Kedves Fideszesek, biztos hogy csúnyabrüsszel az infláció oka?
A lengyel zloty árfolyama stabil évek óta, a háború kezdete óta nagyjából egy helyben mozgott de mára csak csökkent az Euróhoz képest, pedig a lengyelek korántsem "akarnak kimaradni a háborúból" ahogy a lakájmédia mondaná.
A cseh korona árfolyama szintén stabil, a háború óta ismét csökkent az árfolyama. Csehország szintén "nem akar kimaradni a háborúból".
A román lej árfolyamát még a háború sem tudta megingatni olyan stabil volt, aztán tavaly ősszel elkezdett inogni lefelé az árfolyama. Romániában szintén nincs háborús veszélyhelyzet és szakértői kormány.
A Dán Korona szintén nem jött zavarba a háborútól, bár mára egy minimális gyengülés tapasztalható.
Ehhez képest a mi Forintunk?
-2020. január 1. - 329 Forint
-2020. április 1. - 369 Forint
-2022. március eleje - 393 Forint
-2022. október 13. - 430 Forint
De ma is "csak" 369 Forintnál tart az Euró. Pedig nekünk szakértő kormányunk és veszélyhelyzetünk is van, no meg ki akarunk maradni a háborúból.
Nem lehet hogy a nagy infláció okát a határon belül kell keresni?
De lehet.
Csak a nagy ember megmondta, hogy az infláció oka Brüsszel, ez pedig axióma. Így aztán nincs semmi keresni való(ja annak, aki mást gondol).
De van olyan ország, ahol sokkal magasabb az infláció, mint másutt. A háború és a szankcióháború eltérően hat a különböző országokra.
Úgy van ez, mint annak idején: begyűrűzik. (Az öregebbek ismerik ezt (is).)
Kérdező
Ha az elmúlt évtizedben 8 évig nem volt gondunk az inflációval ugyanazon kormány, ugyanolyan gazdaságpolitikája alatt, majd amikor a brüsszeli döntéseknek köszönhetően megindul az energia árak emelkedése, az üzemanyagok árának emelkedése és egyben alapanyag hiány jelentkezik az európai piacokon, ami miatt az európai országokban rekord magas infláció alakul ki és nem csak nálunk lesz magas infláció, hanem a többi országban is, akkor egy óvodás is megérti, hogy nem a magyar kormány döntéseinek minősége áll az infláció mögött.
De előtted a lehetőség, vezesd le nekem kérlek hogyan is lehet, hogy még az eurozóna tagállamaiban is előfordult 20%-os infláció az elmúlt évben, de az egésznek semmi köze a brüsszeli döntésekhez, mindenhol csakis a saját kormányok hoztak rossz döntéseket. Vagy hogy mindenhol Orbán miatt volt rekord magas infláció.
Érdekes, amikor Gyurcsányék romhalmaza után a Fidesz sok- sok évig különböző módon 1-2-3 százalékos inflációt " produkált", a kedves kérdezőnek valamiért nem jutott eszébe, hogy megdícsérje a kormányt...
De hogy válaszoljak is.
A gazdasági teljesítmény nem esett nagyon vissza, a kereskedelmi forgalom sem, sőt még a 700 Ft os üzemanyag forgalma sem.
Az inflációt elméletileg a jegybank kell kordában tartsa, de nyilván az energiapánik / háború, és előtte a covid, olyan hatással volt a beszállítói láncora, hogy inflációs spirálba rántotta a gazdaságot, a kereskedelmet, de sokan nagyot kaszáltak ezen.
E
Ráadásul a devizánkat is folyamatosan spekuláció útján gyengíteni próbálják.
Ezek jó része ellen a kormány nehezen tud érdemben tenni.
Tudod az volt a baj, amikor a rohadt gyenge gazdasági teljesítmény miatt és a gyér GDP miatt és a gyenge kereslet ellenére ment fel az infláció...pl Gyurcsány idején.
Ugyanis az mutatja az államcsőd közeli helyzetet.
"Akkor mondhatjuk, hogy megálljunk,
Mert itt van már a Kánaán!"
Vagy csak a magyar emberek egy része mondhatja ezt?
Esetleg csak kis része?
Esetleg ...
"amikor a brüsszeli döntéseknek köszönhetően megindul az energia árak emelkedése"
Megtennéd kérlek, hogy rápillantasz az alábbi grafikonra, és megnézed, hogy mikor indult el az energiaárak emelkedése?
Érdekes megnézni, hogy gonosz Brüsszel döntései óta, mióta nem kizárólag az oroszok diktálnak a júniusi gázár visszament a normálisba.
"az európai országokban rekord magas infláció alakul ki és nem csak nálunk lesz magas infláció, hanem a többi országban is"
Erre is kukkants rá egy pillanatra.
A magyar infláció mértéke másfélszerese a második "helyezettnek". Másfélszerese.
"a devizánkat is folyamatosan spekuláció útján gyengíteni próbálják"
Pontosan, méghozzá általában a saját kormányunk. Mármint ezt nem feltétlenül rossz dologként írom le, csak mint moralizálásmentes megállapítást. A kormány szisztematikusan épít arra, hogy az ország bevételei az eurozónából jönnek, az államadóssága pedig Forintban denominált.
Egyébként spekulánsok minden devizára rá szoktak menni, ezért spekulánsok. Ez nem politikai hátterű dolog, szimpla üzlet. A tanulság az, hogy a dögevők oda mennek, ahol hullaszagot éreznek.
"Az inflációt elméletileg a jegybank kell kordában tartsa"
Pontosan, csak nálunk a jegybank elnöke a kormány embere, ami éppen emiatt nem szerencsés. Az egész világ, de a magyar kormány is önti a pénzeket a piacokra már évek óta. Ennek törvényszerű következménye, hogy egyszer csak eldurran az infláció, de nem mindegy, hogy közben a jegybank a saját munkáját végzi, vagy éppen az aktuális választásoknak dolgozik alá.
"az volt a baj, amikor a rohadt gyenge gazdasági teljesítmény miatt és a gyér GDP miatt és a gyenge kereslet ellenére ment fel az infláció...pl Gyurcsány idején."
Ja, ez valid. De érdekes módon akkor az emberek szerint 100%-ban a kormány volt a hibás, miközben ott éppen a teljes világ gazdasága dőlt össze, és a kormány parlamenti kisebbségben kormányzott. Ehhez képest most szinte teljhatalaommal kormányoz az Orbán-kormány, 10 év fellendüléssel a hátuk mögött, és sokan mégis 100%-ban külső eseményekre hivatkoznak.
Szerintem nem Orbánék a felelősek a válságért és az inflációért, de a felelőtlenségük sokat tett azért, hogy a helyzet súlyosabb legyen. Ez lehet, hogy így volt Gyurcsányék alatt is, nem vonom kétségbe. De azt a kormányt pontosan ezért le is váltottuk, és kétharmados bizalmat szavaztunk a Fidesznek. Szerintem fókuszáljunk erre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!