Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Orbán Viktor kormánya, Magyaro...

Orbán Viktor kormánya, Magyarország megszavazta végül a brüsszeli 8.szankciós csomagot Oroszországgal kapcsolatban?

Figyelt kérdés

2022. okt. 8. 19:53
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
89%

10: Normális ember nem néz M-es TV-t, sem Hír TV-t.

"Súlyos szavazata" van arrafelé egy olyan alaknak, akit még a Néppártból is kirúgtak!

2022. okt. 8. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
0%

Igy hazudot pl az unió

Mit NEM okoznak az Oroszországgal szembeni uniós szankciók?


A szankciók nem tiltják az élelmiszerek és a mezőgazdasági termékek exportját és az azokkal kapcsolatos ügyleteket.


Az Európai Tanács 2022. június 23–24-i ülésén az uniós vezetők hangsúlyozták, hogy egyedül Oroszország felelős a globális élelmezési válságért, és hogy az uniós szankciók nem érintik az élelmiszereket és a mezőgazdasági termékeket. Az élelmezésbiztonság és az élelmiszerek megfizethetősége kiemelt prioritást jelent az EU és tagállamai számára.


Az uniós szankciók nem befolyásolják az élelmezésbiztonságot, és kizárólag az EU és Oroszország közötti kétoldalú kereskedelemre vonatkoznak, a nemzetközi kereskedelemre nem.


Az uniós szankciók kifejezetten kizárják a hatályuk alól az élelmiszer-ellátást és a műtrágyákat: a világpiacra irányuló orosz élelmiszerexportra nem vonatkoznak szankciók. Bárki felhasználhat, vásárolhat, szállíthat és biztosíthat Oroszországból származó élelmiszereket és műtrágyákat.


Az uniós szankciók korlátozzák ugyan egyes kálium-klorid tartalmú műtrágyák importját, de ez kizárólag az EU-ba importált termékekre vonatkozik, viszont az EU-ból vagy Oroszországból kiinduló és Ukrajnába irányuló kivitelüket nem érinti.


Ezenkívül az EU bizonyos kivételeket is engedélyez a szankciók alól: annak ellenére, hogy az európai légtér nem nyitott az orosz légijárművek számára, az uniós tagállamok engedélyezhetik a légterük feletti átrepülést orosz légijárművek számára, ha ez humanitárius okokból indokolt. Az uniós tagállamok arra is jogosultak, hogy orosz lobogó alatt közlekedő hajók számára engedélyezzék az uniós kikötőkbe való behajózást, valamint orosz közúti fuvarozók számára az EU-ba való belépést, amennyiben olyan mezőgazdasági termékeket – többek között műtrágyát és búzát – hoznak be az EU-ba vagy szállítanak át rajta, amelyekre nem vonatkoznak korlátozások.

2022. okt. 8. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
0%

Valóság

Az Ukrajna elleni orosz invázió nyomán bevezetett uniós korlátozó intézkedések



ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:


2014/512/KKBP határozat az ukrajnai helyzetet destabilizáló orosz intézkedések miatt hozott korlátozó intézkedésekről


833/2014/EU rendelet az ukrajnai helyzetet destabilizáló orosz intézkedések miatt hozott korlátozó intézkedésekről


2014/386/KKBP határozat a Krím és Szevasztopol jogellenes annektálása miatt a Krímből és Szevasztopolból származó árukra vonatkozó korlátozások bevezetéséről


692/2014/EU rendelet a Krím és Szevasztopol jogellenes annektálása miatt a Krímből és Szevasztopolból származó áruknak az EU-ba történő behozatalára vonatkozó korlátozások bevezetéséről


2014/145/KKBP határozat az Ukrajna területi integritását, szuverenitását és függetlenségét aláásó vagy fenyegető intézkedések miatti korlátozó intézkedések bevezetéséről


269/2014/EU rendelet az Ukrajna területi integritását, szuverenitását és függetlenségét aláásó vagy fenyegető intézkedések miatti korlátozó intézkedésekről


2014/119/KKBP határozat az ukrajnai helyzetre tekintettel egyes személyekkel, szervezetekkel és szervekkel szembeni korlátozó intézkedések meghozataláról


208/2014/EU rendelet az ukrajnai helyzetre tekintettel egyes személyekkel, szervezetekkel és szervekkel szembeni korlátozó intézkedések meghozataláról


A Tanács (KKBP) 2022/266 határozata – Ukrajna Donyeck és Luhanszk régiójának nem kormányzati ellenőrzés alatt álló területeinek elismerése, valamint az orosz fegyveres erők említett területekre történő vezénylésének elrendelése miatti korlátozó intézkedésekről


A Tanács (EU) 2022/263 rendelete – az Ukrajna donyecki és luhanszki régiói nem kormányzati ellenőrzés alatt álló területeinek elismerése és az orosz fegyveres erőknek az említett térségbe vezénylése miatti korlátozó intézkedésekről

MI A HATÁROZATOK ÉS A RENDELETEK CÉLJA?


