Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » A vallásos hit (itt most...

A vallásos hit (itt most különösen a hagyományos világvallásokra gondolok) és a nemzeti gondolkodás miért kapcsolódik sokszor erősen egymáshoz?

Figyelt kérdés

Megfigyeltem, hogy egy bizonyos mértékű (persze nem szélsőséges) nacionalizmus és patriotizmus a legtöbb vallásos, hívő emberre jellemző, különösen a hagyományos világvallások esetén. Az új vallási mozgalmak esetén nem feltétlenül, sőt, a legtöbb new ageer, wicca, meg hasonlók általában nemzetközi, globális nézeteket szoktak vallani, általában a modern liberalizmusból, pacifizmusból vagy valami más ideológiából levezetve. Érthető, hiszen ezek az új vallási mozgalmak a '60-as évek Észak-Amerikájában, majd később Nyugat-Európában jelentek meg, ahol akkoriban tombolt a beat-kultúra, amihez ezek a politikai és vallási nézetek kapcsolódtak.


Hogy néhány példát említsek:

Nemrégiben hun-magyar-szittya buddhista templomot avattak Taron egy igencsak nagy esemény kíséretében, amire Ázsiából (például Belső-Ázsiából, indokínai országokból és Kelet-Ázsiából) is érkezett egy csomó prominens buddhista vallási vezető, szerzetes, apát, akiknek a közreműködésével szentelték fel a templomot. A templomban elhelyezésre került Attila király, Ménrót, Magor, Hunor és talán még Árpád fejedelem és István király szobra is. Elég sokan részt vettek a rendezvényen többek között a magyar buddhisták közül. Bár maga a templom alapvetően a tibeti-mongol buddhizmushoz tartozik, mahájána, zen és théraváda gyakorlók előtt is nyitott, illetve ők is képviseltették/képviseltetik magukat.

https://www.youtube.com/watch?v=Tn8PKaIKMl0

De Ázsiában is igen erős bázisa volt a nacionalizmusnak a buddhizmus.


De ott van a kereszténység is. Magyarországon különösen nagy hangsúlyt fektetnek az Árpád-házi szentekre a szenteket tisztelő felekezetek. A klasszikus protestáns irányzatoknál szintén megfigyelhetünk egyfajta nemzeti öntudatot. Gondoljunk csak a matyó díszítéses református templomokra, a református szabadságharcosokra stb. De a magyar "szentek" tisztelete, mint emberek, valamilyen szinten a protestánsokra is jellemző. De ott van az augusztus 20., amikor vallási rendezvények sorozata is van és számtalan vallási vezető áldozik a patriotizmus oltárán. Most, az orosz-ukrán háborúban is mindkét fél oldalán ott állnak a pópák.


Ott a zsidó és a hindu vallás is, amelyek igencsak kapcsolódnak a zsidó és indiai népek identitásaihoz, hisz ezek etnikai vallások. Izrael és India függetlenségének kivívásában is elég nagy szerepe volt a rabbiknak, hindu papoknak, szerzeteseknek (lásd: Gandhi, aki egyfajta sajátos, pacifista nacionalizmust követett). A zsidók sokáig diaszpórában éltek, és több helyen nem csak a zsidó, hanem a befogadó társadalom nemzeti identitásához is csatlakoztak. Egyiptomban jártamkor például hallottam egy egyiptomi zsidóról, aki számára egyszerre volt fontos az egyiptomi és a zsidó nemzeti öntudat is, és mindkettőért való harcban kiemelkedett. De nálunk is egy csomó rabbi beállt a '48-as forradalom mögé.


Az iszlám szintén igencsak erős bázisa a hazafiasságnak ott, ahol az az elterjedt. Gondoljunk csak a már említett Egyiptomra, Törökországra, Ománra vagy más helyekre.


Miért lehet ez?

Talán azért, mert ezek régebbi korokból fennmaradt "rendek", így a régebbi, hagyományos értékrendekre is nagyobb hangsúlyt fektetnek?


A kérdésembe NEM akarok pártpolitikát vinni, nem utalok semmilyen párt tevékenységére semelyik országban.



