Az Alaptörvény kimondja, hogy a parlamenti párt arányok miként vannak elosztva? Vagy, hogy lehet egy demokratikus országban úgy szavazni a parlamentben, hogy a kormánypárt pimaszul többségben van? (ergo esélye sincs az ellenzéknek)
Kérdező, valahol nagyon eltévedtél.
Semmiféle korlátozása vagy törvényi elosztása nincsen a parlamentnek a pártok között - egyszerűen a választásokon a szavazatok döntik el hogy milyen lesz a parlamentben a bejutott pártok aránya, kik lesznek a politikusok, mint képviselők a parlamentben.
A választási törvény szabályozza azt, hogy a parlamentben hány mandátum kerül kiosztásra és milyen módon. A világon nincs két azonos választási törvény. A briteknél kizárólag egyéni körzetek vannak, nincsen kompenzáció. Ha ott egy pártnak minden körzetben van 20% szavazata, de egyik körzetben sem tud győzni, akkor sem jut be a parlamentbe, ahogy ha a másik párt minden körzetben éppen csak 30-40%-os szavazat többséggel első lesz, akkor akár teljesen egyedül az a párt alkothatja a parlamentet abban a ciklusban.
Éppen így a franciáknál az első körben 13% szavazatot szerzett LePen féle pártnak a végén mindösszesen 8 képviselője lett, a náluk alig 2-szer több, 28% szavazatot szerző Macron féle pártnak pedig 308 képviselője. Ez is demokratikus és törvényes, hiszen a választási törvényük szerint a választásuk 2 fordulós és ezek a szabályai. Te még sem vagy felháborodva azon, hogyan lehet ekkora többsége Macron pártjának alig 28%-os támogatottság mellett, hogy megszerezhették vele az 577 tagú képviselőház többségi képviseletét.
Nálunk 1990 óta vegyes rendszer van, egyéni és listás mandátumokkal. Ebben annyi változás volt, hogy nem 2 hanem 1 fordulós lett a választás és kevesebb a parlamenti képviselők száma. Az ellenzéknek minden alkalommal meg van az esélye, ezért is vannak most is ott a parlamentben. Ha 15 egyéni körzetben tudott győzni más képviselő, akkor győzhetett volna az összesben.
Ahogy 2-es írta, az arányok a választási eredményektől függnek.
A kérdés logikája kissé fordított, hiszen nem azért van többségben a kormánypárt, mert ők kormányoznak, hanem azért kormányozatnak ők, mert ők vannak többségben.
Az más kérdés, hogy a Fidesz úgy alakítgatta a helyzetet, hogy neki legyen kedvezőbb.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!