Miért undorodnak a magyarok a kapitalista piacgazdaságtól?
A leghatékonyabb gazdasági forma, amit eddig ismerünk. Minden annyit ér, amennyit fizetnek érte, a kereslet-kínálat egyensúlyban tartja az árakat.
Mégis azt veszem észre, hogy amikor szóba kerül a téma, akkor egyből jön a fujjogás és az idegenkedés, de mégis miért? A 45 év szocializmus agymosásának a következménye?
Csak nem figyelsz oda.
Nem a kapitalizmus vagy a piacgazdaság a gond, hanem az hogy vannak negatív részei is és azok nem tetszenek.
A svédeknél is kapitalizmus van, nem? Ott megoldják a magasabb adókkal hogy a negatívumait kiküszöbölhessék egy bizonyos szintig. Miért baj ha itt nem a vadkapitalizmust akarják az emberek hanem azt, hogy az állam végezze a feladatát amiért van, hogy az állampolgárokat védje és segítse a hatalmas pénzekkel és befolyással rendelkező kapitalisták visszaéléseivel szemben?
#1
Te mégis miről beszélsz? Egyértelmű, hogy a termelés és az eladás részét képezi a gazdaságnak, hiszen erre épül az egész.
Mi ezzel a problémád?
#2
A svédeket ne hozd ide, mert a mentalitásuk szinte teljesen tükörképe a magyarokénak. Náluk tud működni egy erősen államosított rendszer, itt nem tud. A svédek nem zsákmányként tekintenek a közpénzekre, mint a magyarok.
"Minden annyit ér, amennyit fizetnek érte, a kereslet-kínálat egyensúlyban tartja az árakat."
Valakinek jó humorérzéke van! :-)
Mert ez még a tökéletes piaci versenykörülmények között sem igaz, különben nem dőlne be időről-időre, nem alakulnának ki lufik stb. stb. A működő vadkapitalizmus pont olyan mint a kommunizmus, megvalósíthatatlan. Tetszik vagy sem kapitalista gazdaság csak komoly állami tulajdonnal, államilag meghatározott munka törvénykövével, jelentős állami beleszólással működik. Ha öt óvodást beterelsz a homokozóba már azt játszhatnak, amit akarnak, hiszen tudják, hogy csak itt, csak a homokban, csak egy ideig játszhatnak, de ha öt óvodást kicsapsz az utcára, hogy azt csináltok, amit akartok, annak nem lesz jó vége. Az elején élveznék, aztán mikor elcsapja valamelyiküket egy kocsi, akkor meg sír a megmaradt négy, hogy engedd vissza őket és vigyázz rájuk. Így működik a piacgazdaság is, kicsiben, korlátozottan működik szigorú állami szabályozás mellett. Anélkül csak totáli káoszhoz és összeomláshoz vezet.
#8
Igazad van, az állam húzza le nyugodtan az emberekről a pénzük 2/3 részét, aztán osztogassuk szét az éppen kormányon lévő párt udvartartása között.
Ez a legcsodálatosabb és leghatékonyabb rendszer, igaz? Csinálunk egy jó kis feudalizmust megint, a magyaroknak úgyis az megy a legjobban.
A kereslet-kínálat nem minden esetben tartja egyensúlyban az árakat! Lásd:
Az államilag befolyásolt piaci szegmensekről már ne is beszéljünk.
És a magyar mentalitás sem éppen kedvez ennek a gazdasági formának...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!