2023. okt. 28. 18:53
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
72%
Nem kérdés, hanem elmélkedés.
2023. okt. 28. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
75%
Teljesen változó a dolog, alapból nem kapcsolódnak egymáshoz.
2023. okt. 28. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
70%

Az állam és az egyház az egész feudalizmusban összekapcsolódott. A király "Isten kegyelméből" uralkodott. A főpapság és az uralkodó között általában jó volt a viszony, ha nem, akkor az legitimációs vitát is jelenthetett.

És a feudalizmus nálunk nem olyan régen ért véget. 1848-ig mindenképpen az volt. A Horthy-korszak sok elemét visszahozta a feudalizmusnak - kiemelten az állam és az egyház összefonódását. És ha őszinték akarunk lenni, a rendszerváltás óta minden jobboldali párt erősen törleszkedik az egyházakhoz, szavazatokat remélve ettől.

Tehát a jobboldali érzület és a bevett, történelmi vallások, különösen a katolicizmus így kapcsolódnak egymáshoz.

2023. okt. 28. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

#3.

Nem csak a kereszténység katolikus ága, hanem a protestánsok és ortodoxok is könyékig benne vannak, meg ahogy mutattam a többi nagy világvallás is. Mondjuk tény, hogy ott is sok helyen összefonódott a vallás és az állam. Japánban például a 20. században foglalták csak törvénybe, hogy amúgy a császár nem egy égből alászállott szent, bódhiszattva, kami vagy bármi más a három fővallásnak megfelelően.

2023. okt. 28. 19:07
 5/15 anonim ***** válasza:

4-re:

Igen, a II.vh. után az amerikaik (tehát legyőzőik) feltétele volt az, hogy a japán császár csak akkor maradhat a trónon, ha lemond isteni eredetéről.

2023. okt. 28. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
49%
Elvileg nincs köze a kettőnek egymáshoz, hogy aztán vannak akik összeboronálják az más kérdés.
2023. okt. 28. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%
Egyáltalán nem magyar jelenség. Szinte mindegyik ortodox országban ez van, hogy ha te pl. büszke román vagy, akkor egyúttal az román ortodox egyházat is támogatod. Vagy lengyeleknél igaz ez a katolicizmusra. Amerikában úgyszintén a vallásosaktól hallasz hazafiasabb szólamokat. Ha belegondolsz, ez egyáltalán nem lenne logikus, hiszen a keresztény vallás épp hogy nem azt hirdeti, hogy a nemzetiséged számít. Szerintem úgy került egy oldalra a vallás és a nacionalizmus, hogy a szocializmus és a liberalizmus ellenesség hozta őket egy oldalra. Apropó, az sem logikus, hogy a szocializmus és liberalizmus egy oldalra kerüljön! Én a posztszoci MSzP és a rendszerváltó SzDSz szövetségét a rendszerváltás után 4 évvel a mai napig nem tudom ideológiai alapon megfejteni.
2023. okt. 28. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
A hit - és itt nem a vallásra gondolo -, tehát hogy valaki elköteleződik egy dolog mellett.
2023. okt. 28. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

#7.

Nem a nemzetiség számít egy ember megítélésénél. Ugyanakkor hol tiltja azt bármelyik vallás, hogy büszke magyar/angol/német/arab/stb. légy, ha ezzel együtt nem nézel le másokat?

2023. okt. 28. 20:54
 10/15 anonim ***** válasza:
0%
Aki tényleg nemzeti érzelmű, az egészséges társadalmat szeretne. Azt meg csak egészséges emberekre lehet építeni. Az meg ugyebár kizárja a vallás minden formáját. Nagyon össze vannak zavarodva azok, akik szerint a nemzeti gondolkodásmóddal összeegyeztethető a csuhásokkal való együttműködés. Az egész világon azok a politikai erők dörgölőznek az egyházakhoz, akik a hívek szavazataival akarják bebiztosítani a hatalmukat, amit aztán arra használnak, hogy ártsanak az adott nemzetnek.
2023. okt. 28. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!