Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Egy évben kb hány orvos végzi...

Egy évben kb hány orvos végzi végzi el az egyetemet? Ebből mennyi megy ki külföldre? Mi jellemzi az utóbbi 10 évet, van ezekről valami statisztika?

Figyelt kérdés
2019. jún. 29. 19:36
 1/5 anonim ***** válasza:
29%
3 helyen indítanak az országban általános orvosi szakon képzéseket, képzési helyenként 200-400 fős keretszámokkal államilag támogatott ösztöndíjra és fizetősre összesen. Ebből olyan évi 5-600 orvoz végez is - ugyanakkor akad köztük ~5-10% nem magyar állampolgár, akik eleve nem is terveztek itthon elhelyezkedni. A képzés végén még nem szakorvos az illető, vagyis semmit nem ér a diplomájával külföldön sem, hiába akarna már elmenni, tovább kell folytatnia a tanulmányait rezidensként, olyan 4-5 évvel később mikor már a saját szakterületén kellő tapasztalatot szerzett tud leghamarabb külföldről is vonzó ajánlatot kapni, mikor itthon is elindulna felfelé a fizetése.
2019. jún. 29. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
45%

Hű de sok hülyeséget írtál professore!


Magyarországon négy helyen van orvosképzés, nem három helyen. A magyar nyelvű képzésen a vidéki egyetemeken átlagosan évente 1000 hallgató kezd. Egy részük idő közben abbahagyja, vagy elcsúszik párszor. Nem ritka, hogy egy orvosis hat helyett hét-nyolc vagy akár tíz év alatt végez -igen ilyen nehéz, pedig föl se a hülyéket veszik, csak félévente átlag 1000 oldal a tanulnivaló (átlag egyetemen ennyi van egy három éves Bsc diplomához nem, hogy egy fél évre), és ha valaki egy picit belazul máris megvan a baj, és így plusz egy évvel meghosszabbítja a tanulmányait.

Végezni úgy kétharmada-háromnegyede végez a felvetteknek, és az általános orvos diplomával természetesen lehet menni rögtön külföldre, ahogy Magyarországra is lehet jönni. Ez azt hittem evidens mindenkinek, nem kell szakorvosnak lenned ahhoz, hogy orvosként dolgozhass. Igen rezidens lesz ott is -még ha nem is így hívják. Maga a rezdensség már egy állás, amit orvosi diplomával tölthetsz be.

2019. jún. 29. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
13%

Mivel fizetős az oktatás sokan nem is kezdik el, sokan időközben kifogynak a pénzből, sokan amint végeznek menekülnek külföldre.


Ez az orvoshiány egyik fő oka.


A másik akik elkezdik gyakorolni a szakmájukat olyan alacsony bért kapnak amiből nem tudnak megélni így ők is elhagyják a szakmájuk.


Maga a rendszer rossz. A lényeg!!! sorosmigránshátérhatalomgyíkember!!!

2019. jún. 30. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
0%

"nem kell szakorvosnak lenned ahhoz, hogy orvosként dolgozhass"

Nem kell, de nyilván azért tolonganak az emberek pl. a háziorvosi helyekért, mert annyira szeretnének általános orvosok maradni (ja, nem). Általános orvosból külföldön sincs hiány és nem fognak térdre borulni előtted csak azért, mert van egy orvosi diplomád.

2019. jún. 30. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
62%

Te professore ez továbbra sem stimmel...


A háziorvos nem egyenlő a friss diplomás orvossal, ahhoz, hogy valaki háziorvosi praxist vihessen, ahhoz bizony le kell tennie a háziorvos szakvizsgát! Aki a rendelőben ücsörög az háziorvos szakvizsgás általános orvos. Annyi a különbség, hogy az nem öt éves rezidenskedés, hanem csak kettő vagy három.


Azért nem tolonganak a háziorvosi praxisokért, mert szarul fizet és nem minden orvos akar kikerülni a klinikai vérkeringésből azzal, hogy elmegy valahová falusi praxisba. Ezért van kevés háziorvos, és ezért vannak az orvosképzéssel rendelkező városok viszont az országos átlagnál messze jobban ellátva orvossal, mert ott végez, ott szerez kapcsolatokat, gyakran ott marad, és ha összehasonlítasz mondjuk egy pécsi, szegedi, debreceni vagy pesti klinikát zajló szakmai életet valami tiszaalsórettentői orvosi rendelővel, ahová a betegek 90%-a csak gyógyszert jár felíratni meg beszélgetni illetve max kontrollra akkor érthető, hogy miért van kevés háziorvos. (halkan tegyük hozzá, ahhoz amit a háziorvos csinál nem is kellene hat plusz két éves kőkemény egyetem, mert a feladat "nehézsége" olyan, hogy egészségügyi főiskolai diplomával is meg lehet oldani a helyzetek 99%-át, ezért van, hogy bár nem legális volt már rá precedens, hogy kis városi ügyeleteket mentőtiszt vitt pár éjszaka mert nem volt orvos, aki ráért volna)

De amit írsz külföldről az sem igaz, természetesen pont ezen okok miatt ott is hiány van háziorvosból.

Amúgy meg ezt képzeld el, Magyarországon egy rezidens momentán nettó 190 ezret kap. Ha külföldre megy végzés után ott rezidenskedni, rögtön leesik neki hat-hétszázezer is, és persze ha ott végez, akkor köpni fogja a szakmai nyelvet, ott szerez kapcsolatokat, átlátja az egészet és máris sokkal könnyeben tud mint szakvizsgás orvos kint maradni.


Tehát már ne bántódj meg, de láthatóan fogalmad nincs a témáról, csak gondolsz valamit és leírod ide.

2019. jún. 30. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!