Ezek az Európai Unió Tanácsa által elfogadott intézkedések az Ukrajna elleni orosz agresszív háborúra válaszképpen együttesen léptettek életbe európai uniós (EU) szankciókat, valamint – az utazási korlátozásokhoz és a vagyoni eszközök befagyasztásához hasonló – egyéb korlátozó intézkedéseket.

A 2014 óta fennálló, valamennyi eredeti intézkedést többször módosították, például a személyek listájának frissítése, vagy a szankciók meghosszabbításának céljából. E módosítások egyrészt a Tanács által elfogadott jogalkotási aktusok (ez esetben határozatok és rendeletek), másrészt pedig a Tanács végrehajtási jogi aktusai révén történtek.

Oroszország 2022. február 23-i azon döntését követően, hogy Ukrajna Donyeck és Luhanszk régiójának nem kormányzati ellenőrzés alatt álló területeit független entitásokként ismerte el, az EU elfogadta az első szankciócsomagot. Ezek 2022. február 24-én léptek hatályba.

A második csomag 2022. február 25-én lépett hatályba, Oroszország Ukrajna elleni invázióját követően. Ezek a szankciók a pénzügyi, az energia- és közlekedési ágazatokra, a kettős felhasználású termékekre, az exportellenőrzésre és az exportfinanszírozásra, a vízumpolitikára, az orosz személyekkel szembeni további szankciókra, valamint a jegyzékbe vétel új kritériumaira vonatkoznak. Ezen intézkedések 2022. február 26. óta hatályosak.

A Tanács 2022. március 2-án elfogadta a (KKBP) 2022/354 határozatot és az (EU) 2022/353 végrehajtási rendeletet, szankciókat kiszabva Belaruszra az Ukrajna elleni orosz intézkedésekben való részvétele miatt.

A Tanács 2022. március 9-én elfogadta a 2012/642/KKBP határozat módosításáról szóló (KKBP) 2022/399 határozatot, valamint a 765/2006/EK rendelet módosításáról szóló (EU) 2022/398 rendeletet; mindkét jogi aktus a belarusz helyzetre és Belarusznak az Ukrajna elleni orosz agresszióban való részvételére tekintettel hozott korlátozó intézkedésekről szól.

Az EU 2022. március 15-én elfogadta a (KKBP) 2022/430 határozatot és a 2022/428 rendeletet, ezáltal egy negyedik szankciócsomagot szabott ki, amely az ukrajnai helyzetet destabilizáló orosz intézkedések miatt számos ágazat tekintetében további korlátozó intézkedéseket vezetett be:

az egyes állami tulajdonú vállalatokkal folytatott valamennyi ügylet tilalma;

valamennyi hitelminősítési szolgáltatás nyújtásának tilalma;

bizonyos termékekre és technológiákra vonatkozó kiviteli korlátozások szigorítása;

Oroszország védelmi és ipari bázisához kapcsolódó személyek jegyzékének kibővítése;

az orosz energiaágazatba irányuló új beruházások tilalma;

átfogó kiviteli korlátozás bevezetése a berendezésekre, a technológiára és a szolgáltatásokra az orosz energiaipar tekintetében (bizonyos kivételekkel);

további kereskedelmi korlátozások bevezetése a vasra és az acélra, valamint a luxuscikkekre vonatkozóan.

A Tanács ugyanezen a napon elfogadta a (KKBP) 2022/429 határozatot és az (EU) 2022/427 végrehajtási rendeletet 15 személyt és 9 szervezetet véve fel a korlátozó intézkedések hatálya alá tartozó személyeknek, szervezeteknek és szerveknek – az Ukrajna területi integritását, szuverenitását és függetlenségét aláásó vagy fenyegető intézkedések miatti korlátozó intézkedésekről szóló 2014/145/KKBP határozat mellékletében foglalt – jegyzékébe.

