Bőcsnagymarosi vizi erőműtől miért léptünk vissza? Ha sikerült volna az a haza áram hány % át adná? Hiba volt visszalépni?
Azért léptünk vissza, mert a nagy szabadság beköszöntésekor ( és ennek közeledtével ) kialakult egy nagyobb társadalmi és politikai ellenállás a nagymarosi erőműberuházás ellen. Hogy ezt kik,hogyan és miért fűtötték az egy érdekes sztory.
Az áramtermelésben nagyon kis szerepe lett volna, a nagymarosi erőmű csúcsteljesítménye 160MW lett volna ami töredéke a 7000MW környéki csúcs rendszerterhelésnek. Amikor ezt írom akkor közel 5000MW a teljes magyar hálózati rendszerterhelés, ennek a 3%-át biztosíthatta volna a nagymarosi erőmű.
Az áramtermelés mellett fontosabb szerepe lett volna a vízszintszabályozás, ami ma már égetően fontos kérdés a Dunán és nem csak a felső hanem az alsó szakaszon is. A legfontosabb feladata a vízszint megemelése lett volna ami kritikus a Szigetköz számára. A Google maps képein meg tudod nézni a szigetközi ágazak, mindegyik tele van fenékküszöbbel, majdnem minden ágon apró kőgátak és hallépcsők. Ezek nélkül a nyári időszakban az össze víz "kifolyna alul" a Szigetközből és az a terület időszakosan kiszáradna ami hatalmas nagy ökológiai katasztrófa lenne. A Duna vízszintjének emelése ebben sokat segítene, valamint megemelkedne a talajvízszint a Duna közeli területeken, ami a növényzet és a mezőgazdaság számára fontos, plusz javul a hajózhatóság is.
Nagyon nagy hiba volt visszalépni, csak akkor ennek jelentősségét még nem nagyon tudta senki. Ma már tudjuk, hogy elkerülhetetlen a Duna duzzasztása.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!