Támogatnátok azt, hogy a legtöbb általános iskolában lehessen latin szakkörre járni, különórákat felvenni mondjuk 5. osztálytól?
Én elsőtől kezdve tanultam angolul, jó voltam belőle, és 5. osztálytól, amikor lett történelem óránk, és elkezdtünk tanulni az ókori Rómáról, feltűnt, hogy az angol miatt nagyon sok latin kifejezés ismerős nekem, alapvetően értem őket, mielőtt megmagyarázták volna.
Ez kiegészült 6. osztályban a középkorról való tanulmányokkal is, amikor szintén rengeteg latin kifejezést tanultunk a középkori Európa egyházi és világi törvénykezésével kapcsolatban.
Ez még a 2000-es évek elején volt, és nem volt internetünk, de emlékszem rá, hogy nagyon szerettem volna latin nyelvórákra járni, amiben a kultúráról is tanítanak pl. az ókori Rómáról és a középkori kereszténységről is többet oktatnak, nagyon megfogott ez a miliő.
Ti voltatok így anno tizenéves korotokban? Támogatnátok, hogy a legtöbb iskolában elérhető legyen a diákoknak a latin nyelvi és kulturális óra afféle fakultációként?
Az ilyesminek csak az olyan intézményekben lenne értelme, ami orvostudományi egyetemre, gyógyszerész szakra, vagy kertészmérnöknek, biológusnak vagy hasonlónak készíti fel a nebulót.
De,nekik sem kell tudni folyékonyan latinul, hanem csak a növények/állatok/gyógyszer összetétel nevét tudni latinul.
Én négy évig tanultam gimiben latint is, szerettem, jó is voltam belőle. Valóban adott egy pici pluszt az általános műveltségemhez, talán még más nyelv tanulásához is.
De igazából semmi hosszú távú haszna, előnye nem volt. Többre mentem volna, ha még egy élő, beszélt nyelvet tanulok helyette.
Sokszorc az az egy plussz nyelv is döcögőslsen megy,
A minden iskolát egyébként erős túlzásnak érzem
a romanesz nevűek a házba mennek?
Hát, izé...
1. Én sosem tartottam magamat egy művelt gyeröknek, még csak nem is gimibe jártam, hanem technikumba, de akkoriban aki nem volt hótt hülye mindenhez, az pont annyit tudott az ókori Rómáról, mint aki még latint is tanult. Volt ugye történelem, volt irodalom, az ember könyvtárba járt, oszt egy csomó magyar is írt római birodalmas regényeket, ha ezek a fogalmak megszűntek azóta, akkor hasznos a latin szakkör.
2. Múltkorjában volt egy beszélgetés, amiben szomorúan vettem tudomásul, hogy nem érti az illető az okfejtést, miszerint ha latint azért tanulsz, ogy az angol/akármi struktúráját értsed, akkor
- latin tanulás 1 egység + más nyelvre adaptálás és annak tanulása, ami nem latinos 0,5 egység = 1,5 egység
- nyelvtanulása "magában" 1 egység = 1 egység
és akkor az 1,5 az több, mint az 1...
3. Én nyelviskolába jártam latinra, a Ferenczi-Monostori könyvből tanultunk, k* hamar beleuntam Cicero szövegek elemezgetésébe. Most másik fordítási gyakorlatot írok ide példának, bár a múltkori ütősebb volt:
Aeneas hét nagy testű szarvast terített le.
Catilina Manliust a sereghez küldte, amelyet a háborúra toborzott.
Erények nélkül semmit sem ér a műveltség.
Pompeius egy nagy hegyen vigasztalta katonáit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!