Tekintettel arra, hogy Oroszország folytatta Ukrajna elleni agresszív háborúját, és beszámolók szerint az orosz fegyveres erők több ukrán városban követtek el atrocitásokat, az EU 2022. április 8-án elfogadta a (KKBP) 2022/582 határozatot, az (EU) 2022/580 rendeletet, az (EU) 2022/581 végrehajtási rendeletet, az (EU) 2022/576 rendeletet, a (KKBP) 2022/578 határozatot, az (EU) 2022/577 rendeletet és a (KKBP) 2022/579 határozatot, bevezetve ezáltal az ötödik szankciócsomagot.

A (KKBP) 2022/582 határozat és az (EU) 2022/580 rendelet további 217 személyt és 18 szervezetet vett fel a korlátozó intézkedések hatálya alá tartozó személyek, szervezetek és szervek mellékletben foglalt jegyzékébe, bizonyos eltéréseket engedélyezve a diplomáciai képviseletek számára, ugyanakkor teljes tranzakciós tilalmat rendelt el négy jelentős orosz bank vonatkozásában, amelyek együttesen 23 %-os piaci részesedéssel rendelkeznek az orosz bankszektorban.

Emellett az (EU) 2022/576 rendelet és a (KKBP) 2022/578 határozat tilalmat vezet be:

a szén és egyéb szilárd fosszilis tüzelőanyagok Oroszországból származó behozatalára;

minden orosz hajó uniós kikötőkbe való behajózására;

az orosz és belarusz közúti fuvarozási vállalkozások EU-ba történő belépésére;

egyéb termékek, például faáru, cement, tengeri eredetű élelmiszerek és likőrök behozatalára;

sugárhajtómű-üzemanyag és egyéb termékek Oroszországba történő kivitelére;

a kriptotárcákban elhelyezett betétekre;

az euróban denominált bankjegyek kivitelére és az euróban denominált átruházható értékpapírok eladására;

az orosz állami tulajdonban lévő vagy állami ellenőrzés alatt álló szervezetek támogatására;

emellett tilos orosz személyek és szervezetek számára kedvezményezettként, vagyonkezelőként vagy hasonló minőségben eljárni, valamint bizalmi vagyonkezelési alapok számára bizonyos szolgáltatásokat nyújtani.

Az (EU) 2022/581 végrehajtási rendelet célzott egyedi szankciókat vezetett be 217 személy és 18 szervezet vonatkozásában.

A Tanács ugyanezen a napon elfogadta az (EU) 2022/577 rendeletet és a (KKBP) 2022/579 határozatot, amelyek további szankciókat vetnek ki Belaruszra válaszképpen az Ukrajna elleni invázióban való részvételére. Az intézkedések új gazdasági szankciókat vezetnek be azzal a céllal, hogy korlátozzák Oroszországnak az agresszió folytatását lehetővé tévő képességeit.

Az EU 2022. június 7-én elfogadta a (KKBP) 2022/883, a (KKBP) 2022/884 és a (KKBP) 2022/885 határozatot, valamint az (EU) 2022/879 és az (EU) 2022/880 rendeletet, továbbá az (EU) 2022/878 végrehajtási rendeletet, ezáltal bevezetve a hatodik szankciócsomagot válaszképpen Oroszország Ukrajna elleni katonai támadására és az orosz fegyveres erők által a beszámolók szerint elkövetett atrocitásokra és súlyos emberi jogi jogsértésekre.

Az intézkedések az alábbi célok elérését szolgálják:

jelentősen megnyirbálni Oroszország bevételi forrásait, csökkentve ezáltal a háború finanszírozására és folytatására irányuló képességét; és

tetemes gazdasági és politikai költségeket róni Oroszország invázióért felelős politikai rendszerére.

Az intézkedések a következőket foglalják magukban.

Egyedi szankciók: a (KKBP) 2022/883 határozat és az (EU) 2022/878 végrehajtási rendelet 65 személlyel – többek között a Bucsában és Mariupolban elkövetett atrocitásokért felelős személyekkel – és 18 szervezettel bővítette a természetes és jogi személyek, szervezetek és szervek jegyzékét.

