Mi(k) a fő fokmérői a sikeres kormányzásnak?
https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__partok-kormanyzas__..
Ezt a kérdést már feltettem, hogy találjunk egy viszonylag tárgyilagos rendszert, amiben egyetértve értékelhetjük az adott kormányokat. Sajnos a korábbi kérdésem nem volt túl gyümölcsöző, csak egy hasznosabb választ kaptam. Akinek van még ötlete, az kérem kommentben írja meg és csatoljon hozzá feltétlenül és KIZÁRÓLAG Wikipédia-linket. :) De ahogy ígértem, itt az idő a frissítésre:
GDP/fő vásárlőerőparitáson (romlott)
2010: 44. hely [link]
2022: 46. hely [link]
GDP nominális (javult)
2010: 58. hely [link]
2022: 55. hely [link]
Átlagfizetés (romlott)
2010: 21. hely [link]
2022: 33. hely [link]
HDI (romlott)
2010: 37. hely [link]
2022: 40. hely [link]
Oktatás (romlott)
2010: 25. hely [link]
2022: 40. hely [link]
Várható élettartam (javult)
2010: 78. hely [link]
2022: 58. hely [link]
Demokrácia-index (romlott)
2010: 43. hely [link]
2022: 55. hely [link]
Korrupciós index (romlott)
2012: 46. hely [link]
2022: 69. hely [link]
----------
----------
VÁLASZOLÓK JAVASLATAI:
Termékenységi ráta (javult)
2010: 182. hely [link]
2022: 172. hely [link]
És még egy rakás dologból lehetne listát találni.
De alapvetően ezek közül is csak kevés érdekli az embereket. A GDP/fővásárlóerőparitáson
Az átlagfizetés
És esetleg a HDI
Statisztikai adatok osszehasonlitasa? :) Ez lenne a fokmero? Ez csak sima degeneraltsag.
Eltel korabban es most is elsz? Akkor nem kellenek a statisztikak csak olyanoknak akiknek nem mukodik a memoriaja. Tudom, hogy eltem akkor es milyen volt a hangulat korulottem es azzal is tisztaban vagyok, hogy most mennyivel jobb minden. Nekem ennyi pont eleg.
Úgy látom, most sem lett túl sikeres a kezdeményezésem, pedig mindannyiunk érdeke lenne :(
A 2-es már küldött egy-két használható mutatót, tőle már csak azt kérném, hogy Wikipédia-linkből ossza meg velünk :)
Azt gondolom, hogy "jó kormány" nem létezik. A mindenkori kormányt politikusok, képviselők alkotják, akik valamilyen nézetet képviselnek. Ahhoz, hogy bejussanak a parlamentbe, szavazatot kell "gyűjteniük" és a szavazók igényeinek megfelelően kell cselekedniük.
Tehát adott egy képviselő, akinek van X nézete. Az X, és X-hez hasonló nézetű emberek szavaznak rá. Ez az Y és a Z nézetű embereknek nem fog megfelelni, akkor se ha jól végzi a munkáját. És ez kiterjeszthető a kormányokra is.
Mindenesetre lakossági szempontból fontosnak gondolom az alábbi szempontokat, amelyek egy része jelenleg nincs mérve vagy legalábbis kimutatva.
-átlag bér
-medián bér
-átlag nyugdíj
-medián nyugdíj
-a pénzünk reálértéke
-infláció
-kórházak és szakrendelők száma
-kórházakban és szakrendelőkben történő várakozási idő
-korrupciós index
-korrupciós ügyekben az elindult és lezárult eljárások száma
-rendőrségi intézkedések száma
-bűcselekmények és szabálysértések száma
-államadósság
-oktatásra és egészségügyre költött pénz
-oktatásban részt vevők, szakképzésekben és felsőoktatásban résztvevők száma és eredményei
Kérdező
Fontos az is hogy statisztikai adatokkal, tényekkel tudjuk alátámasztani a helyzetet és azzal összehasonlítani, azonban az is fontos, hogy különbséget tegyünk valós adatok és kitalált indexek között amikkel csak elhazudják a valós helyzetet.
Betettél a felsorolásodba valós, téves és hazug adatsorokat és azt mondod ezek jók lennének az összehasonlításhoz. ÍGY NEM!
Az átlagbérre behozol egy adatot 2010-re, mint rangsorban 21. hely majd 2019-re 33. hely és közlöd, hogy romlott. Holott ott vannak a számok és az átlagbér 21,323$-ról NŐTT 26,223$-ra. Már hogy lenne ez romlás?
HDI szintén. A listahelyeket veted össze és nem azt az értéket amit mutatnak a táblázatok. 0,831 helyett 2018-as értékünk már 0,838. Ez megint hogy lehetne romlás, mikor javult???
Oktatásra beteszed a linkeket, amin ott van leírva, hogy 2010 előtt másképpen számolják, mint 2010 után, de összehasonlítod a kettőt. Miért??
A "demokrácia index" meg a "korrupciós index" pedig nem valós mért adatokon alapuló konkrét mérőszámok, szimplán egy nagyon elfogult szerveződés nagyon elfogult véleményeken alapuló száma és listája. A demokrácia indexet egy hetilap készíti a saját minősítései alapján egy adott országról. Természetesen a maga véleménye és információi alapján minősít. 2006-t, amikor a kormányzat a rendőrséggel verette szét a budapesti utcákon a saját állampolgárait, amikor megvertek képviselőt, újságírót, törvénytelenül használtak viperát, gumilövedéket, és konkrétan lábbal tiporták a demokráciát, azt az évet 7,53-ra értékelték, miközben most, amikor azt csinálnak az ellenzékiek az utcákon amit akarnak, gond nélkül "ejthetnek füstgránátot két rendőr sorfal közé" vezető politikusként, akkor meg 6,56-t adnak. Mert miért is? Csak, mert nekik nem tetszik, hogy Orbánék harmadszorra vannak kormányon a demokratikus választásokat követően.
Éppen így a korrupció. Nincs korrupciós index" Korrupció ÉRZETI index van. Ott is van a linkeden, de még te sem veszed figyelembe. "Corruption Perceptions Index" és nem corruption index, pont amiatt mert a korrupció nem mérhető, csak gondolni, érezni képesek. Még ezt is odaírják: "Countries need to be evaluated by at least three sources to appear in the CPI.[9] The CPI measures perception of corruption due to the difficulty of measuring absolute levels of corruption."
A sikeres kormányzásnak valóban lehetnek olyan fokmérői amik tények, számok, adatok, indexek. de ezek nem lehetnek elfogult szervezetek által kitalált vagy vélt eredmények, nem lehet rangsorokat függetleníteni a valós adatoktól amiket rangsoroltak.
A felsorolt "adataid" olyanok, mintha egy idősebb sportolót úgy akarnál összehasonlítani egy másik fiatalabbal, hogy figyelembe veszed ugyan hány érmet nyertek, de a különböző olimpiákon elért rangsorukat hasonlítod össze és kijelented, hogy ugyan a fiatalabb sportoló sokkal gyorsabban ért a célba, de mivel akkor nála a mezőnyből 32-en voltak gyorsabbak és nem 20-an, így rosszabb a teljesítménye, meg különben is az egyik újság listája szerint a fiatalabb nem is olyan jóképű, a másik lista szerint meg az emberek nem értékelik olyan nagyon felkészültnek.
Mondjuk hogy ha én 12 éve vagyok hatalmon akkor nem a másikra mutogatok.
Ha ennyi idö allat nem tudnak felmutatni semmit azt nem kell magyarázni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!