Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A szocializmusban az emberek...

A szocializmusban az emberek zöme jobban élt, mint jelenleg?

Figyelt kérdés

Akkoriban mindenkinek volt munkája,létbiztonság volt,ingyenes egészségügy,ingyenes fogászat,ingyenesen mehettél egyetemre,nem voltak lakhatási,élelmezési problémák.Lehetett saját lakásod,olcsón kaphattál kaját.Nem kellett félni,hogy kilakoltatnak vagy hogy leépítés lesz a munkahelyen és kirúgnak.


Ma nincs létbiztonság,kilakoltatások vannak,rabszolgamódra dolgoztatják az embert és ha nem tetszik neki valami,kirúgják(Lásd Suzuki gyár).Sokan nem engedhetik meg maguknak,hogy továbbtanuljanak,a pénz miatt.A lakásárak,albérletárak ma borzalmasan drágák.Sokan pedálóznak ezzel,hogy éveket kell várni egy Trabantra,ma meg csak veszel egyet.De ez sem igaz ebben a formában.Új autód ma soha az életben nem lesz,azért juthatsz könnyen autóhoz,mert dübörög a használatutópiac és olcsón hozzájuthatsz valami használt szutyokhoz.Akkoriban az autózás még nem volt annyira elterjedt,így érthető hogy nehezebb is volt hozzájutni.A saját lakás meg megint egy elérhetetlen dolog.


Az árakhoz viszonyítva az akkori fizetések még magasabbak is voltak a maiaknál.És megint ezzel pedálóztok,hogy de akkor nem mehettél ki a spanyol tengerpartra yachtozni,de ezek a dolgok ma sem elérhetők az egyszerű munkavállaló számára,szóval jelentéktelen hogy vannak luxuscikkek,ha úgysem juthatunk hozzá.


A mai rendszer csak a neoliberális,gazdag osztályoknak,multiknak,jól menő vállalkozóknak kedvez.Én szerintem nekem,átlagos egyetemistának semmi előnyöm nem származott abból,hogy 89-ben leváltották a régi rendszert.Inkább csak elvették a létbiztonság és az egyenlőség lehetőségét.



2019. jún. 20. 02:02
1 2 3 4 5 6
 11/52 anonim ***** válasza:
Nem
2019. jún. 20. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/52 anonim ***** válasza:

Nem élt jobban a köznép mint ma, más rendszer volt, de cseppet sem volt jobb.


Igen volt mindenkinek munkája! De tudod milyen áron? Régi pesti humorként mondtuk hogy az egyetlen ország vagyunk a világon, ahol a dolgozók nem bevételt termelnek, hanem kiadást. Tényleg volt olyan munka amire 1 fő kellett, de 5-en végezték, csak hogy legyen munkájuk. Fenntarthatatlan volt.


"ingyenes egészségügy,ingyenes fogászat,ingyenesen mehettél egyetemre"

Egyetemre nehezen vettek fel ha értelmiségi/kulák/56-os/Horthy rendszer támogató szülők/nagyszülők gyereke voltál, ráadásul minimum KISZ tagság kellett hogy felvegyenek. EÜ ugyanolyan volt, kevés volt a forrás, nem volt színvonalas, egyedül orvoshiány nem volt.


"Lehetett saját lakásod,olcsón kaphattál kaját."

Ha jól dolgoztál kaptál rossz minőségű panellakást, amit a legolcsóbb anyagokból tákoltak össze. Nem jófejségből osztogatták hanem mert lakhatási válság volt akkoriban is, mert hirtelen megnőtt a népesség száma, és valahol mégis élniük kellett. Az olcsó kaja alatt pedig értsd hogy a mainál rosszabb minőségű, sokkal kisebb választékkal találkoztál az áruházakban, állami monopóliumok versenyeztek egymással, ami nem volt valódi verseny a jobb árért és minőségért. Tulajdonképpen az összes sörnek, parizernek ugyanolyan íze volt.


"Nem kellett félni,hogy kilakoltatnak vagy hogy leépítés lesz a munkahelyen és kirúgnak."

