Mi az oka, hogy Magyarországon nagyon emberközpontú, vezetőközpontú a politika, nem párt alapú, mint az USA-ban, UK-ban, vagy a románoknál pl.?
Az emberközpontú jelzőt nem arra értem, hogy emberséges, humánus, hanem, hogy egy-egy vezetőt választanak ki a magyarok, bármelyik politikai formációban szinte, és azt követik, a pártjában teljhatalma van.
A rendszerváltás után a magyar politika is inkább pártokról szólt, mint vezető személyiségekről, de kb. 2000-re már csak a pártvezetőkről szólt, elsősorban a Fideszben Orbán Viktorért, Kisgazdáknál Torgyánért rajongtak az emberek, a párt függött tőlük és nem ők a párttól.
Az MSZP-nél azért voltak vezetőcserék, de Gyurcsány megjelenésével a baloldalt is egy embert kezdte dominálni, majd egy gyurcsány nélküli MSZP szintén elhalt.
A felsorolt országokban a kormánypártok simán cserélgetik a miniszterelnököt, akár évente is.
Verseny van, hogy kit jelöljenek, még hónapokkal a választások előtt is pártviták vannak.
Itt most hogy Magyar Péter megjelent, őérte rajong a választók fele, a másik pedig Orbánért.
Magyart sem párt jelölte, az csak egy jogi kellék, hogy a hatalmat megszerezze, Magyar nélkül összeomlana a Tisza párt, mint a Fidesz is Orbán nélkül.
Úgy gondolom, hogy ha lenne olyan szabály is, hogy 8-12 évig lehet csak valaki miniszterelnök, akkor nem lenne ennyire vezetőközpontú a politika.
Csak a köztársasági elnököknél korlátozott a mandátumszám, de nekik nincs jelentős hatalma, inkább csak formai, protokolláris.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!