Kedves Fideszesek, biztos hogy csúnyabrüsszel az infláció oka?
A lengyel zloty árfolyama stabil évek óta, a háború kezdete óta nagyjából egy helyben mozgott de mára csak csökkent az Euróhoz képest, pedig a lengyelek korántsem "akarnak kimaradni a háborúból" ahogy a lakájmédia mondaná.
A cseh korona árfolyama szintén stabil, a háború óta ismét csökkent az árfolyama. Csehország szintén "nem akar kimaradni a háborúból".
A román lej árfolyamát még a háború sem tudta megingatni olyan stabil volt, aztán tavaly ősszel elkezdett inogni lefelé az árfolyama. Romániában szintén nincs háborús veszélyhelyzet és szakértői kormány.
A Dán Korona szintén nem jött zavarba a háborútól, bár mára egy minimális gyengülés tapasztalható.
Ehhez képest a mi Forintunk?
-2020. január 1. - 329 Forint
-2020. április 1. - 369 Forint
-2022. március eleje - 393 Forint
-2022. október 13. - 430 Forint
De ma is "csak" 369 Forintnál tart az Euró. Pedig nekünk szakértő kormányunk és veszélyhelyzetünk is van, no meg ki akarunk maradni a háborúból.
Nem lehet hogy a nagy infláció okát a határon belül kell keresni?
"Ha B rossz, akkor az indok arra, hogy A rossz legyen."
A FIDESZ-barát hozzászólók ezt a fals logikát képviselik.
Most most van, nem akkor.
Most a NER-esek szedik el a nemzet vagyonát.
#10 "Megtennéd kérlek, hogy rápillantasz az alábbi grafikonra, és megnézed, hogy mikor indult el az energiaárak emelkedése?"
Megtettem.
Na és tudod mi van? Az amit már sokszor el is mondtunk. Az EU-ban a hosszútávú szerződések helyett az országokat afelé tolták, hogy rövidtávú szerződéseket kössenek a gázszállításokról. Az EU belső véleményalkotói az országokat arra szorították egyre jobban, hogy az úgynevezett "környezetbarát" energiatermelést erősítsék. A németek döntést is hoztak az atomerőműveik leállításáról.
A diagramon az energiaárak emelkedése a covid időszakát követő gazdasági indulással esik egybe. Ahogy korábban is próbáltuk elmagyarázni, ha a termelő piacot beszűkíted pl. az atomerőművek leállításával, a beszerzéseket kiszámíthatatlanná teszed a hosszútávú szerződések helyett rövid, piaci megegyezésekkel, vásárlásokkal, akkor ez ezzel fog járni, hogy amikor minden országban egyszerre kezd nőni az igény az energiára mert a lezárások után egyszerre indulnak be a gazdaságaik - akkor bizony nőni fognak az árak.
Ahogy egyértelmű, hogy a második nagy áremelkedés bizony az ukrán háborúval kapcsolódik össze, amikor a brüsszeli döntéshozók elkezdtek arról beszélni, hogy el kell zárni az oroszoktól érkező mindenféle szállítást.
"Érdekes megnézni, hogy gonosz Brüsszel döntései óta, mióta nem kizárólag az oroszok diktálnak a júniusi gázár visszament a normálisba."
Nem ment vissza. Csak az történik ami minden évben, amikor vége a télnek és még nem kezdik meg a tározók feltöltését, akkor kevés a vásárlás, így alacsonyabbak az árak. Amint nőnek a beszerzések, úgy emelkednek majd az árak megint.
Az előző télen a tározókba még nagyobb részben orosz gáz került, mert azt csak ettől az évtől nem lehet vennie a tagállamoknak. Most viszont már nem lehet onnan beszerezniük, tehát a többi piacon kell versenyezniük, miközben a kitermeléseket nem emelték.
"Az EU-ban a hosszútávú szerződések helyett az országokat afelé tolták, hogy rövidtávú szerződéseket kössenek a gázszállításokról."
... és erre Putyin éppen Magyarországot hozta példának, milyen jó Magyarországnak, akinek hosszú távú szerződése van, és neki nem kell drága gázt fizetni. Akkor miért is lett nálunk is 10szeres a gáz ára? Mondjuk mert a hosszú távú szerződés is csak pár hónapos menedéket jelent.
"A diagramon az energiaárak emelkedése a covid időszakát követő gazdasági indulással esik egybe."
Pontosan. A gáz ára a covid miatt kezdett elszállni, amit Putyinék meglovagoltak és még rátettek egy lapáttal. Enélkül az áremelkedés nélkül lehet, hogy a háború sem történik meg.
"Ahogy egyértelmű, hogy a második nagy áremelkedés bizony az ukrán háborúval kapcsolódik össze, amikor a brüsszeli döntéshozók elkezdtek arról beszélni, hogy el kell zárni az oroszoktól érkező mindenféle szállítást."
Én nem egészen így emlékszem. Nekem inkább úgy rémlik, hogy a szankciózgatós szkanderben az oroszok bicepsze a gáz volt. Nem az EU mondta, hogy elzárják a vezetéket, hanem az oroszok. Európában szerződésszegésre hivatkoztak folyamatosan.
"Csak az történik ami minden évben, amikor vége a télnek és még nem kezdik meg a tározók feltöltését, akkor kevés a vásárlás, így alacsonyabbak az árak."
Én az adott év azonos időszakait nézem. A gáz jelenlegi ára a 2019 júniusi érték alatt van, azaz a spot piacon úgy olcsóbb a földgáz jelenleg mint 4 éve, hogy elvileg a méregdrága LNG-t vásároljuk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!