Cserébe majd 1-1,5 millió ember dolgozott úgy hogy a munkájának semmi értelme nem volt, belerokkant a gazdaság és az ország a belső munkanélküliségbe.


"Ma nincs létbiztonság,kilakoltatások vannak,rabszolgamódra dolgoztatják az embert és ha nem tetszik neki valami,kirúgják(Lásd Suzuki gyár)."

Ugyanúgy kirúgtak a jobb helyekről ha merészeltél március 15.-én nem internacionálé módon ünnepelni, vagy pedig egy besúgó felnyomott ha 56-ról, a szovjetekről mást mondtál mint az állami propaganda. Mellesleg a Suzuki magánvállalat, nem sok köze van az államhoz.


"Sokan nem engedhetik meg maguknak,hogy továbbtanuljanak,a pénz miatt"

Mert szerinted akkor ingyen volt minden? Ma is van államilag támogatott képzés (amiknek a keretszámai nincsenek kihasználva) az igaz hogy el kell érni a minimum pontszámot, de utána ingyenes, és igen utána is kell tanulni hogy ne dobjanak át fizetősre, és már létezik ösztöndíj rendszer is, pl. Klebersberg ösztöndíj ami félévenként akár 375,000 FT lehet, ha nagyon jól tanulsz tanári karokon.


"A lakásárak,albérletárak ma borzalmasan drágák"

Akkoriban is azok voltak, járj utána. Ha nem kaphattál panelt az állambácsitól, jól ráfáztál.


"Sokan pedálóznak ezzel,hogy éveket kell várni egy Trabantra,ma meg csak veszel egyet.De ez sem igaz ebben a formában.Új autód ma soha az életben nem lesz,azért juthatsz könnyen autóhoz,mert dübörög a használatutópiac és olcsón hozzájuthatsz valami használt szutyokhoz."


Ezek a használt autók minőségében fényévekkel a szocialista autók előtt járnak még használt állapotukban is. Éveket kellett várni hogy kapjál egy fapados autót, ami közelében se volt a nyugati minőséghez. Valóban hangulatos egy Trabant de közelében se volt a nyugat-német márkákhoz.


"Az árakhoz viszonyítva az akkori fizetések még magasabbak is voltak a maiaknál."

Voltak a nagy büdös fenét... rengetegen vállaltak be másodállást, fusiztak, maszekoltak hogy legyen miből hűtőt, tv-t, autót venni, és önállóan nyaralni menni.

Akkoriban a számítógép, mobiltelefon, játékkonzol, és még sok más minden nem volt elterjedve, így ergo költeni sem tudtál rá, ellenben azért hogy szüleimnek legyen Gorenje hűtőre pénze, 14 évesen leugrottam a gyárba termelni hogy legyen miből megvenni, pedig értelmiségi családból származok, mégsem tudtunk másodállás, diákmunka nélkül bármit elérni, úgy éltünk mint ma egy alsóközép osztály család.

"És megint ezzel pedálóztok,hogy de akkor nem mehettél ki a spanyol tengerpartra yachtozni,de ezek a dolgok ma sem elérhetők az egyszerű munkavállaló számára,szóval jelentéktelen hogy vannak luxuscikkek,ha úgysem juthatunk hozzá."


De cserébe mehettél SZOT üdülőbe ami mai szemmel nézve nagyon fapados, minimalista szolgáltatás volt. Ma lehet nem mindenki jut el Ibizára, de átlagfizetéssel horvátba/görögbe ellehet jutni 1 hétre, és ott sokkal színvonalasabb körülmények várnak, normális éttermek, szolgáltatások, nem pedig a legrosszabb kategóriájú menza kaják várnak, mogorva kinézetű konyhás nénikkel.


"A mai rendszer csak a neoliberális,gazdag osztályoknak,multiknak,jól menő vállalkozóknak kedvez"

Akkoriban meg senkinek se kedvezett, ellenben annál több embert érintett hátrányosan.