Gazdasági szankciók: az olajbehozatal tilalma, kizárás a SWIFT-rendszerből. A (KKBP) 2022/884 határozat és az (EU) 2022/879 rendelet tilalmat vezet be a nyersolaj és a finomított kőolajtermékek Oroszországból történő behozatalára, megvásárlására és átadására, korlátozott átmeneti kivételeket engedélyezve az azon tagállamokba irányuló behozatalra, amelyek földrajzi helyzete az orosz (olaj- és gáz-) ellátástól való sajátos függőséget eredményez, és nem áll rendelkezésükre alternatív ellátási lehetőség. Emellett három további orosz bank tekintetében tervezik a SWIFT-rendszerből történő kizárásukat. Ezenfelül kibővítik Oroszország védelmi és ipari bázisához kapcsolódó azon személyek jegyzékét, akikre vonatkozóan szigorúbb kiviteli korlátozásokat írnak elő a kettős felhasználású termékek és technológiák, valamint olyan termékek és technológiák tekintetében, amelyek hozzájárulhatnak Oroszország védelmi és biztonsági ágazatának technológiai megerősítéséhez. Ezen túlmenően kiterjesztik azon ellenőrzött termékek listáját is, amelyek hozzájárulhatnak Oroszország katonai és technológiai megerősítéséhez, vagy a védelmi és biztonsági ágazatának fejlesztéséhez.

Médiára vonatkozó korlátozások: a (KKBP) 2022/884 határozat és az (EU) 2022/879 rendelet felfüggeszti három további orosz állami tulajdonban álló szervezet Unióban folytatott műsorszolgáltató tevékenységeit, hogy megfékezze az Oroszországgal szomszédos országok, valamint az Unió és tagállamai destabilizálását célzó szisztematikus propagandát, médiamanipulációt és dezinformációt.

Diplomáciai intézkedések: a (KKBP) 2022/884 határozat és az (EU) 2022/879 rendelet megtiltja a számviteli, PR- és tanácsadói szolgáltatások nyújtását Oroszország számára.

A Tanács ugyanezen a napon elfogadta az (EU) 2022/877 rendeletet, a (KKBP) 2022/882 határozatot, az (EU) 2022/876 végrehajtási rendeletet és a (KKBP) 2022/881 végrehajtási határozatot, kibővítve ezáltal a szankciók körét (lásd az összefoglalót), miután Belarusz továbbra sem hagyott fel az Ukrajna elleni orosz katonai agresszióban való részvételével.

Az EU 2022. július 21-én elfogadta a (KKBP) 2022/1271 határozatot és az (EU) 2022/1269 rendeletet, új, úgynevezett „fenntartó és összehangoló” intézkedéscsomagot fogadva el az Oroszország elleni, meglévő gazdasági szankcióknak, illetve ezek végrehajtásának és hatékonyságának megerősítése, továbbá a szankciók megkerülésének megakadályozása céljából.


Ezek az intézkedések az alábbi célokra irányulnak:

új tilalom bevezetése az Oroszországból származó arany közvetlenül az EU-ba vagy más országokon keresztül történő megvásárlására, behozatalára vagy szállítására, beleértve az ékszereket is, amelyek Oroszország egyik legjelentősebb exporttermékét képezik az energia után;

a kijátszás elkerülése érdekében a kikötőbe való behajózási tilalom kiterjesztése a hajózsilipekre;

az Oroszország katonai és technológiai megerősítéséhez vagy a védelmi és biztonsági ágazatának fejlesztéséhez hozzájáruló termékek listájának további kibővítése, megerősítve ezáltal a kettős felhasználású és fejlett technológiák exportellenőrzését;

a meglévő intézkedések egyértelműsítése, például a közbeszerzés, a légi közlekedés és az igazságszolgáltatás terén.Az új intézkedések és a korábbi szankciók sem irányulnak a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek – többek között a búza és a műtrágya – Oroszországból történő exportjára, valamint a kőolaj és kőolajtermékek nem uniós országokba történő szolgáltatására, elkerülve ily módon a kedvezőtlen hatásokat az élelmezés- és energiabiztonságra nézve világszerte.Hasonlóképpen, az uniós intézkedések nem akadályozzák meg a nem uniós országokat és azok Unión kívüli állampolgárait gyógyszerészeti és egészségügyi termékek Oroszországból való megvásárlásában.Ugyanezen a napon a Tanács új személyeket és szervezeteket vett fel a célzott egyedi szankciók közé:• az Ukrajna területi integritását, szuverenitását és függetlenségét aláásó vagy fenyegető intézkedésekért felelős, további 48 személy és 9 szervezet, valamint jelentős pénzügyi intézmény ((EU) 2020/1270 végrehajtási rendelet); és• hat személy és egy szervezet, akik, illetve amely részt vesznek szíriai zsoldosok azon céllal történő toborzásában, hogy Ukrajnában, az orosz csapatok oldalán harcoljanak ((KKBP) 2022/1276 határozat és (EU) 2022/1274 végrehajtási rendelet révén).

