Hogy csinálták a horvátok, hogy bevezették az eurót, és máris 5%-ra csökkentették az alapvető élelmiszerek és vetőmagok ÁFÁ-ját?
Ennyire le vagyunk maradva tőlük? Ennyire nem ért a pénzügyekhez a kormányunk?
Nálunk Orbán az Istennek sem bírja felfogni, hogy a 27%-os ÁFA megöli a gazdaságot, az embereket és a forintot is?
"Ennyire le vagyunk maradva tőlük?"
Igen. Méghozzá fényévekre!
"Ennyire nem ért a pénzügyekhez a kormányunk?"
Igen. Soha nem is értettek hozzá. Jogászok, mit vársz?
"Nálunk Orbán az Istennek sem bírja felfogni, hogy a 27%-os ÁFA megöli a gazdaságot, az embereket és a forintot is?"
Felfogni igen, csak magasról lefossa, mert őt csak a hatalom és a pénz érdekli, semmi más.
A horvátoknál nem egy dilettáns, autokrata, euroszkeptikus tolvajbanda van hatalmon, azért tartanak előrébb. És nyugodt lehetsz, hogy a Románok és a Bolgárok is bőven el fognak húzni tőlünk. Még 10 év és rajtunk kívül az összes 2004-ben és 2007-ben csatlakozott országban Euró lesz.
#10 az élelmiszerek áfája 27% ez nagyon magas.
Csak néhány elenyésző tételt adó, alapvető élelmiszernek kinevezett vakaminek van 5%-os áfája, köztük a pálinkának...
Ez a valóság, meg a rekordinfláció, ami titeket komcsikat mindig is zavart.
#12 Miért kell baromságokat leírni?
A pálinka adója az egekben van, éppen úgy mint minden szeszesitalnak.
Nem csak ÁFA van az alkoholos termékeken, de jövedéki adót IS kell fizetni rájuk és népegészségügyi termékadót is. 5658,4Ft a jövedéki adó literenként és ezzel együtt számolt árra kerül még rá a 27% ÁFA.
A pálinka kistermelők, a turizmusban dolgozók szeretnének 5% ÁFA-t, de ez nem valósult meg.
A Fidesz két okból szereti a fogyasztást terhelni. Az egyikkel többé-kevésbé egyet tudok érteni, a másik viszont simán kihasználja, hogy a drága nép nem szeret gondolkodni.
A fogyasztást terhelő adók beszedés szempontjából azért előnyösebbek, mert a vállalkozásokon az erőteljesebb szabályozás és ellenőrzés miatt egyszerűen könnyebb behajtani az adókat, mint magánszemélyeken. Így közvetett módon a feketén szerzett jövedelmek is adóznak. Csakhogy pl. az ÁFA túl magas szintje igen csábítóvá teszi az ÁFA csalást, hiszen meglehetősen nagy előny érhető el. A másik probléma, hogy egyáltalán nem szolidáris, hiszen a minimálbérből élők is ugyanúgy befizetik a kézhez kapott pénzük 27%-át az államkasszába, és a nagy jövedelműek is ugyanannyit. Előbbiek esetén lényegében a puszta létezést adóztatja az állam (pl. miért is van 27% ÁFA a női intimhigiéniás termékeken vagy pl. a pelenkán egy állítólag családbarát kormány idején?), ami finoman szólva sem etikus (hasonló okok miatt nem az az egykulcsos adórendszer sem)
A másik ok, hogy az emberek kevésbé veszik észre az adóemeléseket, hiszen azokkal a kormány a cégeket sújtja, viszont az nem szokott tudatosulni, hogy azt a cégek áthárítják. Teljesen mindegy, hogy B2B vagy B2C üzletről beszélünk, a végén mindig a fogyasztó fizeti a számlát. Illetve: a szelektív áfacsökkentésekkel az adócsökkentés illúzióját lehet kelteni, noha közben nem csökkennek érdemben a kifizetendő terhek, csak egyszerűen máshova terelődnek.
Így tetszeleghet a kormány az emberek megmentőjeként, mert néhány termék áfáját csökkenti, miközben különadót vet ki pl. a bankokra, majd az emiatt árat emelő bankokat kiáltja ki közellenségnek. Valójában nem történt semmi, csak egyszerűen átterelte az adó beszedésének a helyét.
Valószínűleg a Horvát vezetés ennél korrektebb, kevesebbet trükközik, és átláthatóbban kormányoz. Muszáj is neki, hiszen csatlakozhatott az Eurozónához. Ennek eredményeképpen hatékonyabban, fegyelmezettebben, és kevesebb adó beszedésével képes működni.
#14 Dilettáns kormány a dilettánsokat támogatja, ennyi az egész.
27% ÁFA van a cukron, liszten, ami egyenesen táncán kínálja a lehetőséget az ÁFA csalásra. Értelmes országban az összes élelmiszer alacsony ÁFÁ-val menne, cserébe a luxusszolgáltatásokat lehetne pl. megadóztatni.
