Meddig lesz még nélkülözhetetlen az emberi munkaerő? Ti nem féltek, hogy a gépek elveszik majd a munkátokat?
a gépek elleni lázadás nem újkeletű,már jó 200 évvel ezelőtt is létezett:
"A korabeli híradások több olyan esetről tudósítanak, amikor az emberek fellázadtak a gépek ellen. 1802-ben például a jól menő ercsi Lilien-uradalom cselédei felgyújtották az uradalom új cséplőgépét, ezzel tiltakozva a gépesítés következtében megszűnő idénymunka ellen."szóval nem kell aggódni,még mindig a tömeg kezében van az irányítás és a hatalom.átrendeződések lesznek amit már említettek páran,de ez a fejlődés velejárója.
"így ami jelenleg piacképes is, azt semmi nem garantálja, hogy 5-10 év múlva is az lesz, sőt, hogy egyáltalán létezni fog-e mint szakma"
Így igaz, épp ezért keresnek diplomás embereket, nem okj-seket ugyanarra a szakterületre is, mivel egy diplomásnak igaz, hogy sok "fölösleges" tudása van, ami valójában nem fölösleges, csak nem használható közvetlenül. Azaz csak egy rálátást ad a tudomány egészére. De ez a rálátás lehetővé teszi, hogy ne csak egy csavar legyen a gépezetben amit majd a gépezettel együtt kidobnak, amikor jön egy újabb technológia 2-3 évente. Hanem fejlődőképes, könnyen adaptálódó legyen a változó világhoz. A legtöbb okj-s csak egy csavar a gépezetben, akit megtanítottak arra, hogy mit csináljon ha ezt látja a képernyőn, de fingja sincsen miért és mi történik a háttérben.
A másik véglet viszont, ha valaki elvégez egy egyetemet, de abszolút semmi használható tudása nincsen, csak némi rálátása. Ez megint hiba, hiszen akkor nem tud miért fizetni a cég, hiszen nem tudsz termelni.
Szóval a javaslat: végezz egyetemet úgy, hogy MELLETTE még internetről is tanulod a legújabb technológiákat, és egyszerre legyen rálátásod és használható tudásod is. Másképp ez nem megy. Ez a végső javaslat.
Az meg ábránd, hogy 3-5 év múlva is meg lehessen élni fizikai munkából. Egy robot az 100-szor precízebb, terhelhetőbb, strapabíróbb, megbízhatóbb, termelékenyebb, és sokkal nagyobb tudású lesz mint Jóska bácsi a szaki vagy a melós. Akkor miért alkalmaznák Jóska bácsit?
Technológia folyamatosan fejlődik. Újabb és újabb szakmák jönnek létre, amik 100-200 éve elképzelhetetlen volt.
Viszont ez ma már új irányba tart. Bejött a képbe az automatizálás. Egyre több területen kezd átvenni az emberi munkaerő szerepét, még a komplex munkavégzések esetében.
Habár a termelékenység növekszik, ez azzal is jár, hogy összességében kevesebb emberi erőforrásra van szükség.
Végül oda fog vezetni, hogy habár több és jobb minőségű termékeket állítanak elő, viszont folyamatosan csökken a fizetőképes vásárlóerő. Ez a túltermelés újabb gazdasági válsághoz fog vezetni. Autóiparban ez már most is érezteti hatását. Rengeteg helyen visszavetették a termelést, embereket küldenek el.
Amúgy javaslom ezt a videót (van hozzá magyar felirat):
Másrészt ha 40 órás munkahét van.
Ha sok lesz az ember,és kevés a munka bevezethetik a 20 órás munkahetet,vagy 3 napos munkahetet,vagy kialakítható egy másik rendszer is,ahol vannak dolgozó és pihenő időszakok.
Nekem inkább az a félelmetes,hogy sokat változott a világ,fejlődünk,mégis egyre többet kell dolgozni.
A megélhetésért egyre többet várnak el.
Egy szűk réteg pedig gazdagszik,egyre jobban.
Effelé haladunk az biztos, de egyelőre szerelőből és informatikusból kell egyre több, mert a kütyük lassan mindent behálóznak, amiket karbantartani, frissíteni kell.
Az még odébb lesz, amikor a gépek teljesen kiszorítják az embert. Valamelyest jogos az aggodalom, mert a jövőkutatók azt jósolják, hogy a technológiai fejlődés egyszer csak exponenciálisan fel fog gyorsulni a valódi mesterséges intelligencia megjelenésével. Ez a technológiai szingularitás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!