2022. okt. 8. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
95%

Ctrl+C Ctrl+V használatában valaki nagyon profi.


Mondjuk kár volt, úgyse olvassa el ezt senki.

2022. okt. 8. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
95%
Gabor kezeltessed magadat
2022. okt. 8. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
0%
2022. okt. 8. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
0%

FŐBB PONTOK


A dokumentumok az ukrajnai helyzet öt szempontjával foglalkoznak. Korlátozó intézkedéseket léptetnek életbe, amelyek a következőkre terjednek ki.


1.

Az ukrajnai helyzetet destabilizáló orosz intézkedések.

2014/512/KKBP határozat.

A határozat gazdasági szankciókat szab ki, többek között a fegyverek, kettős felhasználású termékek és a technológia, valamint egyes olajkutatási és -kitermelési technológiák értékesítésének, szállításának, átadásának vagy kivitelének tilalmát, valamint a közös katonai listán szereplő árukkal és technológiákkal kapcsolatos segítségnyújtás tilalmát.

Tekintettel arra, hogy Oroszország nem hagyott fel Ukrajna ellen folytatott agresszív háborújával, a határozatot – az alábbi határozatok révén – több alkalommal módosították.

(KKBP) 2022/1271 határozat, amely további korlátozó intézkedéseket vezet be a végrehajtás megerősítése és a megkerülés megelőzése céljából, különösen az Oroszországból származó aranyra összpontosítva, kiterjesztve a kikötőbe való behajózási tilalmat a hajózsilipekre és megerősítve a kettős felhasználású termékekre vonatkozó exportellenőrzést.

(KKBP) 2022/884 határozat, amely tilalmat vezet be a nyersolaj és a finomított kőolajtermékek Oroszországból történő behozatalára, megvásárlására és átadására, és három további orosz bankot zár ki a SWIFT-rendszerből.

(KKBP) 2022/578 határozat, amely a betétekre vonatkozó tilalmat kiterjeszti a kriptopénztárcákra, az euróban denominált bankjegyek kivitelére és az euróban denominált átruházható értékpapírok eladására vonatkozó tilalmakat pedig a tagállamok valamennyi hivatalos pénznemére; megtiltja a közbeszerzési szerződések és koncessziós szerződések odaítélését és az ilyen szerződések teljesítésének folytatását orosz állampolgárokkal, oroszországi székhelyű szervezetekkel vagy szervekkel; megtiltja támogatás – többek között finanszírozás és pénzügyi segítségnyújtás, illetve bármely más előny – biztosítását orosz állami tulajdonban lévő vagy állami ellenőrzés alatt álló szervezetek számára; megtiltja, hogy bárki orosz személyek és szervezetek számára kedvezményezettként, vagyonkezelőként vagy hasonló minőségben járjon el, és bizonyos szolgáltatásokat nyújtson bizalmi vagyonkezelési alapok számára; megtiltja az Unió területén lévő kikötőkbe való behajózást Oroszország lobogója alatt nyilvántartásba vett hajók számára; korlátozza a sugárhajtómű-üzemanyag és egyéb termékek Oroszországba irányuló kivitelét; további importkorlátozásokat vezet be bizonyos, Oroszország által exportált vagy onnan származó termékekre, ideértve a szenet és egyéb szilárd fosszilis tüzelőanyagokat; megtiltja bármely oroszországi székhelyű közúti fuvarozási vállalkozás számára az Unió területén belüli közúti árufuvarozást, ideértve a tranzitszállítást is.

(KKBP) 2022/430 határozat, amely szigorúbb exportkorlátozást vezet be a kettős felhasználású termékekre és technológiára, valamint Oroszország védelmi és biztonsági ágazatának technológiai megerősítéséhez esetlegesen hozzájáruló termékekre és technológiára vonatkozóan.