"Én szerintem nekem,átlagos egyetemistának semmi előnyöm nem származott abból,hogy 89-ben leváltották a régi rendszert."


Nem bántásból, de mégis honnan tudhatod hogy milyen volt akkor amikor nem is éltél a rendszerben?

Én tudom milyen volt akkoriban az egyetemista lét; kötelező (99%) KISZ tagság, részvétellel együtt, "önkéntes" diákmunka, kerülnöd kellett a tabutémákat, mert jött a pofon, kivételezés volt ezerrel -mert a pártkutyák gyerekeit tolták előre-, rengeteg személyt elvettek a felsőfokú oktatás lehetőségétől, mert "rossz" családba született. Ma egy dolog számít, a pontszámod, nem fogják a neved mellé írni hogy kulák szülők gyereke. Akkor mégis milyen egyenlőség volt?


A Rákosi rendszert hagyjuk, az totális diktatúra volt.


De a Kádár-rendszer.... kezdetben még tudta tartani a versenyt a nyugati hatalmakkal, (bár sosem voltunk a közelében, de tudtunk közeledni, felzárkózni) az ipar, mezőgazdaság a rendszer elején valóban fejlődött, valóban lehetősége lett a köznépnek autót, hűtőt, tv-t vásárolni ha összespórolta a pénzt rá, és valóban reális fejlődésen ment át a társadalom egésze.

De a rendszer a vége felé már fenntarthatatlan volt. Az ipar, a mezőgazdaság nem csak a nyugathoz képest távolodott megint, hanem a szocialista blokkon belül is. Amíg a nyugati hatalmak azzal foglalkoztak hogy fejlesszék a gazdaságot, az ipart, és majd a bevételekből, adókból legyen miből a népnek életszínvonalat biztosítani.

A Kádár-rendszerben teljesen ellentétesen ment. Előbb költötték a pénzt indokolatlanul fedezet nélkül, és csak azt erőltették hogy bármi áron is de dolgozzon mindenki. Amíg nyugaton idővel sikeresen felszámolták a munkanélküliséget, itt meg sem próbálták azt elérni hogy mindenki úgy dolgozzon hogy produktumot is termeljen, hasznosan dolgozzon. Nem volt működőképes ez a rendszer, nem véletlen hogy hiteleket vettünk fel az állítólagos ellenséges imperialista IMF-től. Csak épp nem fejlesztettünk semmit, az iparunk lemaradt hatékonyság területén, míg nyugaton a mezőgazdaság már gépesített, nagyüzemben ment farmerek által, itt elavult TSZ-k voltak, szintén 0 hatékonysággal.


1989-re pl. nem lehetett hűtőt kapni, mert nem tudta az igényeket kielégíteni a hazai gyártó, ezért mindenki rohant Ausztriába mert ott nem csak kapni lehetett Gorenje hűtőt, hanem jobb minőségű is volt.

Ikarus buszunk is legendás, pl. a Kádár-rendszer derekán elindított 200-as széria világszínvonalú volt, és nyugaton is megvetette a lábát, és még korszerű körülmények között gyártották jó áron, addig a 400-s széria a nyolcvanas években már labdába se rúgott a nyugati vetélytársakkal, mert drága is volt meg pocsék is, még a KGST tagállamok sem kértek belőle, annyira nem érte meg az árát. Arról nem is beszélve hogy amíg 5 buszt itt legyártott 200 dolgozó, addig nyugaton a rendszerváltás környékén a nyugati buszgyártó 10 buszt legyártatott 50 dolgozóval (csak példa!!!) A Kádár-rendszer gazdaságilag nem volt sokáig működőképes, ha nem lett volt rendszerváltás, ugyanúgy kipukkant volna a lufi, és más vezette volna be a megszorításokat. Lehet a rendszerváltás után nagyon kemény évek voltak, de ez a Kádár-rendszer hibája miatt volt, mert ha tartották volna ezt a rendszer, becsődöltünk volna. Bármennyire fájó volt a Bokros-csomag ha az nincs nem kezdődött volna meg a talpra állás. A Kádár-rendszer adósságokat, visszafizetetlen hiteleket, rossz és veszteséges ipart, nem hatékony mezőgazdaságot, elnyomott társadalmi különbségeket, és 1 millió "kapun" belüli munkanélkülit hagyott ránk többek között, és igen vannak pici pozitív eredményei is, de én egy minimalista és fapados rendszerre emlékszek, ahol korlátok között lehetett bármit csinálni, és ha nem azt csináltad amit az íratlan szabályok megköveteltek minimum kaptál a rendőrörsön két pofont.

