A középosztálybeliek miért ragaszkodnak foggal-körömmel a neoliberalizmushoz, amikor ez a rendszer nekik is rossz?
1980 és 2019 között az egy főre jutó reáljövedelem növekedése 40%-kal alacsonyabb volt, mint a megelőző 30 éves időszakban az Egyesült Államokban és a többi fejlett államban, és ami még rosszabb: miközben a legszegényebb társadalmi rétegek és a középosztály reáljövedelme stagnált, addig a legfelül levők jövedelme nőtt. A kormányok szisztematikusan rontottak a társadalombiztosítás feltételein, és ez komoly létbizonytalanságot okozott egyes társadalmi rétegekben.”
„A fiatalok azt látják, hogy a neoliberális politikát követő országok nem korlátozzák hatékonyan a környezetszennyezést. Ez nem véletlen, ugyanis a neoliberalizmus arra a feltevésre épül, hogy az akadálytalanul működő piacgazdaság a legjobb megoldás, pedig sok közgazdász már a kezdet kezdetén figyelmeztetett arra, hogy a szabályozás nélküli piac se nem hatékony, se nem stabil. Arra pedig végképp nem alkalmas, hogy úgy ossza el a jövedelmeket, hogy azt a társadalom többsége elfogadja.”
Az adócsökkentés a neoliberalizmus fixa ideája: nemrég ebbe bukott bele a brit miniszterelnök, Liz Truss, akinek költségvetésében 40 milliárd fontos lyuk tátongott Nagy-Britanniában. A neoliberális vállalkozók pedig szeretnek megfeledkezni arról, hogy milyen jelentős támogatást kaptak az államtól: „Elon Musk és a Tesla csaknem félmilliárd dollárt kapott a washingtoni energiaminisztériumtól még Obama elnök idejében.”
Ez az angolszász társadalom már túl van a csúcson. Innen már csak lefelé visz
Hogy miért ragaszkodnak mindenáron a börtönükhöz? Mert sosem éltek szabadon és mert agymosnak minket
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!