy meddig terjedhet a szólásszabadság.

Ami viszont vita szempontjából viszont talán a legérdekesebb, az 2 szempont:

1. Azért tudunk ilyenekről beszélgetni, mert erről készítettek ezeken a helyeken statisztikát. Magyarországon nincs ilyen adatgyűjtés, ergo nincs mit kigyűjteni és feldolgozni. És ha megnézzük az elmúlt évek tendenciáját, a fidesz folyamatosan az információkorlátozás pártján állt, kezdve legfeltűnőbben azzal, ahogy a parlamentben egyre több helyről tiltották ki az újságírókat, azon át, hogy a tulajdoni lapokat sem lehet már csakúgy lekérdezni, vagy korlátozták az E-építési naplóhoz való hozzáférést, egészen odáig, hogy kitalálták a "visszaélésszerű közadatigénylés" fogalmát, vagy a MÁV úgy javít a késési statisztikáin, hogy inkább már meg sem jeleníti azokat és úgy kell folyamatosan kikérni. Attól még, hogy nem tartjuk nyilván őket, attól még nem leszünk hibátlanok.

2. Ha még ennél is mélyebbre megyünk, akkor kilyukadunk oda, hogy azért sem jelennek meg a statisztikáinkban az adatok, mert az adatfelvétel lehetőségéig sem jutunk el. Vannak törvények, amik egyszerűen nincsenek betartatva és sosem születik belőle ügy. A hajléktalan törvény elvileg még hatályban van, de a rendőrök sosem alkalmazzák. Lehet családon belüli erőszak is sokkal több van, de ahogy most láthattuk a japán nő példáján keresztül, a rendőrség képes nyomozás nélkül lezárni egy ügyet, ha azt egyszerűbbnek érzi. Lemerném fogadni, hogyha nagyon komolyan vennénk a törvényeinket, akkor több ítélet születne nálunk is közösségi médiás posztok miatt, de így, hogy se nem tartatjuk be a törvényeinket és se nem csinálunk rendes adatfelvételt és statisztikát, nem tudhatjuk.

Hogy ne csak Magyarországgal példálózzak, ott van például Spanyolország. Adott esetben háromszor, négyszer nagyobb munkanélküliség, társadalmi rétegek közti szakadékok és mégis, viszonylag jó eredményeik vannak a közbiztonsági statisztikákban. De ha jobban megkapargatot a dolgot, akkor rájössz, hogy azért, mert a bűnözés egy nagy része el sem jut a hatóságokig, vagy ha eljut, ott megrekednek és nem jutnak el a statisztikáig, vagy hiányosan jut el odáig.

febr. 16. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!