Kormányváltás után az ígért nagy adóemelésekkel sikerülhet jobban fellendíteni a gazdaságot és hazacsábítani a kivándorolt magyarokat?
Az ígéretek szerint megemelik a nyugdíjakat, tanárok, egészségügyi dolgozók bérét és bevezetik az alapjövedelmet/minimáljövedelmet.
Cserébe adóemelések lesznek a gazdaságban, versenyszférában, vállalkozásoknál:
- az átlagnál magasabb jövedelmek adóterhe, adókulcsa 15%-ról 30%-ra nő
- a vállalkozásokat terhelő társasági adó 9%-ról 20%-ra nő
- az osztalékadó 15%-ról 30%-ra nő
Kérdés, hogy ez vajon fellendíti a gazdaságot, elérünk egy tartós évi 6-8%-os gazdasági növekedést és felzárkózunk fejlettségben, jövedelmekben az uniós átlaghoz vagy inkább visszaveti a fejlődést évi 1-2% GDP növekedésre és lemaradunk, leszakadunk, nőhet az elvándorlás.
Teljesen jó koncepció. A nyugat-európai jóléti államok is így működnek. Adóztasd meg jól a leggazdagabbakat, így mindenki másról terhet lehet levenni, és színvonalas közszolgáltatásokat lehet fenntartani, amelyek az egész társadalom javára válnak. A közszféra fizetéseit azért is éri meg emelni, mert tolja maga előtt a magánszféra fizetéseit.
Az osztalékadó felemelését nagyon támogatom. Az ingyenélő, mások munkájából élő szupergazdagok fizessenek nagyobb arányban adót ne azok, akik a jövedelmet kitermelik. A jobboldal fordítva ül a lovon. Ők tévesen azt hiszik, az átlagos jövedelműek és az alacsony jövedelműek nem dolgoznak és lusták, miközben általában pont az átlagos és átlag alatti jövedelműek dolgozzák halálra magukat, miközben a mások munkájából élő, osztalékokból élő parazitákat vélik a munka élharcosainak. Teljes náluk a képzavar.
A GDP-növekedés csak egy szám, önmagában nem sokat jelent. Hiába magas papíron a növekedés, ha azt egy nagyon szűk réteg fölözi le. Nyugat-Európában már évtizedek óta nem kimagasló a gazdasági növekedés. viszont törekszenek arra, hogy ebből a jövedelemből erős közszolgáltatásokat tartsanak fenn, amelyek az egész társadalom jólétét szavatolják. Ha egy alacsonyabb GDP-növekedés viszonylag egyenlően oszlik el, azzal többre megyünk, mintha egy kétszer akkora növekedést csak egy nagyon szűk kör fölöz le.
Nem! Ez az a része a cselekvésnek, amit a társadalom talán megért. Én még ebben sem vagyok biztos, hogy megérti. A gazdaság fellendítése nem néhány emberen múlik, hanem azon, ők helyes döntéseket hoznak-e, majd főképpen a társadalom, még ha nem is érti, miért azt kell tenni, de elhiszi, neki lesz ez jó, és végrehajtja.
Amúgy a felsoroltak nem gazdaságpolitika. Mindössze ezt talán érti a tömeg, és jónak találja. A gazdaságpolitika sokkal elvontabb, intézmények sokaságát jelenti, alapvetően más intézményekét, mint most van. Más célok meghatározását. A gazdaság működése rengeteg vállalkozás feltételeinek megteremtése. Egy vállalkozás, ha megígérik neki, hogy kisebb az adója, legyint. Neki stabil beszerzés forrás kell, neki stabil értékesítési lánc kell, neki stabil törvények kellenek, akkor ő majd kiszámolja, mit tegyen holnap és jövőre. Ehhez ő ért. A baj most az, ha kiszámolja, már számolás közben se érvényes egy csomó dolog, mert megváltoztatták.
A gazdaság működése azt jelenti, mindenki aki ért hozzá, meg tudja határozni, miféle feltételek kellenek neki, a kormány ezt a sokféle ellentmondásos igényt úgy tudja összeegyeztetni, hogy valamennyire mindnek jó legyen. Most mindnek rossz a csókosok kivételével. A gazdaság akkor működik, ha a vállalkozás meg tudja szerezni a működéséhez szükséges nyersanyagokat, tud termelni, van munkaerő és ért hozzá, és a készterméket értékesíteni tudja. Ehhez nem kereskedelem kell, hanem olyan információ, mit érdemes termelni, mi fog kelleni a jövőben, és ilyen információt csak a kormány tud létrehozni.
A gazdaság működése nem e pár felsorolt probléma kezelése, főleg nem így, hanem tízmillió ember igényeinek összeegyeztetése. Mivel pedig sokan meg se tudják fogalmazni, mit is szeretnének, mások meg teljesen irreális igényekkel lépnek fel, ezért a fő tennivaló a nem értők segítése, hogy értsék, az irreális igényekről megmagyarázni, hogy az nem itt és most, hanem egyszer, ha mindenki jól dolgozik akkor valósul meg.
Nagyjából felejtsd el, amit írtál. Nagyjából hidd el, a jelen rendszerben soha nem járhatsz jól. Nagyjából fogadd el, ezek nem hülyék, ezek nem ellened dolgoznak, ezek azt szeretnék, hogy jobban élj. De tudnod kell, ez nélküled nem megy. Ha nem mész el rájuk szavazni, ha nem hozod sok társaddal együtt helyzete őket, ha nem hiszed el, hogy ez rohadt nehéz feladat és csak sok idő alatt lehetséges, ezért ők nem kibabrálni akarnak veled, hanem tehetségük és támogatások függvényében segíteni.
A döntés a tiéd. Ha megértetted és cselekszel, jó! Ha nem értetted de elhiszed és cselekszel, jó! Akár érted akár nem, de nem cselekszel, nem fog menni. Ez így működik csak.
#1
Szocialista szempontból indokolt, hogy a vállalkozókat, tőkéseket kell adóztatni, nem pedig a munkásokat.
Viszont van egy nagy különbség Nyugat-Európa és Kelet-Európa, a volt szocialista országok között. Előbbiek tőkében gazdag országok, utóbbiak tőkében szegény országok, ezért sok kelet-európai ország arra törekedett az utóbbi évtizedekben (helyesen vagy helytelenül), hogy bevonzza a nyugati tőkét és segítse a hazai tőkések kialakulását.
Másrészt a társaságia dónál, osztalékadónál figyelembe lehet venni azt is, hogy azt nem csak a szupergazdagok, felső 1% fizeti. Érinti a kis- és középvállalkozásokat, kft-ket is és a diverzifikált pénzügyi megtakarításokkal rendelkező munkavállaló középosztályt is (pl. befektetési alapok, részvények, nyugdíjpénztári megtakarítások hozamét is jelentősen befolyásolják a vállalati nyereségek, osztalékok).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!