Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Miért jó a kétkamarás parlament?

Miért jó a kétkamarás parlament?

Figyelt kérdés

Nagyon sok országban kétkamarás parlament van. A legtöbb helyen azonos jogkörrel rendelkezik a 2 ház, maximum néhány előjogban térnek el. A legtöbb különbség a választások módjában és a létszámban van.


Az USA-ban például a Képviselőházba lakosság arányosan választott képviselők ülnek, összesen 435-en. Ez a tagállamok között elég nagy eltérést okoz, hisz van olyan állam ami 1 képviselőt küldhet, míg van olyan állam ami 30-40-et. A lakosság arányosság miatt 10 évente felülvizsgálják és ha szükséges módosítanak. A Képviselőház legfontosabb előjoga, hogy a költségvetési törvényjavaslatok csak innen indulhatnak és csak a képviselőháznak van joga az elnököt közjogi felelősségre vonás céljából vád alá helyezni, amely ha megtörténik, maga a képviselőház lesz a bírói testület.

Emellett minden tagállam egyenlően és egyenjogúan, 2-2 szenátort küldhet a Szenátusba (összesen 100 fő). Itt nincs különbség a tagállamok mérete és lakossága között. A szenátus egyik legfontosabb előjoga, hogy az elnök nem írhat alá nemzetközi egyezményt a szenátus jóváhagyása nélkül.


Franciaországban például szintén kétkamarás a parlament, ahol a Nemzetgyűlésnek 577 küldött a tagja. Őket kétfordulós rendszerben, egyéni választókerületekben választanak a szavazásra jogosultak, öt évre. Különleges joga, hogy menesztheti a kormányt (vagyis a minisztereket és a miniszterelnököt) egy bizalmatlansági indítvány megszavazásával.

A Szenátusba területi alapon választják a tagokat, jogköre a különleges jogokat leszámítva megegyezik a Nemzetgyűlés jogkörével, fékek és ellensúlyok okaként létezik a mai napig, hogy ha egy elnöknek (és a választott kormánynak) akármekkora többsége van a Nemzetgyűlésben, akkor se lehessen pár nap alatt bármilyen törvényt végig vinni, legalább a két háznak újra kell tárgyalni.


A brit helyzet a nemesség miatt kicsit sajátos, így itt inkább a feladatra térnék ki. A Képviselőház tölt be minden funkciót, amit nálunk is az országgyűlés betölt, a Felsőház pedig itt szintén fékként / ellensúlyként szerepel. A Főrendiházban se a kormányt, se az ellenzéket nem támogatják, minden szavazáson a pártfegyelem kötelmei nélkül döntenek egy törvényjavaslat támogatása vagy elvetése mellett.


Lengyelországban az alsóháznak, l vagyis a Szejmnek 460 tagja van, akiket közvetlen, általános választások útján, titkos szavazással a választópolgárok választanak meg négyéves időtartamra.

Emellett szintén látható a 100 tagú Szenátus, amely itt is azonos jogkörrel ellensúly funkciót tölt be.


De akkor miért jó a kétkamarás parlament, ha mindenhol csupán ellensúly? Vagy miért jobb az egykamarás parlament?


2020. ápr. 1. 13:50
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Általában van egy ilyen tézis, hogy annál biztosabb egy demokrácia működése, ha minél több a fék és az ellensúly.


Tudom, ez itt Orbánisztánban furcsán hangozhat.

2020. ápr. 1. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Nálunk is kétkamarás volt régen, ennek lenne hagyománya, de hát a rendszerváltoztatás után nem kellett.

Egyébként arra jó, hogy a Felsőház ellenőrzi az Alsóház törvényhozását. Tehát tegyük fel - ideális esetben - a fidesz által pártpolitikai alapon hozott törvényeket a Felsőház is áttárgyalná, és ami rossz, azt visszaküldené. Mondom: ideális esetben, ha a Felsőház szakmai szempontok alapján és nem pártpolitikai érdekek mentén szerveződne.

2020. ápr. 1. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

"Nálunk is kétkamarás volt régen, ennek lenne hagyománya, de hát a rendszerváltoztatás után nem kellett."

Félreérthetően írtam: nyilván a szocializmus alatt már megszűnt, de a rendszerváltoztatás után lehetőség lett volna ezt is újratárgyalni.


Még annyit, hogy az egykamarás rendszernek az az előnye, hogy gyorsabb a törvényhozás, mert nem kell küldözgetni. A kétkamarás viszont alaposabb.

2020. ápr. 1. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!