(KKBP) 2022/264 határozat (a tőkepiacokhoz való hozzáférésre vonatkozó korlátozások, különösen Oroszország, valamint annak kormánya és központi bankja finanszírozásának tilalma), (KKBP) 2022/327 határozat (a meglévő pénzügyi és kiviteli korlátozások kibővítése, korlátozások bevezetése az olajfinomítási ágazattal kapcsolatban, valamint exporttilalom bevezetése a légi közlekedés és az űripar területén), (KKBP) 2022/335 határozat (az orosz légi fuvarozók által üzemeltetett légi járművek, az Oroszországban nyilvántartásba vett légi járművek és bármely, orosz természetes vagy jogi személy tulajdonát képező, általa bérelt vagy más módon ellenőrzött, nem Oroszországban nyilvántartásba vett légi jármű uniós területre történő leszállásának, az onnan történő felszállásának vagy felette történő átrepülésének tilalma), (KKBP) 2022/346 határozat (a főbb orosz bankok lekapcsolása a SWIFT pénzügyi üzenetszolgáltatási rendszerekről, valamint egyéb devizával kapcsolatos intézkedések), (KKBP) 2022/351 határozat (a Russia Today és a Sputnik műsorszolgáltató tevékenységeinek felfüggesztése az EU-ban), valamint (KKBP) 2022/395 határozat (a tengerhajózási termékekre és technológiákra és a kapcsolódó szolgáltatásokra vonatkozó korlátozó intézkedések).

833/2014/EU rendelet.

A rendelet azáltal egészíti ki ezeket az intézkedéseket, hogy létrehozza a tagállamok közötti információcsere alapját, valamint felhatalmazza az uniós tagállamokat, hogy szabályokat vezessenek be a tilalmak és a korlátozások megszegéséért járó szankciókra vonatkozóan.

Oroszország Ukrajna elleni folytatólagos agresszív háborújára adott válaszként a Tanács a következő rendeleteket fogadta el: (EU) 2022/1269, 2022/879, 2022/576, 2022/428, 2022/262, 2022/328, 2022/334, 2022/345, 2022/350 és 2022/394.

2.

A Krím és Szevasztopol jogellenes annektálása miatt a Krímből és Szevasztopolból történő behozatal.

2014/386/KKBP határozat.

A határozat megtiltja a Krímből vagy Szevasztopolból származó áruk behozatalát az EU-ba, a kapcsolódó pénzügyi támogatással együtt.

Mentességet nyújt az ukrán hatóságok által ellenőrzött és származási igazolással rendelkező árukra.

Megtiltja üzleti ügyletek kötését vagy meghosszabbítását például olyan területeken, mint az ingatlanvásárlás vagy az ott székhellyel rendelkező társaságok részvényeinek megszerzése.

692/2014/EU rendelet.

A rendelet részletesebb információkat közöl a korlátozó gazdasági intézkedésekről.

Tartalmazza azon termékek listáját, amelyek eladása, szállítása, átadása vagy exportja tilos.

3.

Az Ukrajna területi integritását, szuverenitását és függetlenségét aláásó vagy fenyegető intézkedések.

2014/145/KKBP határozat.

A határozat utazási tilalmat vezet be és pénzeszközök befagyasztását rendeli el.

Felsorolja az érintett személyeket.

Az EU Oroszország Ukrajna elleni invázióját követően számos határozatot fogadott el a 2014/145/KKBP határozat módosítása céljából, ezek a következők: (KKBP) 2022/1272, 2022/1276, 2022/885, 2022/883, 2022/627, 2022/582, 2022/429, 2022/241, 2022/265, 2022/267, 2022/329, 2022/331, 2022/397, 2022/354 és 2022/397 határozat.

269/2014/EU rendelet.

A rendelet részletesebb információkat közöl az utazási tilalomról, a pénzeszközök befagyasztásáról és az eltérésekről (kivételekről).

Megteremti a tagállamok közötti információcsere alapját.

Felhatalmazza a tagállamokat, hogy szabályokat állapítsanak meg a tilalmak és korlátozások megszegéséért járó szankciókra vonatkozóan.

A rendeletet 2022. február vége óta több alkalommal módosították az (EU) 2022/1273, 2022/625, 2022/580, 2022/259 és 2022/330 rendeletekkel. A rendelet végrehajtását a következő végrehajtási rendeletek segítik: (EU) 2022/1270, 2022/1274, 2022/878, 2022/880, 2022/581, 2022/427, 2022/236, 2022/260, 2022/261, 2022/332, 2022/336, 2022/353 és 2022/396.

4.

Bizonyos személyekkel, szervezetekkel és szervekkel szemben foganatosított egyedi szankciók.

2014/119/KKBP határozat.

A határozat bizonyos eltérések engedélyezése mellett elrendeli az ukrán állami pénzeszközökkel való visszaélésekért, illetve az emberi jogok Ukrajnában történő megsértéséért felelős személyek vagyoni eszközeinek befagyasztását.

