Mit kell majd kitölteni a választólapon?
Először mehetek majd szavazni, és fogalmam sincs, hogy hogyan kell. Az megvan, hogy kell egy miniszterelnök jelöltet választani, de ezen kívül hallottam ilyen-olyan listákról. Ezek mik? Hogy működnek? Meg lehet őket előre nézni? Mert a legtöbb politikust nem ismerem, ezért jóval előtte utána kéne néznem, hogy melyikük miért lenne jó/rossz.
Alapesetben a szüleimet kérdezném, de nagyon eltérő a politikai véleményünk, és megint csak veszekedés lenne belőle, mást meg nem ismerek, akitől megkérdezhetném.
A politikai véleménnyilvánítást légyszi mellőzzük, köszönöm.
Te kérted😜😂
Olyan sötét vagy , hogy melleted egy vödör szén atomvillanás.
Olyan sötét vagy, mint az áramszünetbenn az alagút.
Olyan sötét vagy, hogy a pitbull is melléd harap.
Olyan sötét vagy, hogy feketelyukat neveztek el rólad a csillagászok.
Olyan sötét vagy, hogy még a negro is világít a szádban! Olyan sötét vagy, mint újholdkor egy barlangban egy néger gyászoló kéményseprő szájában a fekete lyuk!
Olyan sötét vagy, ha elszállna a vállad felett egy holló, azt hinnéd villámlott!
Olyan sötét vagy, hogy a fekete lyuk hozzád képest atomvillanás
Olyan sötét vagy, ha lemész egy szénbányába, magától feljön a szén.
#10 Köszönöm!
#11 Köszönöm, hogy rám szántad az értékes idődet. 😊
» Tehát nem nevet, csak pártot lehet választani? A neveknek külön-külön nem kell akkor utánanéznem?
De, az egyik szavazólapon személynevek lesznek. Ők a választókerületedben egyéni indulók. Aki közülük a legtöbb szavazatot kapja, ő egyből bekerül az országgyűlésbe, megválasztott képviselő lesz.
Lesznek olyanok, akik egy párt, vagy több párt jelöltjei, de lehetnek függetlenek is.
Például, Bács-Kiskun megye 01. számú országos egyéni választókerületében a szavazólapon lesz, aki egy párt jelöltje, lesz, aki két párt jelöltje, lesz aki 6 párt jelöltje, és lesz, akit egy párt sem jelölt, hanem függetlenként indul:
↓
(Ez még változhat, mert mint látszik, vannak, akik még nincsenek jogerősen nyilvántartásba véve, még nem történt meg az ellenőrzés, hogy van-e legalább 500 érvényes ajánlás aláírásuk. Ha ellenőrzik, és lesz, akkor ennek megállapításától 3 napig nem jogerősen lesznek nyilvántartásba véve; ezalatt lehet kifogással élni: pl. tiltott helyen, módon gyűjtötték az ajánlásokat stb. úgyhogy, nézegetni kell.)
Nézegetheted a saját kerületedben indulókat is, akikre ténylegesen szavazhatsz.
↓
Beírod a lakóhelyed településnevét, majd a közterület nevét (utca, út, sor, tér stb.), majd a házszámot. Tulajdonképpen elég elkezdeni, mert felajánlja a lehetségeseket, csak ki kell választani. Aztán az „OEVK sorszáma:” sorban az adott OEVK-ra kell kattintani.
Akiket találsz, abban a sorrendben, azokkal pártjelölésekkel lesznek a szavazólapon. Ha ott is van, akinél még nem az a szöveg, hogy „Nyilvántartásba véve: 2022. …”, azok még kieshetnek. Akár naponta nézegetheted, de úgy hét közepére már várhatóan végleges állapot lesz.
A másik szavazólapon pártok, pártszövetségek lesznek; országos listának nevezik, mert az egész országban mindenkinél egyformán ugyanez lesz.
↓
Ebben a sorrendben lesznek, itt is lehet még kiesés, mert nem mind jogerősen nyilvántartásba vett. Ezt is nézegetheted.
Rájuk kattintva, láthatod a neveket is.
A szavazólapon a párt, pártok nevei fognak szerepelni, és mindegyiknél az országos lista első 5 személyneve is.
Az országos pártlistákra kapott szavazatok arányában további 93 képviselő helyet osztanak ki. Hiába van többszáz név a listán, ha a szavazatarányok alapján csak pl. az első 41 jut be a parlamentbe. Itt szoktak változások lenni, pl. várható, hogy a hatpárti összefogás első 5 személyéből akár többen sem veszik át a mandátumot; ilyenkor a hátrább levők előbbre kerülnek.
Érvényes szavazáshoz az kell, hogy egy adott listán legfeljebb egy körbe tégy két egymást metsző vonalat.
Nem elvárás, hogy ha az egyéni listán egy adott párt, pártszövetség jelöltjére szavazol, akkor a pártlistán arra a pártra, pártra pártszövetségre kell szavazni; pl. független jelölt esetén nem is lehetne.
Kinek-kinek a döntése lehet, de nem kötelező mindkét szavazólapon jelölni. Sőt, egyen sem. De, aki elmegy szavazni, vélhetően, mindkettőn szavaz.
Nem kell aggódni a vonalak pontossága miatt, a metszéspontjuknak kell a körben lenni, akár ki is lóghatnak a vonalak a körből.
Írótoll lesz a szavazófülkében.
A sorrend:
• Ha bejutsz a szavazóhelyiségbe, ott lesz asztal mögött ülő, álló több személy; vélhetően olyan is, aki állva fogad, segít, irányít. ők a választóbizottság tagjai.
• A névjegyzék alapján ellenőrzik a személyazonosságot személyazonosításra alklamas igazolvány alapján (személyazonosító igazolvány, vagy vezetői engedély, vagy útlevél), továbbá a lakcímet lakcímigazolvány alapján; ezeket be kell mutatnod. Alá is kell írnod az ívet.
• Kapnod kell a már fent leírt két szavazólapból egyet-egyet. Lényeges, hogy a bal felső sarokban le legyenek bélyegezve; jogszabály szerint előtted kell lebélyegezni őket.
Borítékot is kell kapnod; ezt el szokták spórolni, hogy szavazatszámláláskor ne kelljen a szavazólapok kivételével bajlódniuk. Bátran kérj, kell, hogy adjanak.
• Kell lenniük elfüggönyözött szavazófülkéknek; irányítanak majd, hogy melyik üres, melyikbe menj. (Olyasmik, mint a ruhabolti próbafülkék, tükör nélkül.) Lehet, hogy lesznek, akik a közös térben szavaznak; ne feszélyezzen, kivárhatod a felszabaduló fülkét. A fülkében kell lennie írótollnak.
• Szavazol, kellően összehajtod a lapokat, és beteszed a borítékba.
• A borítékot bedobod egy urnába (felül van rés), ha több van, teszés szerintibe, esetleg mutatják, hogy melyikbe.
Ennyi. Este pedig várhatod az eredményt.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!