2019. jún. 20. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/52 A kérdező kommentje:

#7

A válaszod teljesen értelmetlen.Azért volt rossz a szocializmus,mert nem volt okostelefon?A 70-es években sehol nem volt még.Ma is lehetne okostelefonod meg szamítógéped,ha maradt volna a szocializmus.

2019. jún. 20. 12:06
 14/52 A kérdező kommentje:
A 65%-os neoliberális válaszoló egy gazdag,így persze hogy szidja minden kérdésnél a szocializmust és a baloldalt,alaptalanul.Nem kell komolyan venni
2019. jún. 20. 12:09
 15/52 anonim ***** válasza:
Nem vagyok gazdag, neoliberális pláne, úgyhogy erre rácsesztél, öcsikém...
2019. jún. 20. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/52 anonim ***** válasza:

'Ma is lehetne okostelefonod meg szamítógéped,ha maradt volna a szocializmus.'

Miután a keleti blokk számítógépesítettség terén jócskán lemaradt a nyugati államoktól, ezt erősen kétlem.. vagy erősen fapados változatban terjed el. A netet pedig ugyanúgy cenzúráznák-sőt, még jobban-, ezt se hagyd ki a képletből.

2019. jún. 20. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/52 A kérdező kommentje:

A hozzászólásaidból pedig árad a neoliberalizmus.

A 70-es 80-as években Nyugaton sem terjedtek még el a számítógépek és az internet

2019. jún. 20. 14:13
 18/52 anonim ***** válasza:

'A hozzászólásaidból pedig árad a neoliberalizmus.'

Neked meg a hozzá nem értés, maradjunk ennyiben. A keleti blokk nem véletlenül dőlt be.


'A 70-es 80-as években Nyugaton sem terjedtek még el a számítógépek és az internet'

De ami volt, az nálunk még inkább hiányzott.

Van a vicc, hogy miért nem készült még el az orosz mikrochip? Mert nem fért ki a gyárkapun.

2019. jún. 20. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/52 A kérdező kommentje:

Ez csak a neoliberális propaganda.

Én tudom jól,hogy a munkások sorsára a legnagyobb veszélyt a neoliberálisok jelentik.

2019. jún. 20. 15:22
 20/52 anonim ***** válasza:

6-os itt nem azon van a hangsúly,hogy mi kötelező.

Nyilván semmi sem.


De sosem értettem,minden ilyen jellegű kérdésnél,ahol a jólét megállapításáról van szó,10-ből 9 ember azt írja,hogy ilyen autó,olyan autó kellene.

Meg,hogy használt autó az milyen már.


Ha mindenki új autót tudna venni,mennyi szemetet termelnék?Mennyi kapacitás kellene,mindig újakat gyártani 8 milliárd emberre?


Ennél sokkal égetőbb kérdések is vannak,mintsem milyen autóval járok.

Az új autó kb olyan luxus,mint a plasztikai sebészet,sosem lesz elérhető,csak egy szűk réteg számára.


Ellenben az,hogy milyen az egészségügy,milyen állapotú lakásban élsz,milyen élelmiszereket vásárolsz,sokkal inkább meghatározza az életminőséget.


A világnak sokkal jobban inkább a tömegközlekedés népszerűsítésre felé kellene haladnia,meg arra,hogy ne 100 km-ről járjanak be az emberek dolgozni.


Hiába a nagy "jólét",ha megfulladsz a szmogtól,mert minden ház előtt 3 autónak kell már lennie,mert hát a tömegközlekedés az ciki.

2019. jún. 20. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!