Felsorolja az érintett személyeket.

2022. március 3-án a (KKBP) 2022/376 határozat 2023. március 6-ig meghosszabbította a 2014/119/KKBP határozat alkalmazását.

208/2014/EU rendelet.

A rendelet részletesebb információkat közöl a pénzeszközök befagyasztásáról és az eltérésekről.

Megteremti a tagállamok közötti információcsere alapját.

Felhatalmazza a tagállamokat, hogy szabályokat állapítsanak meg a tilalmak és korlátozások megszegéséért járó szankciókra vonatkozóan.

5.

Az Ukrajna donyecki és luhanszki régiói nem kormányzati ellenőrzés alatt álló területeinek orosz elismerése és az orosz fegyveres erőknek az említett térségbe vezénylése miatti korlátozó intézkedésekről.

(KKBP) 2022/266 határozat.

A határozat korlátozza az Ukrajna Donyeck és Luhanszk régiójának (oblaszty) nem kormányzati ellenőrzés alatt álló területeiről származó áruknak a behozatalát (azon áruk kivételével, amelyek tekintetében Ukrajna kormánya származási bizonyítványt állított ki).

Korlátozza az ezen áruk behozatalához kapcsolódó, közvetlen vagy közvetett finanszírozást vagy pénzügyi támogatás nyújtását, valamint biztosítást vagy viszontbiztosítást.

Korlátozza az érintett régiók nem kormányzati ellenőrzés alatt álló területein bizonyos ágazatokban felhasználható áruk és technológiák kereskedelmét.

Tiltja a közlekedési, a távközlési és az energiaágazathoz, továbbá a kőolaj, a gáz és az ásványi anyagok kutatásához, feltárásához és kitermeléséhez, valamint a turisztikai tevékenységekhez kapcsolódó szolgáltatásokat.

Eltéréseket kizárólag humanitárius segítségnyújtás és a meghatározott földrajzi területeken végzett tevékenységek tekintetében engedélyez.

(EU) 2022/263 rendelet.

A rendelet meghatározza a korlátozások részleteit.

II. mellékletében felsorolja azokat a tételeket, amelyekre a korlátozások vonatkoznak.

Rendelkezik a részleges és átmeneti mentességekről, valamint a szankciókat megelőzően kötött szerződésekre vonatkozó szabályokról.

Eltéréseket kizárólag humanitárius segítségnyújtás és a meghatározott földrajzi területeken végzett tevékenységek tekintetében engedélyez.


MIKORTÓL HATÁLYOSAK A HATÁROZATOK ÉS A RENDELETEK?


A 2014/119/KKBP határozat és az (EU) 208/2014 rendelet 2014. március 6. óta hatályos.


A 2014/145/KKBP határozat és az (EU) 269/2014 rendelet 2014. március 17. óta hatályos.


A 2014/386/KKBP határozat és az (EU) 692/2014 rendelet 2014. június 25. óta hatályos.


A 2014/512/KKBP határozat és az (EU) 833/2014 rendelet 2014. augusztus 1. óta hatályos.


A (KKBP) 2022/266 határozat és az (EU) 2022/263 rendelet 2022. február 24. óta hatályos.

HÁTTÉR


További információk:


Az EU és Ukrajna közötti kapcsolatok – tájékoztató (Európai Külügyi Szolgálat)

Ukrajna invázióját követő Oroszország elleni uniós szankciók – tájékoztató (Európai Bizottság)

Az ukrán válság nyomán bevezetett uniós korlátozó intézkedések (az Európai Unió Tanácsa)

Az EU válasza Oroszország Ukrajna elleni inváziójára (az Európai Unió Tanácsa)

Az EU ukrajnai küldöttsége (Európai Külügyi Szolgálat)

Ukrajna: Az EU megállapodik az Oroszország és Belarusz elleni szankciók körének kibővítésében (Európai Bizottság)


FŐ DOKUMENTUMOK


A Tanács 2014/512/KKBP határozata (2014. július 31.) az ukrajnai helyzetet destabilizáló orosz intézkedések miatt hozott korlátozó intézkedésekről (HL L 229., 2014.7.31., 13–17. o.)


A 2014/512/KKBP határozat későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.


A Tanács 833/2014/EU rendelete (2014. július 31.) az ukrajnai helyzetet destabilizáló orosz intézkedések miatt hozott korlátozó intézkedésekről (HL L 229., 2014.7.31., 1–11. o.)


Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.


A Tanács 2014/386/KKBP határozata (2014. június 23.) a Krím és Szevasztopol jogellenes annektálása miatt a Krímből és Szevasztopolból származó árukra vonatkozó korlátozások bevezetéséről (HL L 183., 2014.6.24., 70–71. o.)


Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.


A Tanács 692/2014/EU rendelete (2014. június 23.) a Krím és Szevasztopol jogellenes annektálása miatt a Krímből és Szevasztopolból származó áruknak az Unióba történő behozatalára vonatkozó korlátozások bevezetéséről (HL L 183., 2014.6.24., 9–14. o.)


Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.


A Tanács 2014/145/KKBP határozata (2014. március 17.) az Ukrajna területi integritását, szuverenitását és függetlenségét aláásó vagy fenyegető intézkedések miatt korlátozó intézkedések bevezetéséről (HL L 78., 2014.3.17., 16–21. o.)


Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.


A Tanács 269/2014/EU rendelete (2014. március 17.) az Ukrajna területi integritását, szuverenitását és függetlenségét aláásó vagy fenyegető intézkedések miatti korlátozó intézkedésekről (HL L 78., 2014.3.17., 6–15. o.)


Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.


A Tanács 208/2014/EU rendelete (2014. március 5.) az ukrajnai helyzetre tekintettel egyes személyekkel, szervezetekkel és szervekkel szemben hozott korlátozó intézkedésekről (HL L 66., 2014.3.6., 1–10. o.)


Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.


A Tanács 2014/119/KKBP határozata (2014. március 5.) az ukrajnai helyzetre tekintettel egyes személyekkel, szervezetekkel és szervekkel szembeni korlátozó intézkedések meghozataláról (HL L 66., 2014.3.6., 26–30. o.)


Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.


A Tanács (KKBP) 2022/266 határozata (2022. február 23.) Ukrajna Donyeck és Luhanszk régiójának nem kormányzati ellenőrzés alatt álló területei elismerése, valamint az orosz fegyveres erők említett területekre történő vezénylésének elrendelése miatti korlátozó intézkedésekről (HL L 42I., 2022.2.23., 109–113. o.)


Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.


A Tanács (EU) 2022/263 rendelete (2022. február 23.) az Ukrajna donyecki és luhanszki régiói nem kormányzati ellenőrzés alatt álló területeinek elismerése és az orosz fegyveres erőknek az említett térségbe vezénylése miatti korlátozó intézkedésekről (HL L 42l., 2022.2.23., 77–94. o.)


Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK


Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/821 rendelete (2021. május 20.) a kettős felhasználású termékek kivitelére, az azokkal végzett brókertevékenységre, az azokkal kapcsolatos technikai segítségnyújtásra, valamint azok tranzitjára és transzferjére vonatkozó uniós ellenőrzési rendszer kialakításáról (átdolgozás) (HL L 206., 2021.6.11., 1–461. o.)


Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.


Az Európai Unió közös katonai listája a Tanács által 2022. február 21-én elfogadva (a katonai technológia és felszerelések kivitelének ellenőrzésére vonatkozó közös szabályok meghatározásáról szóló 2008/944/KKBP tanácsi közös álláspont által szabályozott eszközök) (az Európai Uniónak a Tanács által 2020. február 17-én elfogadott közös katonai listáját teszi naprakésszé és váltja fel) (HL C 100., 2022.3.1., 3–35. o.)


Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Ötödik rész – Az Unió külső tevékenysége – IV. cím – Korlátozó intézkedések – 215. cikk (az EKSz. korábbi 301. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 144. o.)


A Tanács 2012/642/KKBP határozata (2012. október 15.) a Fehéroroszországgal szembeni korlátozó intézkedésekről (HL L 285., 2012.10.17., 1–52. o.)


Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.


A Tanács 765/2006/EK rendelete (2006. május 18.) a Lukasenko elnökkel és egyes fehérorosz tisztviselőkkel szembeni korlátozó intézkedésekről (HL L 134., 2006.5.20., 1–11. o.)


Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.


utolsó frissítés 26.07.2022

2022. okt. 8. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
85%
gabor75, elég lett volna a link. TEljesen felesleges ide másolnod mindent, a kutya nem fogja végigolvasni.
2022. okt. 8. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
100%
Na, megtudtam, hogy 2020. május 12-én ez is változott a Gy. k.-n; már akár 14608 karakteres választ is enged.
2022. okt. 9. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
100%
19 sajnos
2022. okt. 9. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!