Bejut a parlamentbe a mi hazánk mozgalom?
Bocs, tudom, hogy kicsit értelmetlenül van megfogalmazva a kérdés, de nagyon nem vagyok otthon a politikában.
Légy szíves, azt is írd le, hogy mit jelent az, hogy bejut a parlamentbe egy párt...
Vagy már most is bent van?
Ha az 5%-ot eléri akkor igen,bejutnak
Áprilisban kiderül
Bejut a parlamentbe: a választáson elért eredményük alapján adnak képviselőt. Ehhez vagy meg kell nyerni legalább 1 egyéni körzetet (106 van az országban, területileg felosztva), vagy a listás szavazatokból országosan legalább 5%-ot kell kapniuk, ekkor a 83 listás helyről kapnak mandátumot.
Ezek közül az egyéni győzelem esélytelen. A listás 5% talán lehetséges, az elmúlt évben 3% és 6% között mérték őket. Ha fogadni kell, én inkább nemet mondanék.
Vannak listás és egyéni szavazatok. A parlament egy részét egyénivel töltik fel. Ők azok az emberek, akikre közvetlenül szavazhatsz a lakóhelyeden. Ha pl. Gipsz Jakab indul a Mi hazánk színeiben, akkor rá. Ha képes a makkoshotykai körzetben nyerni az ellenfelei ellen, akkor Makkoshotykát ő képviselheti. Erre szinte biztosan nem fog sor kerülni.
Listás szavaztok során csak a pártra szavazol, aztán majd ezeket számítják át helyekké (mandátumokká). Itt esetleg elérheti az 5%-ot a Mi hazánk (ami szükséges a bekerüléshez).
Lehetne még cifrázni a töredékszavazatokkal és a nyerteskompenzációval, de röviden ennyi.
Nagyon rendesek vagytok, hogy elmagyaráztátok.
Ha pár mondatban még meg tudod írni a töredékszavazatok és a nyerteskompenzáció lényegét, azt is nagyon megköszönöm! De ha nagyon hosszú és bonyolult akkor hagyd csak.
A töredékszavazatok az 5%-ot listán elért pártok listás szavazataihoz adódnak hozzá, mielőtt a 93 (az előző válaszomban elgépeltem 83-ra) listás helyet felosztanák ezek között a pártok között.
A töredékszavazatok a párt színében induló egyéni képviselőjelöltekre érkező egyéni szavazatokból keletkeznek. Két típusa van, győzteskompenzáció és veszteskompenzáció. Utóbbi az egyszerűbb: ahány szavazat érkezett az olyan jelöltekre, akik nem nyertek, azt hozzáadják a pártjának a listájához. A logika az, hogy ezek a szavazatok nem értek mandátumot, de nem akarjuk, hogy elvesszenek teljesen. A győzteskompenzáció hasonló elven alapul, azokat a szavazatokat kapja meg az egyéni győztes pártja, amik "feleslegesek", azaz amennyivel több szavazatot kapott, mint a 2. helyezett egyéni jelölt.
Példa: Listán A párt 50%-ot ér el, B párt47%-ot, C párt 3%-ot.
Az egyik egyéni körzetben A jelöltje 60 szavazatot kap, C jelöltje 30-at, B jelöltje 25-öt.
Az egyéni mandátumot A jelöltje kapja. Emellett A győzteskompenzáció néven kap 29 listás szavazatot (31 szavazat kellett a győzelemhez, így 60-31=29-et kap), B párt kap 25 listás szavazatot veszteskompenzáció formájában, C párt pedig semmit, mert listán nem érte el az 5%-ot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!