A vallásos hit (itt most különösen a hagyományos világvallásokra gondolok) és a nemzeti gondolkodás miért kapcsolódik sokszor erősen egymáshoz?
Megfigyeltem, hogy egy bizonyos mértékű (persze nem szélsőséges) nacionalizmus és patriotizmus a legtöbb vallásos, hívő emberre jellemző, különösen a hagyományos világvallások esetén. Az új vallási mozgalmak esetén nem feltétlenül, sőt, a legtöbb new ageer, wicca, meg hasonlók általában nemzetközi, globális nézeteket szoktak vallani, általában a modern liberalizmusból, pacifizmusból vagy valami más ideológiából levezetve. Érthető, hiszen ezek az új vallási mozgalmak a '60-as évek Észak-Amerikájában, majd később Nyugat-Európában jelentek meg, ahol akkoriban tombolt a beat-kultúra, amihez ezek a politikai és vallási nézetek kapcsolódtak.
Hogy néhány példát említsek:
Nemrégiben hun-magyar-szittya buddhista templomot avattak Taron egy igencsak nagy esemény kíséretében, amire Ázsiából (például Belső-Ázsiából, indokínai országokból és Kelet-Ázsiából) is érkezett egy csomó prominens buddhista vallási vezető, szerzetes, apát, akiknek a közreműködésével szentelték fel a templomot. A templomban elhelyezésre került Attila király, Ménrót, Magor, Hunor és talán még Árpád fejedelem és István király szobra is. Elég sokan részt vettek a rendezvényen többek között a magyar buddhisták közül. Bár maga a templom alapvetően a tibeti-mongol buddhizmushoz tartozik, mahájána, zen és théraváda gyakorlók előtt is nyitott, illetve ők is képviseltették/képviseltetik magukat.
https://www.youtube.com/watch?v=Tn8PKaIKMl0
De Ázsiában is igen erős bázisa volt a nacionalizmusnak a buddhizmus.
De ott van a kereszténység is. Magyarországon különösen nagy hangsúlyt fektetnek az Árpád-házi szentekre a szenteket tisztelő felekezetek. A klasszikus protestáns irányzatoknál szintén megfigyelhetünk egyfajta nemzeti öntudatot. Gondoljunk csak a matyó díszítéses református templomokra, a református szabadságharcosokra stb. De a magyar "szentek" tisztelete, mint emberek, valamilyen szinten a protestánsokra is jellemző. De ott van az augusztus 20., amikor vallási rendezvények sorozata is van és számtalan vallási vezető áldozik a patriotizmus oltárán. Most, az orosz-ukrán háborúban is mindkét fél oldalán ott állnak a pópák.
Ott a zsidó és a hindu vallás is, amelyek igencsak kapcsolódnak a zsidó és indiai népek identitásaihoz, hisz ezek etnikai vallások. Izrael és India függetlenségének kivívásában is elég nagy szerepe volt a rabbiknak, hindu papoknak, szerzeteseknek (lásd: Gandhi, aki egyfajta sajátos, pacifista nacionalizmust követett). A zsidók sokáig diaszpórában éltek, és több helyen nem csak a zsidó, hanem a befogadó társadalom nemzeti identitásához is csatlakoztak. Egyiptomban jártamkor például hallottam egy egyiptomi zsidóról, aki számára egyszerre volt fontos az egyiptomi és a zsidó nemzeti öntudat is, és mindkettőért való harcban kiemelkedett. De nálunk is egy csomó rabbi beállt a '48-as forradalom mögé.
Az iszlám szintén igencsak erős bázisa a hazafiasságnak ott, ahol az az elterjedt. Gondoljunk csak a már említett Egyiptomra, Törökországra, Ománra vagy más helyekre.
Miért lehet ez?
Talán azért, mert ezek régebbi korokból fennmaradt "rendek", így a régebbi, hagyományos értékrendekre is nagyobb hangsúlyt fektetnek?
A kérdésembe NEM akarok pártpolitikát vinni, nem utalok semmilyen párt tevékenységére semelyik országban.
Azért, mert a 20. században az európai és a kelet-ázsiai baloldal is nagyon össze fonódott a vallásellenességgel. Az egyházak tulajdonképpen választhattak a komcsik között, akik már eldöntötték, hogy ellenük vannak, és a fasiszták között, akik még gondolkodtak rajta.
Ennek az utóhatása, hogy a mai napig szimpatikus egymás iránt a jobboldal és a klérus.
1. Nyilván léteznek kifejezetten nemzethez kötődő vallások, ahol természetes az hit és a nacionalizmus kapcsolata. Ilyen a judaizmus (zsidóság) a brahmanizmus (hinduk).
2. A kereszténység és az iszlám emberiségben gondolkodó térítő vallások, így igaz keresztény vagy muszlim elvileg nem nagyon lehetne nacionalista. Azonban a protestáns kereszténység (ellentétben a katolikussal) nemzeti egyházakba szerveződik, és hagyományosan a nemzeti nyelven való vallásgyakorlat úttörői voltak.
3. A vallásosság mindig épül a hagyományra, ez a hagyománytisztelet rokon lehet a konzervativizmussal, ami gyakran kap jobboldali és nacionalista színezetet (legalábbis a 18. század óta, amikortól a "nemzet" fogalma divatba jött). Ez azonban mindig a mély hit rovására történik. Isten nyilván nem tesz különbséget az emberiség családján belül, a nacionalisták viszont igen, így távolabb kerülnek Istentől, de látszatra, társadalmilag "vallásosak" vagy legalábbis templombajárók lehetnek.
#12.
Miért kellene sovinisztának lenni a nacionalizmus miatt? Kossuth Lajos, Petőfi Sándor stb. mind nacionalisták voltak, ami akkoriban még a szocializmussal és a klasszikus liberalizmussal összefonódva képviselte a forradalmi oldalt. Miért ne lehetne különbséget tenni ember és ember között? Nyilvánvaló, hogy én magyar vagyok, ő meg német. Én is büszke vagyok a saját kultúrámra, meg ő is a sajátjára. Ettől függetlenül egy emberiséghez tartozunk és nem pusztán a nemzetiségétől lesz bármelyikünk is jó ember.
Világvallás Nagy-Babilon.
Mennyire találó, amikor a Jelenések könyve kijelenti, hogy a Nagy-Babilon „részeg a szentek vérétől és Jézus tanúinak vérétől”, és „őbenne találták meg a prófétáknak, a szenteknek és mindazoknak a vérét, akiket lemészároltak a földön”. Az elmúlt évszázadokon át végig megfigyelhető, hogy a világvallás vérbűnt vett magára azzal, hogy a háborúkban és az igaz keresztények üldözésében aktívan részt vett vagy passzívan szemet hunyt ezek felett (Jelenések 17:6; 18:24).
A Nagy-Babilon, a hamis vallás világbirodalma fényűzően és nagy hatalomban élt a történelem során. Egy angyal azonban arra figyelmeztette Jánost, hogy eljön a nap a nagy szajhára. Így szól a feljegyzés: „És erős hangon azt kiáltotta: ’Leomlott! Leomlott a Nagy-Babilon, és démonok lakhelyévé lett, és minden tisztátalan pára búvóhelyévé lett, és minden tisztátalan és gyűlölt madár búvóhelyévé lett!’” (Jelenések 18:2).
Mikor omlik le Babilon? Vagy már le is omlott? Milyen módon történik a leomlása? És hogyan érint ez téged?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!