Aztán: értelmes országban ösztönzik a digitális kompetenciát, itthon büntetik. Átutalással fizetsz készpénz helyett? Tranzakciós adó. De havi 150 ezer ingyen készpénzfelvét a sok sügérnek, az kell. Mobillal parkolsz az apró bedobálása helyett? Tranzakciós díj. Neten veszed a pályamatricát, hogy ne a benzinkúton töltsd vele az idődet? "Kényelmi díj". Ilyen bődületes baromságok más országban nincsenek. Inkább a készpénzhasználatot kellene büntetni!
Amúgy az áfacsökkentés ellen az szokott lenni az érv, hogy a kereskedők benyelik.
Benyelik, ha nincs mellé egy olyan szabály hozva, hogy a kereskedő átálláskor, átáfázáskor nem emelheti a nettó árat.
Ahogy az akciós árakra már bevezettek egy hasonló szabályt, bevezethetnék az áfa átállásra is.
Az euróra átálláskor hasonló hibát követett el a horvát vezetés, már előre kellett volna egy szabály, hogy a kereskedők az átállás ürügyén nem variálhatnak az árakkal.
Nálunk azért nem csökkentik az áfát, mert jókora adóbevétel van belőle. Amit jól el is b@sznak.
#16 - Az áfacsökkentés sajna nem ilyen egyszerű. Mert oké, azt mondod, hogy csökkented az áfát, mondjuk 10%-al 2023 május 1-től, és ezzel párhuzamosan kötelezed az eladót, hogy ennyivel olcsóbban adja a termékeit. Oké. Tegyük fel, hogy közben megroggyan az alma piac, mert rossz volt a termés, és hirtelen felszalad az alma ára 30%-ot. Mit teszel? Kötelezed a kereskedőt, hogy nyelje be, mert ő most nem növelhet árat, mert azzal biztosan benyelni az áfacsökkentést? Az ugyanúgy veszteség neki, mert vagy egyszerűen nem forgalmaz almát, vagy indul ugyanaz az elcseszett ársapkás csikicsuki, mint ami most tovább fűti az inflációt.
Látok azért megoldást. Ötlet. Úgy kell egy áfacsökkentést bevezetni, hogy legelőször is kötelezed az eladót, hogy írja rá a címkékre, hogy "X+ÁFA" a termék ára. Vagyis a tejre kíirod nagyban, hogy "600 Ft", alá meg hogy ez "472 Ft + 27% ÁFA" Adsz erre fél-egy évet. Az emberek megszokják, hogy ott van a nettó 472 Ft, felette a bruttó, amit ki kell fizetni. Aztán eljön az áfacsökkentés napja, és szépen azt kell kiírni, hogy 519 Ft, alá meg "472 Ft + 10% ÁFA" - Vagyis ezzel a szabályozással az egységnyi polgár számára is összehasonlíthatóvá teszed az árakat. Önmagában ez kevés: a Fogyasztóvédelem feladata, hogy árgus szemekkel járkáljon a boltokban, hogy hol hogyan változnak az árak, és igencsak szigorúan, a NAV-val karöltve megérdeklődik, ha valaminek az ára elkezdene véletlen felkúszni, vagy megugrana a nettó ár a csökkentés napján.
Ez se csodaszer, mert egy dörzsöltt kereskedő kimagyarázza.
A másik lehetőség, hogy egyszerűen hagyod, hogy benyelje a kereskedő, mint hasznot. Igazság szerint nem ördögtől való gondolat szerintem: jobban megy az üzlet, abból jut minden felé. Nagyobb mozgástér béremelésre vagy létszámbővítésre, kis pénz az üzlet fejlesztésére, de még az se feltétlen baj, ha osztalék formájában jelenik meg a többlet, mert annak egy (jó) részét is szinte biztosan befektetik a gazdaságba.
Az ÁFA csökkentésének igazi haszna, hogy az állam egyszerűen kevesebb pénzt húz ki az emberek zsebéből.
18, ez is egy lehetőség és jó észrevétel.
Az új áfára átállás egyik napról a másikra történik mindenhol. Csak az átállásnak erre a periódusára kell ez a szabály, hogyan szabad átáfázni a termékeket.
Ha jön az aszály, ha ő is drágán kapja, akkor majd emelheti az alma árát, de nem az áfa változáskor (állítólag csapadékos évünk lesz az idei).
Az nem jó, hogy rekord magas áfánk van és hozzá még a skandináv országokéhoz mérhető adó és járulékterhek a béren. Az átlag svéd a sokkal több fizetéséből adózik ilyen arányban és még így is sok pénze marad. Azután mi még tovább adózzuk vásárláskor Európa legmagasabb áfáját és a magas jövedéki adót, amin van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!